חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פרשת שקלים
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1834 - כל המדורים ברצף
איך מרבים בשמחה?
יש חדש
אש מותרת ואש אסורה
פרשת שקלים
חשק מיותר
מתי יבוא? בידינו הדבר
נמצאה הסיבה
בדרכי הבן – לשמח חולים
כנדבת ליבו
רציתי לשאול

תשובה מאהבה

"באחד באדר משמיעין על השקלים" (שקלים א,א). למה באדר? מפני שהוא זמן תשובה, כמו חודש אלול, כי גם א' בניסן הוא ראש השנה. אלא שבאלול התשובה היא מיראה, ובאדר זו תשובה מאהבה. בלב כל איש מישראל מתעוררים אז רצון ונדיבות, וזה עניין השקלים, לעורר נדיבות לב ורצון טוב בבני ישראל.

(שפת אמת)

ימין ושמאל

"משמיעין על השקלים ועל הכלאיים" (שקלים א,א). שמאל דוחה וימין מקרבת. באותה שעה שמשמיעים על השקלים, להדגיש שכל אחד ואחד אינו אלא 'מחצית', הזקוק להשלמה, משמיעים על הכלאיים, שלא לערבב מין בשאינו מינו.

(ילקוט הדרוש)

מי צריך כופר נפש

"כי תישא את ראש בני ישראל" (שמות ל,יב). התרומה הזאת באה לכפר על מעשה העגל, ואמרו חז"ל שהנשים לא השתתפו בחטא העגל. לכן ציווה ה' יתברך לתת מחצית השקל, היינו שכל איש ייתן בעבור עצמו בלבד, כי זוגתו, שהיא 'החצי השני', לא חטאה ולא נפגמה. הוא לבדו צריך כופר נפש ולא היא.

(אלשיך)

מצווה הזקוקה להשלמה

מחצית רומזת שהמצווה זקוקה להשלמה. אם האדם נתן פעם אחת צדקה, לא קיים בכך אלא מקצת המצווה, כי כל נתינה היא מחצית בלבד.

(חתם סופר)

מטבע של אש

שלושה דברים שמע משה מן הקב"ה והרתיע לאחוריו. כיוון שאמר לו "ונתנו איש כופר נפשו", אמר משה: מי יוכל ליתן כופר נפשו? נטל הקב"ה כמין מטבע של אש מתחת כיסא הכבוד והראה לו למשה: זה ייתנו, כזה ייתנו.

(מדרש רבה)

חיבור הניגודים

'אש' ו'מטבע' מסמלים תכונות מנוגדות. אש טבעה לעלות למעלה, והיא מסמלת את הצימאון לאלוקות. מטבע מסמל את העולם החומרי ואת עבודת ה' בדברים הגשמיים, מתוך קבלת עול. 'מטבע של אש' מסמל אפוא חיבור של השניים – להחדיר חיות והתלהבות בתוך הדברים שאדם עושה מתוך קבלת עול בלבד.

(הרבי מליובאוויטש)

עשרה כנגד היצר

נאמר (ברכות סא) "מאי דכתיב ו'ייצר ה' אלוקים את האדם', בשני יו"דין, שני יצרים ברא הקב"ה, אחד יצר טוב ואחד יצר רע". הרי שכל 'יו"ד' קשור לאחד היצרים. לכן דיי במחצית השקל, שמשקלו עשר גרה, לכפר על החטא הבא מיצר הרע.

(אור התורה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)