חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:52 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1849 - כל המדורים ברצף
לא לפחד מהקדושה
חדש על המדף
עבודת צוות של משה ואהרון
פסח שני
לא נביא ובן נביא
הנבואה חוזרת
במעמקי המערה האפלה
רציתי לשאול
פתיחת הארון
שלמה אוהב את השְׂלָו חי

עם הרב מנחם-מענדל גלוכובסקי, רב קהילת חב"ד ומרכז העיר רחובות וסגן מזכיר בי"ד רבני חב"ד

במריבה משפחתית, לדעתי אחד הצדדים אינו צודק. להתערב או לעמוד מהצד ולהישאר ביחסים טובים עם כולם?

אחד הדברים המאפיינים את העם היהודי מאז ומעולם הוא אכפתיות. כשיהודי רואה אדם השרוי בצרה, או שנעשה עוול לזולת, אין הוא אומר 'זה לא ענייני', אלא מנסה לעזור לנזקק ולמותקף. התורה גם מצווה אותנו: "לֹא תַעֲמֹד עַל דַּם רֵעֶךָ" (ויקרא יט,טז).

ועם זה, גם בהצלה כפשוטה, למשל כשאדם טובע בים סוער, לא נכון יהיה לקפוץ למים כשיש סכנה גדולה שהמציל עצמו יטבע. גם בהתערבות למען הזולת צריך לוודא שההתערבות תביא תועלת ולא תצית תבערה גדולה יותר.

במיוחד יש להיזהר בכך בחיכוכים בתוך המשפחה. כאן ההתערבות מצד בן משפחה עלולה שלא להועיל כלל, ולהפך, להעמיק את המריבה. בקרב בני משפחה יש מעורבות רגשית גדולה, ולכן דברים יכולים להתפרש לכל מיני כיוונים ולגרום נזק.

אם בן משפחה רואה מצב המחייב התערבות, אכן אל לו לעמוד מנגד. עליו לדעת שעצם העובדה שמצב זה הגיע לידיעתו, הרי זה בהשגחה עליונה, כדי שיפעל לתיקון הדבר. אבל לא בהכרח הוא עצמו צריך לטפל בזה ישירות. עליו למצוא דרך חכמה להכניס לתמונה גורם שיוכל ליישב את הסכסוך ולהשכין שלום.

בכלל, ביחסים בתוך המשפחה אי-אפשר לקבוע כללים. הדברים משתנים מאוד על-פי הנסיבות. ראוי להתייעץ עם רב שיש לו ניסיון ומומחיות בעניינים כאלה, ולחשוב יחד על הפתרון הטוב ביותר.

הדברים האלה נכונים גם בסכסוך בתוך הקהילה. ידוע לי על מצבים שבהם הרבי מליובאוויטש יעץ לרב הקהילה שלא להתערב בסכסוך, אלא להעבירו לרב שאינו מתוך הקהילה, לתועלת העניין.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)