חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:41 ז' בתמוז התשפ"ב, 6/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הנער הברזילאי הקים אימפריה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1840 - כל המדורים ברצף
מאה ועשרים שנות אור
יש חדש
אומרים ליצר: 'עמוד ונעשה מלאכתנו'
שבת הגדול
לא רוצה לשמוע
סדר בלתי-צפוי
סובל בגלות
הנער הברזילאי הקים אימפריה
פסח בצל בג"ץ
רציתי לשאול

"לא הבנתי את הדברים שהרבי אמר בהתוועדויות, אבל ראיתי את הליכותיו והרגשתי שזה מקומי", אומר הרב משה הרסון

הוא נולד וגדל בעיר ריו-דה-ז'נרו בברזיל. בהיותו ילד התייתם מאביו. ואז פגש אותו חסיד חב"ד והציע לו ללמוד בישיבה בניו-יורק. ההצעה מצאה חן בעיניו, ולקראת חג השבועות תש"י (1950) עשה את הדרך הארוכה מברזיל לניו-יורק ונכנס לישיבה. נער בן חמש-עשרה, דובר פורטוגלית, מוצא את עצמו בעולם חדש לחלוטין בעבורו.

זה היה כמה חודשים אחרי הסתלקות הרבי הריי"צ מליובאוויטש, כאשר חתנו, שכינויו היה רמ"ש (ראשי התיבות של שמו), טרם הסכים לקבל עליו את עול ההנהגה. ואולם דמותו ריתקה אליה את הנער הצעיר. "לא הבנתי את הדברים שאמר בהתוועדויות, אבל ראיתי את הליכותיו והרגשתי שזה מקומי", הוא אומר.

יחס אישי

הנער הברזילאי הוא הרב משה הרסון, שליח חב"ד בניו-ג'רזי שבארה"ב, החולש על יותר משישים מוסדות ובתי חב"ד ברחבי המדינה. בישיבה שייסד במוריסטאון למדו אלפי תלמידים במרוצת השנים. הוא היה עד לראשית הנהגתו של הרבי מליובאוויטש ולמהפכה שחולל בעולם.

הרבי העניק לנער הצעיר יחס אישי חם, דבר שהמריץ אותו להשלים את הידיעות החסרות לו ולהשקיע את עצמו בלימוד התורה. כעבור שנתיים כבר קיבל את פניהם של תלמידים חדשים מדרום אמריקה וליווה אותם בצעדיהם הראשונים בישיבה.

התפקיד הסודי

ואז קיבל הרסון תפקיד סודי: לתרגם בעבור הרבי את המכתבים שנשלחו אליו ונכתבו בספרדית או בפורטוגלית. "השמירה על הסודיות הייתה אתגר לא פשוט", מספר הרסון. "הייתי צריך למצוא מקומות שבהם אוכל לשבת ולתרגם את המכתבים בלי שעין זרה תראה את מעשיי". הוא מציין כי קודם לכן היה הרבי קורא את המכתבים הללו בעצמו, אבל נראה שהקריאה דרשה ממנו זמן רב, ולכן נתבקש לתרגם את המכתבים.

בשנת תשי"ט (1959) נשלח עם עוד בחור ישיבה, הרב בנימין קליין (לימים מזכירו של הרבי), ל'שליחות קיץ' בקובה, בקולומביה ובוונצואלה. הוא חשש מעט מהנסיעה לקובה, כי זה היה זמן קצר אחרי המהפכה השלטונית במדינה. כשנכנס אל הרבי לפני הנסיעה התעלם הרבי לגמרי מחששותיו בנוגע לביקור בקובה, אך בעודו מביט במכתב שבו פירט הרסון את מסלול הנסיעה שאל: "למה רק לעיר אחת בוונצואלה?". הרבי הוסיף להביט במכתב ואז החווה בידו ואמר: "בכל אופן עליכם לנסוע ליותר מעיר אחת בוונצואלה".

מי שינה את המסלול

כשיצא מה'יחידות' אמר לחברו שעליהם לשנות את תכנית המסע ולבקר לפחות בעוד עיר בוונצואלה, אך חברת התעופה לא הסכימה לשנות את הכרטיס. גם ממשרדי 'המרכז' ניסו לשנות את המסלול, ללא הצלחה. הם יצאו לדרך, ביקרו בקובה ונתקבלו בחום על-ידי יהודי המקום. משם המשיכו לקולומביה, וגם בה ביקרו בכמה ערים ופגשו יהודים רבים. ואז, בעודם במלון, קיבלו שיחת טלפון מחברת התעופה: בשל בעיה כלשהי לא יוכל המטוס לנחות ביעד, בקאראקאס בירת ונצואלה, אלא בעיר מרקאיבו, בצפון-מערב המדינה. עליכם לשהות שם יממה, ורק אחר-כך לטוס לקאראקאס.

"ניתרנו מרוב שמחה", מספר הרסון. "אמרתי לרב קליין, 'אתה רואה, אנחנו לא הצלחנו לשנות את הכרטיס, אנשי 'המרכז' לא הצליחו, אבל הרבי טיפל בזה מחדרו'. השליחות עצמה הייתה מיוחדת מאוד. באנו למלון במרקאיבו, והתברר שבעל המלון יהודי. הנחנו עימו תפילין. פגשנו עוד יהודים, ולאחר מכן טסנו לקאראקאס. השליחות הזו הייתה אחת החוויות המיוחדות שלי כתלמיד בישיבה".


הרסון אצל הרבי.
"הרגשתי שזה מקומי"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)