חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:41 ז' בתמוז התשפ"ב, 6/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חנוכה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1821 - כל המדורים ברצף
זהירות: סחף!
יש חדש
סוד ההצלחה של יוסף
חנוכה
עומד ומצפה
הקב"ה יורד אל כל יהודי
נר חנוכה במרחץ
שכלתנות מול התבטלות
חנוכה בכלא הסורי ועל הקילימנג'רו
הדלקה במשמרת ערב

לקפוץ למעלה

בהלכות חנוכה בשולחן ערוך (סימן תרעא) מתחיל לפרט מייד את דין המהדרין מן המהדרין, ולא ציין תחילה את הדין הפשוט ואחר-כך הדין של המהדרין. הטעם הוא, כי בחנוכה אפשר להגיע למדריגות גבוהות אף שלא על-פי הסדר הרגיל והטבעי, ואפשר לקפוץ היישר אל המדריגות הגבוהות של מהדרין מן המהדרין.

(רבי אברהם-מרדכי מגור)

המלחמה על האור

חגים אחרים אנו חוגגים בסמלים גשמיים – פסח במצה, סוכות בסוכה וכו', ואולם בחנוכה אנו חוגגים בסמל רוחני, אור. כי המלחמה הייתה אז על תורת ישראל, על נר מצווה ותורה אור.

(רבי שניאור-זלמן מלאדי)

נר תורה

נר חנוכה רומז לתורה, כמו שנאמר (משלי ו,כג) "כי נר מצווה ותורה אור". התורה ניתנה בחודש השלישי, סיוון, וכסלו הוא החודש השלישי מתשרי, וכמאן דאמר בתשרי נברא העולם, ואלו ואלו דברי אלוקים חיים.

(רבי זאב מסטריקוב)

לילה של ניסים

זמן ההדלקה הוא משתשקע החמה. היום מסמל את הנהגת העולם בטבעו ובמנהגו, ואילו הלילה מורה על הניסים שמעל לטבע. הלילה מיוחד ביותר לניסים, כמבואר בהרבה מקומות. וכן אמרו חז"ל "לא איברי לילה אלא לגירסא", כי גם התורה איננה טבעית אלא תורה אלוקית.

(המהר"ל)

המלחמה בפנים

מובא בפוסקים כי עכשיו מדליקים בפנים מפני ש"בעקבתא דמשיחא חוצפא יסגי", והלוחמים נגד ה' ותורתו יושבים בקרבנו, בפנים המחנה, ולכן מדליקים בפנים, לבטל כוחם וחוכמתם מבפנים.

(בני יששכר)

סגולה לחיים

"קבעום ועשאום ימים טובים בהלל והודאה" (שבת כא,ב). ימי חנוכה הם סגולה ותרופה לחיים, כי קבעום להלל, ובהלל נאמר "לא המתים יהללו י-ה".

(חידושי הרי"ם)

תשובה בנרות

צריך תשובה תחילה, כי "לרשע אמר אלוקים מה לך לספר חוקיי" (תהילים נ,טז). לשם זה נועד נר חנוכה, כי יש לחפש בחורים ובסדקים. ולכן אבוקה פסולה, כמו בבדיקת חמץ. וזהו "נר איש וביתו" – שצריך למצוא כפרה ותיקון ולהשיב בתשובה את כל בני הבית, כנאמר "וכיפר בעדו ובעד ביתו" (אחרי טז,יז).

(זר זהב)

ימין ושמאל

"נר חנוכה משמאל ומזוזה מימין" (שבת כב). כי מזוזה היא חובת הדר, ולכן קובעים אותה בימין הכניסה לבית. אך נר חנוכה הוא לפרסומי ניסא, למי שמצויים בחוץ, ולכן מעמידים אותו מימין היציאה מן הבית.

(חידושי הרי"ם)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)