חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:15 זריחה: 6:04 י"ג בניסן התשפ"ד, 21/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יהודי איראן יוצאים לאור
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1828 - כל המדורים ברצף
שמרנות והתחדשות, כמו עץ
יש חדש
לקרוע את ים המחשבות
ראש השנה לאילנות
פירות בשפע
שן שום מארץ ישראל
צמיחת אילן הגאולה
יהודי איראן יוצאים לאור
ט"ו בשבט בשמיטה
רציתי לשאול

"יש רבנים שמכהנים במדינות סוניות, ויש החיים במדינות שיעיות. בסך הכול המוסלמים משתדלים לכבד אותנו"

זה היה מחזה לא שגרתי. באולם אירועים בטורקיה, לפני כשבועיים, נראתה קבוצת רבנים, המכהנים בקהילות יהודיות במדינות האסלאם, רוקדים עם רבה של איראן, הרב יהודה גראמי. הרב גראמי חיבק ספר תורה חדש, עטוף בניילון, שנועד להעברה לאיראן.

במעגל הריקודים היה אפשר לראות את הרב יצחק חליבה, רבה של טורקיה, המדינה שאירחה את ועידת רבני מדינות האסלאם. הרבנים האלה משרתים קהילות יהודיות בארבע-עשרה מדינות וטריטוריות מוסלמיות, ממרוקו ועד איחוד האמירויות. על-פי ההערכות, במדינות הללו חיים יותר ממאה אלף יהודים.

הוסמך בארה"ב

בעשורים האחרונים אפף ערפל סמיך את החיים היהודיים באיראן. מפעם לפעם פורסם באחד מכלי התקשורת תיעוד של תפילה באחד מבתי הכנסת או מפעילות יהודית כזאת או אחרת, ואִפשר הצצה לחייהם של יהודי המדינה. אבל בעת האחרונה אנחנו עדים לדיווחים רבים על חיי היהדות באיראן, בניצוחו של הרב גראמי.

הוא נולד באיראן, למשפחה שומרת מצוות, בעלת שורשים עתיקים במדינה. בנעוריו יצא מאיראן ולמד בישיבת 'נר ישראל' בבולטימור שבארה"ב. לאחר שהוסמך לרבנות חזר לאיראן, נשא את זוגתו, והחל למסור שיעורי תורה ולטפל בחיי הדת – בתי הכנסת, בתי הדין, המקוואות ועוד. בעקבות זאת הכתירה אותו הקהילה היהודית לרבהּ, והמשטר האיראני הכיר בו כרב המדינה.


שיעור תורה באיראן

טקס 'חליצה' בשיראז

המפגש הראשון שלו עם עמיתיו, הרבנים המכהנים במדינות אסלאמיות, התרחש בשלהי חודש מרחשוון האחרון, במוזיאון יהודי בברוקלין. "יש לנו הרבה מן המשותף, ובעזרת השם נשתף פעולה", אמר לרבנים, במפגש שתיעד כותב השורות. "אנחנו מכירים את המורכבות של מדינות האסלאם. יש רבנים שמכהנים במדינות סוניות, ויש החיים במדינות שיעיות. זה קצת שונה, אבל בסך הכול המוסלמים משתדלים לכבד אותנו.

"במשך שנים, עד שנתמניתי, לא היה רב לקהילה", סיפר הרב גראמי באותו מפגש. "ברוך השם זכינו לסייעתא דשמיא, ואנחנו מובילים כיום את חיי הקהילה".

הרב גראמי שיתף את העולם בתיעוד עכשווי מהחיים היהודיים באיראן. שיעור לבחורי ישיבה בשיראז, טקס חליצה, מבחן על הלכות שחיטה בבית כנסת באיראן, תמונות יפהפיות של בית הכנסת עזיז ובית הכנסת יוסף אבאד בטהראן ועוד. הוא מספר כי בטהראן פועלים בתי ספר יהודיים לבנים ולבנות. צעירי הקהילה לומדים דיינות, כתיבת סת"ם ושחיטה. במדינה יש יותר משישים בתי כנסת פעילים, מסעדות כשרות בערים שיראז ואספהאן, ועוד מוסדות יהודיים.


ספר תורה חדש במסעו לאיראן

מעצר ושחרור

עידן הקורונה תרם גם הוא לחשיפת החיים היהודיים באיראן. בשל הקושי במפגשים פיזיים, העביר הרב גראמי חלק חשוב מפעילותו לערוצים דיגיטליים, שבאמצעותם תקשר עם בני הקהילה. מדי יום מסר שיעורי תורה בפרסית, ונשא דרשות חיזוק. לשיעורים האלה נחשפו רבים מיוצאי איראן בעולם כולו.

במפגש עם הרבנים שיתף הרב גראמי באפיזודות המתרחשות בארצו. למשל, יהודי הלך ברחוב ונשא עימו תשמיש מצווה. שוטר עצר אותו בחשד לפעילות אסורה. הרב גראמי מיהר להסביר שזה פריט דתי, המשמש לקיום מצווה, והאיש שוחרר מייד. מכינוס הרבנים בטורקיה נחת הרב גראמי בשדה התעופה בטהראן, חובק את ספר התורה, שאותו יכניס בימים הקרובים לאחד מבתי הכנסת במדינה, ברוב עם הדרת מלך.

:
בית הכנסת יוסף אבאד בטהראן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)