חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 ט"ז באייר התשפ"ד, 24/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שנית חומש לא תיפול
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1826 - כל המדורים ברצף
לשלוח מסר נכון לאויבינו
יש חדש
למה עשה אהרון את המופת?
מכת צפרדע
למי הקב"ה מתגלה?
בין עמי ובין עמך
מפתח הכספת
תמיד אפשר לשוב
שנית חומש לא תיפול
תפילה מול תמונות

אנשים משפשפים עיניים כלא מאמינים: אחרי הרצח המזעזע של יהודה דימנטמן הי"ד, שנרצח בידי מחבל סמוך לישיבה בחומש, שבה למד, ביצעה הממשלה הרס אלים של מבנים ביישוב, ששימשו את הישיבה. ואם לא דיי בכך, המשטרה עצרה את ראש הישיבה, הרב אלישמע כהן, על העוון הנורא – 'הפרת חוק ההתנתקות'. לא פחות.

במשטרה היתממו וטענו כי "בבדיקה שגרתית של לוחמי מג"ב התגלה כי התושב דרוש לחקירה בתחנת אריאל במחוז ש"י". אבל ישיבת חומש פועלת במקום כבר קרוב לחמש-עשרה שנה. הרב כהן נוכח בישיבה יום-יום ומוסר שיעורי תורה לתלמידיו. מעצרו והרס הבתים מעידים כי יד מכוונת פועלת לחיסול הישיבה בחומש, לשמחת המחבלים ולמגינת ליבם של נאמני ארץ ישראל.

"איננו אנשים פרטיים"

הרב כהן בקושי עצם עין בימים האחרונים. "עבר עלינו שבוע מטלטל, איבדנו תלמיד", הוא חולק את כאבו עם 'שיחת השבוע'. "הכאב נגע בכולנו, כל בני החבורה. אך לצד הכאב הגדול היה מדהים ומרגש לראות את השותפות הציבורית. אנשים לא רק מחבקים אותנו בימים הקשים האלה, אלא רוצים להיות חלק מהמפעל הגדול הזה".

לאורך השיחה, הרב חוזר ומדבר על תחושת השליחות החדורה בכל אחד ואחד מתלמידי הישיבה: "איננו אנשים פרטיים, שיושבים ולומדים פה. אנחנו חשים שליחי ציבור. עכשיו, אחרי המצעד הענק שהיה פה ביום חמישי שעבר, ראו כולם שישיבת חומש איננה חמישים תלמידים, אלא אלפים ורבבות! היו כאן המוני יהודים, שמכריזים בקול רם: אנחנו אוהבים את הארץ הזאת; רוצים להיאחז בה; רוצים שהתורה תתפתח בה".

צעדה מחזקת

ישיבת חומש היא נקודת האור באזור מאז הגירוש וההרס של ההתיישבות היהודית בחבל עזה ובצפון השומרון. בין המגורשים היו גם תלמידי חומש. לפני חמש-עשרה שנים הוקמה ישיבה על חורבות זו שנהרסה. אט-אט התבססה הישיבה, ולצידה כמה משפחות המתגוררות במבנים עראיים.

"הזהירו אותנו בהתחלה שאסור לנו לחזור לשם", מספר הרב, "אבל ראינו שזה הדבר הנכון לעשות. זה התיקון לחטא הגירוש. האמנו ואנחנו מאמינים שצריך לשוב לכאן. החורבן היה פשע מוסרי, ולימוד תורה כאן הוא התשובה. הצעדה והעצרת הגדולה בשבוע שעבר נתנו לנו חיזוק גדול מאוד".

געגועים ליהודה

רבני הישיבה ותלמידיה אינם מפסיקים להתגעגע לרב דימנטמן. "היה לר' יהודה מאור פנים מיוחד", מספיד אותו רבו. "כל בחור שבא לישיבה, יהודה מייד התחבר איתו וסיפר לו על המקום המיוחד. לצד מידה מאירה זו, שקד על תלמודו, ותמיד דחף אחרים לעמול בתורה. נהג לעודד תלמידים לסיים מסכתות".

הרב כהן מביע דאגה עמוקה להמשך קיומה של הישיבה: "מעולם לא החליטו להרוס את המקום, אבל כעת אנחנו בסכנה. אני קורא לציבור כולו לפעול לתיקון העוול המוסרי ולבסס את קיומה של הישיבה. כל יהודי שחושב בריא מבין שזו התגובה הראויה לרצח הכואב".


חיבוק ציבורי. הרב כהן בהכנסת ספר תורה לישיבה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)