חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:13 זריחה: 6:36 ח' בשבט התשפ"ג, 30/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לוחמים בריאים בגשמיות וברוחניות
שלחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1847 - כל המדורים ברצף
תאמינו שאפשר להתאחד
יש חדש
לוחמים בריאים בגשמיות וברוחניות
שבט לוי
מה מעורר אמון
ירושלים עד דמשק
'שמע ישראל' והמרגמות רעמו
רציתי לשאול
מתי מסתיימת האבלות?
הלב היהודי של מחנה יהודה

בפרשתנו הקב"ה מצווה על משה רבנו לקיים מִפקָד של בני ישראל במדבר סיני. הנפקדים יהיו גברים מבן עשרים שנה ומעלה, "יוצאי צבא בישראל" – רק מי שראוי להתקבל לשורות הצבא נמנה במפקד הזה.

החיבור בין המפקד ל"יוצאי צבא" מעורר תמיהה: לשם מה היה צורך בצבא באותה עת? הלוא ענני הכבוד הגנו עליהם מכל פגע, כפי שרש"י מפרש בפרשת חוקת (כ,כב): "הענן הולך לפניהם ומשווה את ההרים", ואף השמיד נחשים ועקרבים.

בריאות רוחנית

ההסבר קשור למשמעות הרעיונית של "יוצא צבא". התנאי הראשון לכניסה לצבא הוא היעדר מום גופני. עניין זה מייצג שלמות רוחנית, על-פי מאמר חז"ל שרמ"ח מצוות עשה הן כנגד רמ"ח האיברים ושס"ה מצוות לא תעשה הן כנגד שס"ה הגידים. השלמות הרוחנית מתבטאת גם בשלמות הגשמית, משום שהרוחניות והגשמיות שלובות זו בזו. לכן אמרו חז"ל: "החש בראשו יעסוק בתורה" – כי על-ידי ההתחזקות הרוחנית יתבטל הכאב הגשמי.

מכאן עולה עובדה פלאית: מספרם של בני העשרים ומעלה היה שווה למספר יוצאי הצבא. נמצא שכל בני העשרים ומעלה היו ראויים לצאת בצבא, היינו בלי מום. ונשאלת השאלה, הייתכן שבקרב שש-מאות אלף איש לא יהיו בעלי מום כלל?!

כולם שלמים

התשובה היא לאור דברי המדרש (במדבר רבה פז) שבשעת מתן תורה בהר סיני התרפאו כל החולים ובעלי המום. אמנם המפקד נערך שנה לאחר מתן תורה, אך הגילוי של מתן תורה הוסיף להשפיע על שלמותם הגופנית, עד שלא היו בהם בעלי מום.

מכאן אנו למדים שפעולת ההגנה של ענני הכבוד נבעה מכך שבתוך העננים האלה היו "יוצאי צבא" – יהודים שלמים בגשמיות בזכות שלמותם הרוחנית. בזכות שלמות זו זכו למעטפת ההגנה של ענני הכבוד.

הרתעת האויב

עצם היותם של בני ישראל במעמד של "יוצאי צבא" הטיל פחד על אומות העולם, כפי שנאמר "פַּחְדְּכֶם וּמוֹרַאֲכֶם יִתֵּן ה' אֱלֹקֵיכֶם". ואכן, אויבים שחשבו לתקוף את ישראל נסוגו בפחד, כפי שאמר משה רבנו: "קוּמָה ה' וְיָפֻצוּ אֹיְבֶיךָ".

זו הייתה המעלה המיוחדת של הדור של משה רבנו, ואילו יהושע היה צריך לנהל מלחמות פיזיות על כיבוש הארץ (וכמוהו משה במלחמת סיחון ועוג, שהייתה הכנה לכיבוש הארץ על-ידי יהושע). "יוצאי הצבא" של משה רבנו הם שיצרו מצב זה, של הרתעת האויב מלכתחילה, בזכות חוסנם הרוחני. מכאן אנו למדים את גודל כוחו של לימוד התורה על-ידי בני ישראל גם בימינו אלה, והיותו כוח המגן על העם ברוחניות ומרתיע את אויביו.

(תורת מנחם, כרך יא, עמ' 279)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)