חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ט בסיון התשפ"ד, 25/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

צמיחת אילן הגאולה
גאולהפדיה


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1828 - כל המדורים ברצף
שמרנות והתחדשות, כמו עץ
יש חדש
לקרוע את ים המחשבות
ראש השנה לאילנות
פירות בשפע
שן שום מארץ ישראל
צמיחת אילן הגאולה
יהודי איראן יוצאים לאור
ט"ו בשבט בשמיטה
רציתי לשאול

שֹׁרֶשׁ, נֵצֶר, חֹטֶר. תהליך הופעתו של המלך המשיח מתואר בנבואת ישעיהו בדימויים הלקוחים מעולם האילנות: "וְיָצָא חֹטֶר מִגֵּזַע יִשָׁי, וְנֵצֶר מִשָּׁרָשָׁיו יִפְרֶה" (ישעיה יא,א). המשיח נמשל לענף (חוטר) המתחיל לצמוח מהגזע הכרות של מלכות דוד בן ישי, ולנצר קטן המבצבץ ויוצא משורשי העץ. כך הרד"ק מפרש את הפסוק: "שהעץ הנכרת יחליף ויוציא יונקות מגזעו ומשורשיו... ולפי שישראל גלו מארצם כמה שנים ונפסקה מלכותם, כאילו נכרת העץ, אבל הגזע והשורשים נשארו... אמר הנביא, כי משורשי ישי ומגזעו יצא עוד חוטר, נצר, ויהיה עוד מלך על ישראל כבתחילה, ויותר ממה שהיה".

הנצר הזה עתיד לגדול, עד שיהיה כמו נס ודגל, שאחריו הולכים כל העמים, כמו שהנביא אומר בהמשך: "וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא, שֹׁרֶשׁ יִשַׁי אֲשֶׁר עֹמֵד לְנֵס עַמִּים, אֵלָיו גּוֹיִם יִדְרֹשׁוּ, וְהָיְתָה מְנֻחָתוֹ כָּבוֹד" (שם יא,י). ומפרש מצודת דוד: "משיח היוצא משורש ישי, אשר יהיה עומד ביום ההוא, יום קיבוץ גליות, לנס עמים הוא לכל העמים, כמו נושא הנס... שכל אנשי החיל הולכים אחריו. כן ידרשו כל העובדי כוכבים אל המשיח, ואחריו ילכו לעשות מה שיצוום".

צֶמַח. אחד משמותיו של המלך המשיח הוא – 'צמח'. כך הנביא ירמיה אומר: "הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה', וַהֲקִמֹתִי לְדָוִד צֶמַח צַדִּיק, וּמָלַךְ מֶלֶךְ וְהִשְׂכִּיל וְעָשָׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה בָּאָרֶץ" (ירמיה כג,ה). הרד"ק מפרש שהכוונה למלך המשיח: "צמח צדיק זהו המשיח, וקראו צמח, שיהיה צאתו בעולם כצאת צמח השדה". זה גם כינויו של המשיח בתפילת שמונה-עשרה: "את צמח דוד עבדך מהרה תצמיח". גם בתפילת ההושענות אנו אומרים "הנה איש צמח שמו". בתלמוד הירושלמי (ברכות פרק ב, הלכה ד) נאמר: "רבי יהושע בן-לוי אמר – צמח שמו". בהמשך מובאת דעה אחרת ולפיה "מנחם שמו". והגמרא אומרת שאין מחלוקת ביניהם, שכן "חושבני דהדין כחושבני דהדין [=החשבון הגימטריוני של שתי המילים 'צמח' ו'מנחם' זהה] – הוא צמח הוא מנחם".

תהליך הופעתו של המשיח מוגדר צמיחה, שכן הוא דומה לצמח שמתפתח תחילה בתוך האדמה ואינו נראה כלל, ואחר-כך מתחיל להתגלות ולצמוח כשתיל רך, עד שהוא גדל ועולה ומגיע למלוא גובהו ופארו. כך מסביר זאת הרבי מליובאוויטש: "השם 'צמח' ('צמח שמו'), מלשון צמיחה, מורה שישנו זמן שאינו בגלוי, וצריך לצמוח ולהתגלות" (תורת מנחם תשמ"ז, כרך א, עמ' 268). נתפלל אפוא שבמהרה נזכה לראות בצמיחתו של ה'צמח', עד להופעתו בכל הדרו, בגאולה האמיתית והשלמה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)