חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פעולתו של אליהו הנביא
גאולהפדיה


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1833 - כל המדורים ברצף
קורה, המסמך נעלם
יש חדש
התרופה לחטא העגל
הלוחות השניים
לא מתנה ולא הלוואה
תחבולה נגד מזימה
פעולתו של אליהו הנביא
החסיד שמאחורי התכנית הכלכלית
מעשר כספים ממתנה
רציתי לשאול

אֵלִיָּהוּ הַנָּבִיא. הציפייה לביאת המשיח שזורה בהופעתו הצפויה של אליהו הנביא. ספרי הנביאים מסתיימים בפסוק "הִנֵּה אָנֹכִי שֹׁלֵחַ לָכֶם אֵת אֵלִיָּה הַנָּבִיא, לִפְנֵי בּוֹא יוֹם ה' הַגָּדוֹל וְהַנּוֹרָא" (מלאכי ג,כג). וכך אנו אומרים בברכת המזון: "הרחמן הוא ישלח לנו את אליהו הנביא זכור לטוב, ויבשר לנו בשורות טובות ישועות ונחמות".

אבל מה בדיוק תפקידו של אליהו הנביא במהלך הגאולה ומתי הוא אמור להופיע? בעניין זה מצאנו דעות רבות. יש הרואים בו את מבשר הגאולה, ויש המייחסים לו תפקידים חשובים בתהליך הגאולה עצמו.

במדרש רבה (דברים ג,טז) נאמר: "בשעה שהקב"ה גואל את ישראל, קודם שלושה ימים שיבוא משיח, בא אליהו ועומד על הרי ישראל". מהגמרא (עירובין מג,ב) משמע שבשורת אליהו היא על ניצחונו הסופי של המשיח. לפי כמה מקורות תפקידו של אליהו הנביא להחזיר את עם ישראל בתשובה קודם ביאת המשיח. וכלשון מצודת דוד: "והשיב – הוא ישיב לב האבות למקום על-ידי הבנים". הרמב"ן (מלחמות ה', סימן כד) מייעד לאליהו הנביא את תפקיד משיחת המשיח למלך: "וביום שימשח אליהו למשיח במצוות הא-ל – ייקרא משיח".

הרמב"ם, שריכז את כל המקורות ופסק את ההלכה הברורה, קובע כי ביאת אליהו היא מהדברים ש"לא יֵדע אדם איך יהיו עד שיהיו" (הלכות מלכים פרק יב, הלכה ב). וכך הוא אומר: "יש מן החכמים שאומרים שקודם ביאת המשיח יבוא אליהו. וכל אלו הדברים וכיוצא בהם לא יֵדע אדם איך יהיו עד שיהיו, שדברים סתומים הם אצל הנביאים. גם החכמים אין להם קבלה בדברים אלו".

עַד מָתַי. בכמה וכמה מקומות בתנ"ך מובאת הקריאה לקב"ה בסגנון 'עד מתי'. למשל, "עַד מָתַי אַתָּה לֹא תְרַחֵם אֶת יְרוּשָׁלִַם" (זכריה א,יב) או "שׁוּבָה ה' עַד מָתָי!" (תהילים צ,יג). גם בפיוטים שאומרים ב'תיקון חצות' מופיע הביטוי הזה, שיש בו משמעות של תביעה מהקב"ה – עד מתי תימשך הגלות והשכינה תהיה מוטלת בעפר.

את עוצמת הזעקה והתביעה הבאות לידי ביטוי במילים 'עד מתי' אפשר ללמוד מקריאתו של אליהו הנביא לבני ישראל: "עַד מָתַי אַתֶּם פֹּסְחִים עַל שְׁתֵּי הַסְּעִפִּים!" (מלכים-א יח,כא). זה איננו ביטוי של צער וכאב בלבד אלא תביעה, וכפי שאמר הרבי מליובאוויטש (התוועדויות תשד"מ כרך ב, עמ' 1079): "אליהו הנביא כאב והצטער ביותר על מצבם של בני ישראל, ולכן צעק מקירות ליבו ותבע מהם בכל התוקף: 'עד מתי אתם פוסחים על שתי הסעיפים'! ובדומה לזה הוא לשון 'עד מתי' המובא בפיוטים של 'תיקון חצות', שמשמעותו ותוכנו הוא – תביעתם של בני ישראל מהקב"ה שאינם יכולים לסבול עוד את הגלות!".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)