חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1847 - כל המדורים ברצף
תאמינו שאפשר להתאחד
יש חדש
לוחמים בריאים בגשמיות וברוחניות
שבט לוי
מה מעורר אמון
ירושלים עד דמשק
'שמע ישראל' והמרגמות רעמו
רציתי לשאול
מתי מסתיימת האבלות?
הלב היהודי של מחנה יהודה

עם הרב אמחיה אבן-ישראל, מלמד חסידות ועורך ראשי במרכז שטיינזלץ

לפעמים אני בא לכותל וחש התרגשות וקדושה, ופעמים אינני מרגיש כלום.

יש פתגם חסידי חריף ובעל משמעות עמוקה: עגלה רתומה לסוס נוסעת בדרך. בתוכה יושבים חכמים ומנהלים שיחה על מלאכי מרום. עכשיו יש לנו כאן שלוש מחשבות: החכמים חושבים על מלאכים. העגלון חושב על הכסף שיקבל בסוף הנסיעה. והסוס מהרהר בשיבולת השועל שילעס כשיגיע ליעד. אמרו חסידים: וכי מפני שהסוס הוא סוס, המלאכים אינם מלאכים?!

בכל אחד ואחת מאיתנו יש נפש אלוקית, שהיא בדוגמת החכמים במשל המדברים על מלאכים; ויש גם נפש בהמית, שהיא בדוגמת הסוס, שאין בעולמו אלא גשמיות וחומריות. אין פלא שהיא מתקשה לחוש רגשות של קדושה.

קודם כול חשוב לזכור שתחושות של התרוממות רוח וקדושה במקומות קדושים הן דבר נפלא ומרגש, אך האם לשם כך אנחנו הולכים לכותל? וכי היעדרה של הרגשה סובייקטיבית זו, ממעיט מערך הקדושה האובייקטיבית הקיימת במקום הקדוש?

אנחנו הולכים לכותל כדי לשפוך את ליבנו במקום שממנו "לא זזה שכינה". וכי תפילתנו תהיה מקובלת פחות אם לא הרגשנו? הדבר הגדול באמת מתרחש גם כשאיננו מרגישים מאומה.

ומה בכל-זאת עושים כדי להרגיש? התשובה היא – לבוא מוכנים יותר. החסידות עוסקת רבות בעניין ההכנות. הכנה למצווה, הכנה ללימוד ולתפילה. גם כאן, הכנה מקדימה לביקור בכותל, אם במחשבה, בהחלטה טובה, בנתינת צדקה, בלימוד וכדומה – תעזור לנו לבוא בלב מוכן ופתוח להרגיש. מחשבה והתבוננות לפני הביקור על הקדושה הגדולה שבמקום, ואולי גם על הכאב שעולה בנו לנוכח החורבן והגלות – יכולות גם הן לפתוח בתוכנו את מפתח הלב ולעורר את הרגשות.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)