חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

דף יומי בעזרת פלאי הטכנולוגיה
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 947 - כל המדורים ברצף
ישועת ה' כהרף-עין
בציפייה לגאולה
יש חדש
לשטוף את מה שנדבק
י"ג מידות הרחמים
חבל לבזבז
האמונה ביטלה את הגירוש
סגולת המקווה
דף יומי בעזרת פלאי הטכנולוגיה
גיור כהלכה

 

המר במערכת 'קול הדף'. עשרות שיעורים, ארבע שפות

הגאון רבי מאיר שפירא מלובלין – שנפטר באמצע שנותיו, ללא צאצאים – אמר פעם על עצמו כי יש לו שני 'ילדים' – ישיבת חכמי-לובלין ו'הדף היומי' (אגב, על ייסוד שניהם גם-יחד הכריז ב'כנסייה הגדולה' הראשונה של אגודת-ישראל, בשנת תרפ"ג). מאז חלפו כשמונים שנה ולפחות אחד ה'ילדים' גדל מאוד. אין כמעט פינה בתבל שבה אין יהודים יושבים ולומדים מדי יום ביומו את 'הדף היומי'.

האפשרות לסיים את הש"ס כולו בתוך שבע שנים בלבד קוסמת לרבים, מכל החוגים והזרמים. ביום שלישי הקרוב, כ' באדר א, יסיימו לומדי 'הדף היומי' את הש"ס בפעם האחת-עשרה. באלפי בתי-כנסת בעולם יאספו הגבאים את כרכי מסכת נידה משולחן השיעור, ואת מקומה תתפוס שוב מסכת ברכות.

שיעור בטלפון

במערכת 'קול הדף' הסיפור יהיה פשוט עוד יותר: לחיצה על כמה מקשים במערכת הממוחשבת המשוכללת תאפשר לאלפי המאזינים להתחיל את לימוד הש"ס מחדש. בטלפון, כמובן.

כבר עשרים ושתיים שנים פועל 'קול הדף'. הקימוהו שני חסידי גור. "בשעתו זה היה כמו חלום", אומר הרב משה המר, מנהל 'קול הדף' בשנתיים האחרונות. "הרעיון נחשב אז חידוש עצום – שיהודי בכל מקום יוכל לחייג מספר ולהקשיב לשיעור בדף היומי".

אלפים בכל יום

בהתחלה זה היה שיעור אחד ויחיד, והמארגנים נאלצו בכל שעה עגולה להחזיר את הקלטת להתחלה. כיום המערכת ממוחשבת, מפותחת ומשוכללת לאין-ערוך. השיעורים ניתנים בארבע שפות – עברית, יידיש, אנגלית ורוסית. אפשר לשמוע שיעורים בדף היומי בבבלי, בדף היומי בירושלמי (בקרוב גם ברמב"ם היומי), במשניות, בהלכה, בפרשת-השבוע, בענייני דיומא, בפרקי-אבות ועוד. יש גם תהילים וסיפורי צדיקים. וכל זה, בעלות מינימלית. שיחת טלפון בשעות היום (ללא הגבלת זמן) עולה ארבעים ושמונה אגורות, ושיחה לילית מחירה שלושים אגורות בלבד.

הטכנולוגיה המתקדמת במשרדי 'קול הדף' מאפשרת לעקוב אחר כל 'כניסה' למערכת, ולפלח אותה. להלן כמה נתונים מעניינים: בשנה האחרונה הקשיבו לשיעורים כמיליון ושלוש-מאות אלף מאזינים, ממוצע יומי של כשלושת-אלפים ושש-מאות בני-אדם. בראש רשימת השיעורים המואזנים נמצא 'הדף היומי' בבבלי. לאחר מכן השיעורים במשניות ובפרשת-השבוע. כתשעים אלף איש (כשבעה אחוזים) מקשיבים לשיעורים לאחר השעה אחת בלילה.

תשובה בזמן-אמת

המר (38), תושב ירושלים, נמנה עם תלמידי הגאון הרב ווזנר, שהוא מתלמידיו הגדולים של רבי מאיר שפירא מלובלין. הוא אינו שוקט על השמרים. בקרוב תיכנס לפעולה סדרה של חידושים נוספים, ביניהם שיעור יומי חי בטלפון, עם קוד אישי ועם אפשרות לשאול שאלות את מוסר השיעור.

רעיון שכבר פועל הוא – 'משיבי הדף'. אם נתקלת בשאלה באמצע השיעור, לחיצה על כוכבית תעצור זמנית את מהלך השיעור. עוד לחיצה תחבר אותך מיד עם אחד מכחמישה-עשר תלמידי-חכמים, שהטלפונים הניידים שלהם זמינים תמיד, כדי לענות על כל שאלה בכל מקום בש"ס. מספרו של 'קול הדף' – 972-2-6400000.

לאתר מכון "הדרן" - קול הדף.


 
תגובות
2.
האם יש מס'' פאלפון לשיעור היומי(למי שמיתקשר מפאלפון זה נוראה יקר)?
ישי גלעד-14/11/06 22:54
1.
הדף היומי - תגובה
חיים קאהן-16/03/05 08:50

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)