חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1834 - כל המדורים ברצף
איך מרבים בשמחה?
יש חדש
אש מותרת ואש אסורה
פרשת שקלים
חשק מיותר
מתי יבוא? בידינו הדבר
נמצאה הסיבה
בדרכי הבן – לשמח חולים
כנדבת ליבו
רציתי לשאול

עם הרב סעדיה מעטוף, רב המושב ברקת

בעלי תורם סכומים גדולים לצדקה, שלא על דעתי. אני רוצה שיתאם איתי את התרומות שלו.

בעבר היה מקובל שהבעל הוא המפרנס העיקרי והוא ניהל את ענייניה הכלכליים של המשפחה. בעקבות זאת נקבעו הלכות בדבר הסכומים שגבאי צדקה רשאים לקבל מהאישה, בלי ידיעת בעלה.

ואולם בימינו שני בני הזוג נושאים בדרך כלל בעול פרנסת המשפחה, וגם ההתנהלות הכספית נעשית בשיתוף שניהם. לכן גם התרומות לצדקה צריכות להיות בהסכמת שני בני הזוג.

לאישה אומַר: עלייך לשמוח שזכית בבעל נדיב לב, שידו פתוחה לצורכי צדקה. אנו מאמינים שהצדקה פותחת את שערי השמיים לשפע וברכה, וכמו שאמרו חז"ל: "עַשֵׂר – כדי שתתעשר".

ולבעל אומַר: אכן, נתינת צדקה היא סגולה לעשירות, אבל יש עוד סגולה לעשירות, כמאמר הגמרא (בבא מציעא נט,א) "כבדו את נשותיכם כדי שתתעשרו". שלום בית הוא כלי לשפע וברכה, ולכן חשוב שתדברו ביניכם ותגיעו להסכמות, כדי שהמצווה תיעשה בשמחה ומתוך שלום.

ההסכמה צריכה להיות לא רק על הסכומים, אלא גם על המטרות. פעמים הבעל נוטה לתרום לסוג מסוים של מטרות צדקה, בעוד האישה רוצה לעזור למטרות אחרות. גם בזה חשוב שיתדברו ביניהם.

כרב במושב אני מעורר רבות על חשיבות התרומה לצדקה, אך לפעמים אני נדרש להתערב ולהגביל נתינה בלתי-מבוקרת. היו מקרים שאנשים עזרו כל-כך לאחרים עד שעמדו על סף קריסה כלכלית, ועל כך נאמר "ומבשרך אל תתעלם". ואם נקבע ש"עניי עירך קודמים", ודאי שבני ביתך קודמים.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)