חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 י"ז בניסן התשפ"ד, 25/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הלב היהודי של מחנה יהודה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1847 - כל המדורים ברצף
תאמינו שאפשר להתאחד
יש חדש
לוחמים בריאים בגשמיות וברוחניות
שבט לוי
מה מעורר אמון
ירושלים עד דמשק
'שמע ישראל' והמרגמות רעמו
רציתי לשאול
מתי מסתיימת האבלות?
הלב היהודי של מחנה יהודה

"כשאנחנו מגלים יהודי שמניח תפילין בפעם הראשונה בחייו, אנחנו עורכים לו בר-מצווה בשוק, עם מוזיקה ואמירת לחיים, והקהל מסביב מצטרף"

בתוך קריאות בעלי הדוכנים המכריזים על סחורתם בשוק הוותיק מחנה יהודה בירושלים, עומד דוכן שלא צריך לשלם בו דבר כדי לקבל את שירותיו: דוכן התפילין של חב"ד. הדוכן פעיל כל שעות היום, ובכך הוא מצטרף לעמיתו הוותיק, דוכן התפילין בכותל המערבי, שהוקם בימי מלחמת ששת הימים, כאשר הרבי מליובאוויטש יצא בקריאה לזַכות יהודים במצוות תפילין.

מפעיל הדוכן, השליח בשוק ובאזור הדוידקה, הרב צבי רודרמן, מספר על ייחודו של המקום: "שוק מחנה יהודה נהפך לאתר תיירותי, שאליו באים תיירים מכל העולם. הללו נמשכים לריחות, לאותנטיות ולרוגע שיש כאן. העירייה השקיעה הון רב בחידוש השוק, ומאז גם בית חב"ד במקום קיבל שדרוג ופעילותו התרחבה".

לא מתייאשים מיהודי

מניחי התפילין מייצגים קשת רחבה ביותר. יש בהם יהודים מחו"ל, שבקושי יודעים מה זה תפילין; צעירים ומבוגרים מכל הארץ, שנענים להזמנה לקיים את המצווה; ועד יהודים שומרי מצוות שטרם הספיקו להניח תפילין באותו יום. "אנחנו פוגשים את היהודים האלה בכל יום", אומר הרב רודרמן. "עובר יהודי חובש כיפה ומספר שמיהר לצאת בבוקר עם ילד לרופא, או לסידור דחוף אחר. הדוכן הזכיר לו שבעצם עדיין לא הניח תפילין".

הפעילים המאיישים את הדוכן מציעים במאור פנים לכל יהודי לקיים את המצווה, גם למי שהם מכירים כסרבנים מושבעים. ההתמדה מוכיחה את עצמה. פעמים רבות ראו סרבן כזה או אחר שבא ומפשיל שרוול ואומר: "אם אכפת לכם כל-כך ממני, אינני יכול לסרב".

בר-מצווה בשוק

לפעמים עורכים בדוכן חגיגת בר-מצווה ליהודי שזו לו הפעם הראשונה בחייו להניח תפילין. "כשאנחנו מגלים יהודי כזה, אנחנו עורכים לו בר-מצווה מאולתרת, עם מוזיקה, כיבוד ואמירת לחיים, והקהל מסביב מצטרף", מספר הרב רודרמן. "בדרך כלל אלה יהודים מחו"ל. נדיר לפגוש ילידי הארץ שלא הניחו תפילין מעולם, אבל יש גם כאלה".

המפגש עם התיירים מהעולם יוצר חיבורים מיוחדים. "לא מכבר עצרו בדוכן בני זוג ממיאמי ובתם הקטנה. התברר שהאישה יהודייה ואילו בעלה לא, והם עומדים לעבור להתגורר באלסקה. אמרתי לאם שבתה יהודייה, והצעתי לה לרשום אותה לגן חב"ד באלסקה. האם התלהבה, בעלה לא הביע התנגדות, וכך הדוכן הצנוע שלנו יצר חיבור בקצה העולם".

השירות היהודי שהדוכן מעניק אינו מסתיים בתפילין. "אנחנו משמשים מרכז מידע", מעיד הרב רודרמן. "אנשים מבררים היכן ניתן לסעוד בשבת בירושלים, איפה יש בית חב"ד ביישוב בגולן שבו הם נופשים ועוד. אנחנו גם מציעים נרות שבת ועלוני הסברה".

קהילת הסוחרים

במקביל לדוכן התפילין הרב רודרמן מקיים פעילות ערה עם קהל הסוחרים. "זו קהילה ותיקה, ויש מי שאביהם וסבם עמדו באותו מקום בדיוק ומכרו אותם מצרכים. בעוד התיירים בדוכן מזדמנים, הרי הסוחרים קבועים כאן. הם מכירים לעומק איש את רעהו ומתנהלים כקהילה לכל דבר".

בכל יום יוצא הרב רודרמן לסיבוב בין הדוכנים. תפילין, אמרה חסידית ודבר תורה לפרשת השבוע הם ה'סחורה' שלו. הוא מנסה לעודד את הסוחרים לבוא בתום יום העבודה המפרך לשיעור תורה שהוא מוסר בבית כנסת סמוך.

הסוחרים גם תומכים בפעילות ומסייעים לה. "אחד תורם את הסופגניות לחנוכה, שני מסייע בבניית הסוכה. בל"ג בעומר הצענו לסוחרים להביא איתם את ילדיהם, ואנחנו העסקנו אותם בתהלוכה ססגונית".


ראש העיר הנוכחי והקודם עם הרב רודרמן


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)