חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 י"ז בכסליו התשפ"ד, 30/11/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

גלות מצרים
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1825 - כל המדורים ברצף
האתגר: "כן ירבה וכן יפרוץ"
יש חדש
המסר של הסנה הבוער
גלות מצרים
האיש בעל הנשמה העליונה
קדושת השבת
כוחה של ציצית
הקשר שיגאל את כולם
'אפרת' מוסיפה להציל תינוקות
שמות בני ישראל

הכול לטובה

"ויקם מלך חדש על מצרים אשר לא ידע את יוסף" (שמות א,ח). אילו ידע את יוסף, את עברו ואת תולדות חייו, היה יודע שכל האמצעים שננקטו כלפיו לרעה, בין בידי אחיו בין בידי פוטיפר, לא היו לאמיתו של דבר אלא לטובה – הם גרמו להצלחתו ולעלייתו, ושכך יהיה גם לבני ישראל, שדווקא "כאשר יענו אותו – כן ירבה וכן יפרוץ", וזה יביא אותו לגאולתו ולחירותו.

(אמרי אש)

מניעת התבוללות

"וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ" (שמות א,יב). דווקא מפני שעינו אותם, הם פרו ורבו והיו לעם יהודי גדול. אילו פרעה לא היה רודף ומענה אותם – היו עלולים להתבולל ולהיות חלק מהעם המצרי.

(רבי שלמה קלוגר)

תוצאה הפוכה

לא נאמר "וכאשר עינו אותו", אלא "וכאשר יענו", בלשון עתיד. תמיד, כל אימת שיענו את היהודים, תהיה לזה תוצאה הפוכה – ככל שירבו הסבל והרדיפות, כן יחזק העם היהודי ויאמץ.

(אורח חיים)

מדרש פליאה

"ויעבידו מצרים את בני ישראל בפרך" (שמות א,יג). נאמר במדרש פליאה: חד אמר בקל וחומר, וחד אמר בגזירה שווה. כוונת מאמר זה: "חד אמר בקל וחומר" – תחילה הטילו עליהם עבודה קלה, ואחר-כך הלכו והוסיפו חמורה ממנה. "וחד אמר בגזירה שווה" – מייד הייתה גזירתם של המצרים שווה, והעבודה הייתה עבודת פרך מלכתחילה.

(מנחת עני)

הכול מתחיל ברוחניות

"וימררו את חייהם" – המצרים ירדו תחילה לחייהם הרוחניים של ישראל. כשהעם נכנע ללחץ הרוחני, הביא הדבר גם שעבוד גשמי, "עבודה קשה" כפשוטה. אילו לא היו נכנעים ללחץ ברוחניות, לא היו משתעבדים בגשמיות. תופעה זו חוזרת ונשנית לאורך הגלויות האחרות של עמנו.

(הרבי מליובאוויטש)

קשר בן ואב

"וייאנחו בני ישראל מן העבודה ויזעקו" (שמות ב,כג). בזעקתם אל ה', שנבעה מתוך התעוררות התחושה וההרגשה של "כי אתה אבינו", התעוררה בהם ההתקשרות העצמית של הבן לאביו. לכן "וישמע ה' את קולנו" – זעקתם עוררה את רחמי האב, מפני שנגעה בעצמותו.

(ספר המאמרים קונטרסים)

לא באנחות

באנחות בלבד לא ניוושע! האנחה היא כיפת המנעול, לפתיחת הלב ולפקיחת העיניים. אין לשבת בחיבוק ידיים, אלא יש לסדר עבודה בפועל. איש-איש באשר יוכל לפעול ולעשות בתעמולה לחיזוק התורה, הרבצת התורה ושמירת המצוות – זה בכתבו זה בנאומו וזה בכספו.

(היום יום)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)