חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

העיתונאי, יליד חרקוב, מוטרד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1839 - כל המדורים ברצף
לא נפסיק לשאול
יש חדש
תפילת העני פותחת שערים
פרשת החודש
עת לחשות ועת לדבר
גאולה בניסי ניסים
מתנה לברית המילה
העיתונאי, יליד חרקוב, מוטרד
אזכרה בחודש ניסן
רציתי לשאול

אלכסנדר רימן: "עם כל הרצון לסייע לפליטים, הגירה בלתי-מבוקרת עלולה לסכן את עתידה של המדינה היהודית"

בשעה שפרשנים ופוליטיקאים הפריחו נבואות ותחזיות בשאלה אם תהיה פלישה רוסית לאוקראינה, איש התקשורת אלכסנדר רימן, המשדר לדוברי הרוסית בארץ, ידע את התשובה וחזר עליה שוב ושוב: תהיה פלישה. רימן (62), תושב שדרות, נולד בעיר חרקוב שבאוקראינה.

לפני 31 שנים עלה לארץ, ועדיין כל דיווח על הפצצות בחרקוב גורם לו כאב. "אני מכיר את ההתנהלות הרוסית", אומר רימן. "רוסיה לא תירתע מהשגת מטרותיה. לצערנו, המצב רחוק מלהסתיים, והמלחמה עלולה להימשך עוד שבועות רבים".

הזיכרון הראשון: מצה

רימן עלה לארץ ערב חג הפסח תשנ"א (1991). עלון 'שיחת השבוע' ברוסית, שבו נתקל, שינה את חייו, ועוד נשוב לזה. בבית שבו נולד היהדות הייתה רופפת. "אני זוכר את עצמי ילד בן חמש וסבתא נותנת לי מצה", משחזר רימן. "זה אולי הזיכרון היהודי הראשון שלי. בחרקוב לא היה אז בית ספר יהודי. גם לא היה בית כנסת פעיל. פעם אחת מצאתי מניין שהתכנס בבית פרטי".

ואולם הוא היה מודע תמיד ליהדותו: "ביומן של המורים ברוסיה, בימים ההם, היה סעיף לאום, ולא היה טעם להסתיר. בחופשת הקיץ באתי לפנימייה, והשאלה הראשונה שנשאלתי הייתה – 'מה הלאום שלך?'. עניתי מייד: 'יהודי'. הם אמרו לי: 'טוב שאמרת. היה כאן אחד שניסה להסתיר את יהדותו, ואנחנו שונאים אותו בגלל זה'. הבנתי אז שהסתרת היהדות גרועה יותר"...

בזכות העלון

אחרי קריסת ברית-המועצות החליטו השלטונות בחרקוב להחזיר את בית הכנסת לידי היהודים. "בית הכנסת, שנסגר בידי הבולשביקים ונהפך למועדון ספורט, נפתח מחדש בשנת תש"נ, וזכיתי להתפלל בו כמה פעמים לפני עלייתי לארץ", מספר רימן. שליח חב"ד, הרב משה מוסקוביץ, זכה לקבל את בית הכנסת והפך אותו למקום שוקק חיים".

ההחלטה לעלות לארץ גמלה בליבו עם התקרבותו ליהדות: "ככל שהתקרבתי ליהדות הרגשתי שמקומי בארץ ישראל. עם רדתי מהמטוס הרגשתי שבאתי הביתה".

זמן קצר אחרי העלייה לארץ, נתקל בעלון 'שיחת השבוע' בגרסה הרוסית. "גיליתי את עולמה המופלא של חסידות חב"ד. את התנועה שרבותיה לא כרעו ברך לפני השלטון הסובייטי. את הסיפורים המרטיטים על מסירות נפשם של החסידים לשימור הגחלת מאחורי מסך הברזל".

גלים גבוהים באופק

אחרי שלוש שנים ברעננה עבר רימן לשדרות. "פגשתי כאן את שליח חב"ד, הרב משה-זאב פיזם. פתאום כל מה שקראתי בעלון ראיתי בדמותו של הרב פיזם. הוא קיבל אותי במאור פנים מיוחד, ומאז אני בקשר קרוב איתו".

במרוצת השנים שימש רימן מורה ללימודי יהדות במכון ללימודים לקראת גיור. הוא כותב בעיתונות הרוסית ומשמש כתב שטח בערוץ תשע הרוסי. בעת האחרונה החל לשדר תכנית אקטואליה בערוץ רדיו לדוברי הרוסית, ובה הוא גם משלב דברי תורה מותאמים לקהל המאזינים.

הוא מוטרד מנהירת לא-יהודים מאוקראינה לארץ. "זו סכנה גדולה לצביונה של המדינה הקטנה שלנו", הוא מתריע. "ככל שהמלחמה תימשך, נראה כאן גלים גדולים של אוקראינים שמבקשים להשתקע בארצנו. עם כל הרצון לסייע לפליטים, הגירה בלתי-מבוקרת עלולה לסכן את עתידה של המדינה היהודית".


"המלחמה עלולה להימשך שבועות". רימן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)