חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשרות
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1838 - כל המדורים ברצף
ללמוד לתת אמון מלא
יש חדש
להיכנס בשלום ולצאת בשלום
כשרות
מקור הקושיה
מצפים לטהרה
המציל המסתורי
מאחורי הקלעים של הכשרות
טעות בשימוש בכלים
רציתי לשאול

ההיתר לאכול

"זאת החיה אשר תאכלו" (ויקרא יא,ב). התחיל הכתוב במה שמותר לאכול. כי בעצם ראוי היה שלא לאכול שום בעל-חיים, וכמו שאמרו חז"ל "עם-הארץ אסור לאכול בשר". לכן נדרש להתחיל ב"זאת החיה אשר תאכלו", כי ההיתר הוא החידוש.

(חת"ם סופר)

אסור וקשור

באחד מביקוריו של הרבי מהר"ש מליובאוויטש בפטרבורג, ניגש אליו אחד מחסידיו והתאונן שקשה להשיג בפטרבורג בשר בכשרות מהודרת. ענה לו הרבי: מי אומר שצריכים לאכול בשר? הגמרא אומרת "עם-הארץ אסור לאכול בשר" – 'אסור' פירושו קשור. עם-הארץ קשור ומוכרח לאכול בשר דווקא, אבל אפשר בלעדיו.

הרגליים מוליכות

"אך את זה לא תאכלו ממעלי הגירה וממפריסי הפרסה" (ויקרא יא,ד). הרגליים מוליכות את האדם לכל דבר רע, לכל חברה רעה. זהו שאמר דוד: "אשר לא הלך בעצת רשעים" ואז "בתורתו יהגה יומם ולילה".

(קרבן העני)

עם חברותיה בלבד

"ואת החסידה" (ויקרא יא,יט). אמרו חז"ל (חולין סג): "למה נקרא שמה חסידה, שעושה חסידות עם חברותיה". אם כן, מדוע החסידה היא עוף טמא? אלא שהיא עושה חסד "עם חברותיה" בלבד. מי שנוהג חסד עם חבריו ולא עם כל אחד ואחד, יש בו ממידת האכזריות, וזה סימן טומאה.

(חידושי הרי"ם)

חובה אנושית

רבי אליהו-חיים מייזל, רבה של לודז', נהג להתרים את עשירי עירו לצורכי צדקה. היו שהתנשאו וחשבו שהם ראויים לכבוד רב בזכות תרומותיהם הנדיבות. אמר להם רבי חיים-אליהו: על החסידה נאמר שהיא "עושה חסידות עם חברותיה במזונות", ובכל-זאת היא נמנית עם העופות הטמאים; מפני שהיא סבורה שעשיית חסד היא 'חסידות', לפנים משורת הדין, בשעה שאין זו אלא חובה אנושית.

המותר – מיותר

החסיד רבי מרדכי מהורודוק סיפר: הפתגם הראשון ששמענו מאדמו"ר הזקן, כשבאנו לליאוזנה, היה: "האסור – הלוא הוא אסור, והמוּתר – מיותר". כשלוש-ארבע שנים עבדנו ליישם פתגם זה בכל פרטי חיינו. רק אז נכנסנו אל הרבי ל'יחידות', לבקש דרך בעבודת ה'.

בידי האישה

כל הקדוש בעם ישראל, בהעמדת דור ישרים וחינוכם, בכשרות האוכל, ואצילות טוהר קדושת השבת – מסר ונתן ה' בידי נשי ישראל. האישה אשר תמלא חובתה ותעודתה בחיי המשפחה, בהנהגת הבית ובחינוך על-פי התורה, עליה הכתוב אומר "חכמת נשים בנתה ביתה".

(היום יום)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)