חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 א' בתמוז התשפ"ב, 30/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פסח בצל בג"ץ
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1840 - כל המדורים ברצף
מאה ועשרים שנות אור
יש חדש
אומרים ליצר: 'עמוד ונעשה מלאכתנו'
שבת הגדול
לא רוצה לשמוע
סדר בלתי-צפוי
סובל בגלות
הנער הברזילאי הקים אימפריה
פסח בצל בג"ץ
רציתי לשאול

שאלה: כיצד ינהג בפסח מאושפז במרכז רפואי, שבחדרו נמצא אדם המחזיק חמץ?

תשובה: ככלל, אם אין מצב של פיקוח נפש, לא רצוי להתאשפז בפסח (גם המרכזים הרפואיים עצמם משתדלים לשחרר לחגים את המאושפזים שאין הכרח להשאירם באשפוז, וגם הצוות המטפל בחגים מצטמצם למינימום).

בעיקרון יש להימנע משהייה במקום שיש בו חמץ, גם אם החמץ שייך למישהו אחר. אם המאושפז מגלה ששותפו לחדר מחזיק חמץ, כדאי שיבקש לעבור לחדר אחר.

בעקבות החלטת בג"ץ, האוסרת על המרכזים הרפואיים למנוע מהמאושפזים ומהמבקרים להכניס חמץ – נוצרות בעיות קשות לשומרי מצוות הפסח. המשמעות המעשית היא שאין דרך למנוע הכנסת חמץ גם למתחמים ציבוריים, כמו חדר אוכל של משפחות. להנהלה גם אין אפשרות למנוע אכילת חמץ על מגשים של המרכז הרפואי וכדומה.

במרכזים הרפואיים של 'כללית' מופעל נוהל שבימי הפסח אין משתמשים בכלים לשימוש חוזר, וכל הכלים, ובכלל זה המגשים, הם חד-פעמיים. במרכזים רפואיים אחרים צריך לבדוק את הנוהל, ואם משתמשים שימוש חוזר במגשים ובכלים – אין להשתמש בהם בפסח, מחשש שאכלו בהם חמץ.

מתקנים הפתוחים לציבור, כגון מיקרוגל, גם אם הוכשרו לפסח – עלול לקרות שמאושפז או מבקר השתמש בהם בחמץ, ויש להימנע משימוש בהם.

הארוחות עצמן אמורות להיות כשרות לפסח, למי שסומך על כשרות זו. במחלקות רבות אפשר להזמין ארוחות בהכשר בד"ץ, המוגשות בחמגשיות עם סכו"ם חד-פעמי.

יש לפרוס מפת ניילון חד-פעמית על כל משטח שעליו מניחים דברי מזון, אם בחדר האשפוז ואם בחדר האוכל. כמו-כן יש לשטוף היטב את אזור הכיור אם יש חשש ששטפו בו כלי חמץ.

מקורות: ב'אנציקלופדיה הלכתית-רפואית' של פרופ' שטיינברג, ערך 'פסח' (כרך ו, עמ' 394), מפורטות ההלכות הנוגעות לחולה בחג הפסח, ובפרט בליל הסדר. תודה לרב מנחם לפקיבקר, רב ה'כללית'.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)