חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:49 זריחה: 5:35 י' בסיון התשפ"ד, 16/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פירות הפקר לכול
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1845 - כל המדורים ברצף
טיפוח הזהות מול הטרור
יש חדש
יהודי – עבד נצחי של הקב"ה
שמיטה
כיום הכיפורים
טעימה מהסודות הכמוסים
מפגש מפתיע במירון
פירות הפקר לכול
ההחלטה הגורלית של ניצול האסון
רציתי לשאול

שאלה: יש לי עצי פרי בחצר. האם כל אדם רשאי להיכנס אליה ולקטוף פירות כאוות נפשו?

תשובה: פירות שביעית הם הפקר לכול, כמו שנאמר (שמות כג): "והשביעית תשמטנה ונטשתה, ואכלו אביוני עמך". לדעת ה'מבי"ט', התורה הפקירה את הפירות, ואילו לדעת ה'בית יוסף' מוטלת מצוות ההפקרה על הבעלים.

לכתחילה כדאי שכל מי שיש בחצרו או במטעו פירות שביעית יפקיר אותם לפני שלושה יהודים (שאינם מבני ביתו), או ישים שלט המודיע על כך.

אסור לגדור את המטע או החצר אם מטרת הגידור היא למנוע מיהודים לקטוף מהפירות. יש להרשות לכל אדם מישראל להיכנס לשדה ולחצר, ולקטוף פירות לצורכי משפחתו. מותר למנוע כניסת גויים ובעלי-חיים.

מותר למנוע כניסת בני-אדם העלולים לגרום נזק לעצים ולציוד שבשטח. כמו-כן מותר למנוע את כניסת מי שאינם יודעים לשמור על קדושת הפירות. בשעת הצורך מותר לגדור את השדה והחצר ולהודיע היכן אפשר לקבל את המפתח. מותר גם להציב שלט בכניסה, ובו בקשה לקטוף בשעות מסוימות בלבד.

אם בעל החצר או המטע חושש שבני-אדם יגרמו נזק לעצים או לרכוש, הוא יכול לקטוף את הפירות בעצמו ולהניחם בפתח החצר או המטע ולהודיע שכל הרוצה יבוא וייקח. פירות הזקוקים לקירור – רשאי בעל הבית להחזיקם במקרר ולתת מהם לכל מי שיבוא ויבקש.

קטיף פירות שביעית (על-ידי הבעלים וכל יהודי אחר) ייעשה בשינוי לעומת הדרך הרגילה, ומותר לקטוף כמות קטנה בלבד, הנדרשת לשימוש בני הבית למשך שבוע.

אף שהפירות הם הפקר, יש לבקש רשות מבעלי העץ לקטוף את הפירות, ואין להיכנס לחצר או למטע בלי רשות מפורשת בעל-פה או בכתב, כדי למנוע לזות שפתיים.

מקורות: קטיף שביעית (ה'תשפ"ב) פ"ח וס"פ יג.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)