חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ט"ז בכסליו התשפ"ד, 29/11/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

טעימה מהסודות הכמוסים
גאולהפדיה


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1845 - כל המדורים ברצף
טיפוח הזהות מול הטרור
יש חדש
יהודי – עבד נצחי של הקב"ה
שמיטה
כיום הכיפורים
טעימה מהסודות הכמוסים
מפגש מפתיע במירון
פירות הפקר לכול
ההחלטה הגורלית של ניצול האסון
רציתי לשאול

טְעִימָה. אחת ההכנות לגאולה היא ה'טעימה' ממעיינות הסוד. בספר הזוהר (רעיא מהימנא פרשת נשא, חלק ג, עמ' קכד,ב) נאמר במפורש: "בגין דעתידין ישראל למטעם מאילנא דחיי, דאיהו ספר הזוהר, יפקון ביה מן גלותא ברחמים" [=בזכות שעתידים ישראל לטעום מאילן החיים, שהוא ספר הזוהר, ייצאו מהגלות ברחמים]. ואכן, לימוד פנימיות התורה הוא אחד האמצעים החשובים לזירוז הגאולה ולהתכוננות לקראתה.

כאשר מבינים את מהותה של הגאולה מתברר שהקשר בינה לגילוי הנסתר הוא קשר פנימי ומהותי. הגאולה היא המשך ישיר לגילוי פנימיות התורה, והיא השלמתו של תהליך זה במלוא העוצמה. מהותה של הגאולה היא גילוי האמת האמיתית והפנימית של כל דבר, כמו שנאמר (ישעיה מ,ה) "וְנִגְלָה כְּבוֹד ה' וְרָאוּ כָל בָּשָׂר יַחְדָּו כִּי פִּי ה' דִּבֵּר". וכן "כִּי מָלְאָה הָאָרֶץ דֵּעָה אֶת ה' כַּמַּיִם לַיָּם מְכַסִּים" (שם יא,ט). זו בעצם הגאולה – הסרת ההעלם וההסתר שמכסה כיום על האמת, והתגלותה לעינינו. דבר זה בא לידי ביטוי בגילוי פנימיות התורה, החושפת את האמת שמאחורי הדברים.

פְּתִיחָה. הכנת העולם לקראת הגאולה החלה על-ידי רבי שמעון בר-יוחאי, מחבר ספר הזוהר. הוא פתח את ה'צינור' של פנימיות התורה, וממנו מתחיל תהליך הגילוי של אור הנסתר, שיגיע לשיאו בזמן הגאולה (ואכן, פעמים רבות מוצאים בזוהר את הביטוי 'פתח', "פתח רבי שמעון" וכדומה, דבר הרומז לפתיחת 'צינור' השפע הזה).

עיקרון זה מכונה בתורת החסידות 'פתיחת הצינור'. מסופר על רבי יוסף קארו, בעל השולחן ערוך, שעסק שלוש יממות בקושיה חזקה, עד שלבסוף, אחרי יגיעה גדולה ועצומה, הצליח ליישבה. כעבור זמן מה נכנס לבית המדרש והאזין לקול לימודו של יהודי פשוט יחסית, שעסק באותו עניין. לתדהמתו של רבי יוסף מצא הלה חיש מהר את התירוץ שעליו עמל הוא שלוש יממות רצופות. הדבר גרם לו עוגמת נפש רבה, עד שגילו לו מן השמיים שאחרי שהוא מצא את התירוץ ביגיעתו הגאונית ו'הביא' אותו לעולם, נפתחה הדרך גם לפני אנשים פשוטים לגלות תירוץ זה בלי עמל רב כל-כך.

גדולתו של רשב"י ש'פתח' בעבורנו את הצינור של פנימיות התורה. הייתה לו הסגולה המיוחדת של לימוד תורה בדרגת 'ראייה'. כלומר, כשעסק בתורה הוא 'ראה' את ענייני התורה כפי שהם באמיתתם ובפנימיותם, עד שורשם העליון. זאת גילה בעולם הזה. אלא שבימיו עדיין לא היה העולם בשל לכך. לכן הגילוי נעשה במידה מוגבלת ביותר – לחוג מצומצם של אישים בעלי שיעור קומה מיוחד. ואולם ספר הזוהר עצמו מנבא שבהתקרב ימות המשיח, תתגלה תורת הנסתר בהיקף רחב, עד שאפילו ילדים קטנים יידעו סודות כמוסים (זוהר בראשית קיח,א).

כשהתקרבו יותר ימות המשיח החל האריז"ל להפיץ יותר את תורת הנסתר. אחר-כך הגיע הזמן לגלות את פנימיות התורה בהיקף רחב יותר, ואז פתחו הבעש"ט ותלמידיו את אור הנסתר לכל העם, ואִפשרו לכל יהודי לטעום מהאור הגנוז של הגאולה, ובכך להתכונן בפועל ממש לגאולה המתקרבת.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)