חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:46 ז' בתמוז התשפ"ד, 13/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

גבאי צדקה
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1835 - כל המדורים ברצף
חדל קשקשת ברשת
יש חדש
הסדר בפרשיות המשכן
גבאי צדקה
עינוי בריא
האמונה בגאולה וחשיבותה
הניצול הבלגי והקצין הרוסי
מה שלא עובר במילים עובר בציורים
עשבי בר למאכל
רציתי לשאול

לתת חשבון

"אלה פקודי המשכן, משכן העדות" (שמות לח,כא). אף-על-פי שגבאי הצדקה הכשרים אין מדקדקים אחריהם, בכל-זאת טוב שייתנו חשבון, כמו שמצינו במשה רבנו שנתן חשבון מנדבות המשכן.

(בית חדש)

עדות משמיים

"משכן העדות" – המשכן עצמו היה עדות ש"פקודי המשכן" – החשבון והמניין – היו נכונים; שלא הייתה חלילה שום מעילה. שכן אילו היה בו שמץ של גניבה או שחיתות, זה לא היה משכן, והשכינה לא הייתה שורה בו, שכן "אֲנִי ה' שֹׂנֵא גָזֵל בְּעוֹלָה" (ישעיה סא,ח).

(מלבי"ם)

הברכה הראויה

על גמילות חסד אין צורך לומר תודה, כשם שלא צריך לומר תודה למי שמתעטף בטלית ומניח תפילין, או למי שמברך על הלולב והאתרוג בחג הסוכות. את גומל החסד יש לברך בברכת 'תזכו למצוות'.

(איגרות-קודש)

ממון בשניים

אין עושים שררה על הציבור בממון פחות משניים. ומשה איך נעשה יחידי גזבר? אלא אף-על-פי שהיה משה הצדיק נאמן על-פי הגבורה, קרא לאחרים וחישב על-ידם. שנאמר (שמות לח,כא) "אשר פקד על-פי משה... ביד איתמר בן אהרון הכוהן".

(שמות רבה)

אות ומופת לדורות

משה עצמו ציווה לפקוד את פקודי המשכן – לספור ולבדוק ולתת לעם דין וחשבון, אות ומופת לדורות הבאים, לגבאים בכל הזמנים, שלא יחכו עד שיתבעו מהם חשבון. ואף הנאמן והישר שבהם לא ידרוש שיאמינו לו על דברתו.

(תורת משה)

תמיד חושדים

"רבי יוסי אומר: יהא חלקי מגבאי צדקה... ואמר רבי יוסי: יהא חלקי עם מי שחושדים אותו ואין בו" (שבת קיח). חלקו השני של המאמר אינו אלא המשכו של הראשון, ואף כאן מדובר בגבאי צדקה – בגבאי צדקה חושדים "אף בשאין לו", אף כשידיו נקיות.

(מאוצרנו הישן)

בין המשכן לעגל

במשכן חישבו ובדקו כל פרוטה ופרוטה, ואילו בעגל, שמכל הזהב הרב שנאסף לא יצא אלא עגל זהב קטן – איש לא דרש דין וחשבון, איש לא שאל ולא הִקשה.

(אמרי חן)

לתרום ראשון

האוסף ממון למטרת צדקה כלשהי – עליו לתרום את המטבע הראשון.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)