חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1846 - כל המדורים ברצף
להיות עם חזק בארצנו
יש חדש
כשיהודים הופכים חול לקודש
בחוקותיי תלכו
מבט מעולם האצילות
משל או כפשוטו?
סיפור בגוב האריות
רציתי לשאול
איחול בלתי-רצוי
כשראש המל"ל נחשף לחומר רגיש

עם הרב שניאור אשכנזי, רב בית הכנסת המרכזי, ראשון-לציון

האם אפשר להבטיח לאדם שקיום מצוות יביא לו בריאות או פרנסה? וכי אנחנו יודעים חשבונות שמיים?

אכן, הקב"ה מבטיח שקיום המצוות יביא הצלחה. בפרשת בחוקותיי הדברים נאמרים במפורש, הן ברמה הפרטית – "וְנָתְנָה הָאָרֶץ יְבוּלָהּ וְעֵץ הַשָּׂדֶה יִתֵּן פִּרְיוֹ", הן ברמה הלאומית –  "וִישַׁבְתֶּם לָבֶטַח בְּאַרְצְכֶם, וְנָתַתִּי שָׁלוֹם בָּאָרֶץ".

הקב"ה בעצם אומר לנו: ככל שתתמסרו לדרישותיי מכם, כך אתמסר לבקשותיכם ממני. וככל שאהיה מרוצה מעשייתכם, כך אצור בעבורכם תנאים נוחים שתוכלו להוסיף ולקיים את המצוות בלי הפרעות.

הדבר דומה לעובד מצטיין, שהמעביד שמח להעלות את שכרו, כביטוי להערכתו כלפיו, וכן כדי שהעובד יהיה פנוי פיזית ונפשית לעבודתו, בלי טרדות ודאגות.

ספרי הנביאים הם עדות היסטורית להתממשות ההבטחות: בתקופות שבהן עם ישראל ציית לדברי ה', כמו בימי דוד, שלמה וחזקיהו – זכינו לתנופה אדירה ברמת הפרט והכלל. ירדו גשמים בשפע, האדמה הניבה יבול רב, וזכינו לניצחונות על האויבים. לעומת זה, בתקופות שבהן עם ישראל נהה אחרי אלילים ונביאי שקר – הידרדרנו ונחלשנו בכל המובנים.

ואולם ראוי לזכור כי חשבונות שמיים עמוקים ורחבים מהתפיסה האנושית. הקב"ה רואה את מפת הבריאה מתחילתה עד סופה, ולפעמים טובתו של אדם מסוים היא לעבור ניסיונות בחיים הגשמיים – וזאת כדי לרוממו מבחינה רוחנית או כדי להרבות שכרו בעולם הבא וכיוצא בזה.

יש מקרים חריגים, שבהם דווקא העדר הצלחה גשמית בטווח הקצר מוליד הצלחה אמיתית בטווח הארוך. לכן יכולים להיות פערים בין השכר המצופה ובין מה שעינינו הגשמיות רואות. ועם זה אנחנו מתפללים ומבקשים מהקב"ה שימנע מאיתנו את העליות שבאות על-ידי ניסיונות, ושנזכה לקיום הבטחות התורה כפשוטן, בעולם הזה, ובטוב הנראה והנגלה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)