חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:35 י"ג בסיון התשפ"ד, 19/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשראש המל"ל נחשף לחומר רגיש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1846 - כל המדורים ברצף
להיות עם חזק בארצנו
יש חדש
כשיהודים הופכים חול לקודש
בחוקותיי תלכו
מבט מעולם האצילות
משל או כפשוטו?
סיפור בגוב האריות
רציתי לשאול
איחול בלתי-רצוי
כשראש המל"ל נחשף לחומר רגיש

"לא ידענו את נפשנו מרוב אושר. באותם רגעים אמרנו לעצמנו שיבוא יום ובעזרת ה' נסייע לזוגות חשוכי ילדים ונעמוד לימינם"

עד לא מכבר עסק מאיר בן-שבת, בכיר בשב"כ וראש המל"ל, בעניינים ביטחוניים ואסטרטגיים. כעת ישב מול רבנים שהציגו לפניו פתרונות הלכתיים לזוגות חשוכי ילדים. במקום לעסוק בסוגיות ביטחוניות רגישות, האזין בקשב רב לסיפורים אנושיים רגישים.

זה היה בסיור שערך במכון 'דורות' בבני-ברק, העומד לימין זוגות חשוכי ילדים. את הדילמות והפתרונות ההלכתיים הציגו לפניו אבי המכון, רבה של אור-יהודה, הרב ציון-מיכאל כהן, ובנו, הרב איתי, המשמש ראש המכון. בן-שבת הפתיע אותם בחוויה האישית שלו: "גדלתי במשפחה בת אחד-עשר אחים. לא הייתי מחליף בשום צורה את בית הגידול הזה, ואת החום, האהבה והערכים הנלמדים בחיים יחד".

הגר"ע בכה ובירך

כשלוש-מאות ילדים זכו לבוא לעולם בזכות פעילותו של המכון הצנוע, שקם בעקבות סיפור אישי שחווה הרב כהן. שנתיים אחרי נישואיו זכו הוא ורעייתו לחבוק את בנם הבכור (הרב איתי). השנים חלפו, והבן גדל לבד, בלי אחים. "אחת-עשרה שנים ציפינו לעוד ילד, ולא זכינו", משתף הרב כהן.

"באחד מביקוריי אצל הרב עובדיה יוסף", מוסיף הרב ומספר, "באתי עם רעייתי, וביקשנו ברכה לעוד ילדים. הוא בירך אותנו ובכה איתנו, בכה ובכה. כעבור זמן קצר התבשרנו כי אנו צפויים להיות הורים ל...שלישייה. לא ידענו את נפשנו מרוב אושר. באותם רגעים אמרנו לעצמנו שיבוא יום ובעזרת ה' נסייע לזוגות חשוכי ילדים ונעמוד לימינם".

פנייה מהפרופסור

כעבור שנים התגשמה ההחלטה הטובה. הרב כהן מסביר כי נוצר חוסר בציבור עדות המזרח במתן מענה הלכתי ראוי בנושא רגיש זה. "בעקבות פנייה שקיבלתי מפרופ' אלכס סימון, מנהל יחידת IVF בהדסה עין-כרם, הבנתי שצריך לקום ולעשות מעשה", הוא אומר.

המכון מעניק לזוגות רבים הדרכה הלכתית אישית ונותן מענה להיבטים הלכתיים ברפואה המודרנית. המענה ניתן בכמה סניפים ברחבי הארץ, על-ידי צוות מורי הוראה. שאלות מורכבות מועברות להכרעת הראשון לציון הרב יצחק יוסף, ופוסק המכון הרב אהרון בוטבול, ראש בית ההוראה 'יביע אומר'.

"מעבר לשאלות ההלכתיות נדרש סיוע רוחני ונפשי", מוסיף הרב איתי. "אנחנו מפעילים מערך של נשים שהוכשרו לכך, להענקת תמיכה רגשית ואוזן קשבת לנשים. מרבית הפעילוֹת שלנו חוו בעצמן את הקשיים, והן מבינות היטב את המצב. אנחנו גם מעניקים סיוע כלכלי לזוגות שמתקשים להתמודד עם הטיפולים היקרים".

אושר אין-סופי

אנשי המכון נחשפים לסיפורים מרגשים. "בני זוג המתינו ארבע-עשרה שנים לילד", מספר הרב איתי. "הם היו על סף ייאוש ממש. ישבנו איתם, למדנו את כל פרטי המקרה, הפנינו אותם לגורמים הרלוונטיים, וגם הצלחנו להשיג בעבורם תמיכה כלכלית. לפני חודשים אחדים נולדה להם בת!".

בעת האחרונה ערך המכון אירוע תורני בנושא. בבוקר אותו יום קיבל הרב איתי בשורה מרגשת: "בני זוג חשוכי ילדים, שהרופאים לא נתנו להם שום סיכוי, בישרו על הולדת בנם. ההפניה לאנשי המקצוע הנכונים, מהרפואה הציבורית, זיכתה אותם באוצר היקר ביותר בעולם".

הרב איתי מסיים: "הוריי חוו על בשרם את הכאב המייסר של הציפייה לילדים. הם יודעים היטב מה עובר כל זוג כזה, וגם את האושר האין-סופי שבכל בשורה על לידת תינוק, אחרי מסע ייסורים ממושך!".


הרבנים ציון־מיכאל כהן והרב איתי כהן. עם הראשון לציון,


עם הפרופ' אלכס סימון,


עם ראש המל"ל בן־שבת


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)