חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

משימתה של חולדה
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1819 - כל המדורים ברצף
להחזיר למילים את ערכן
יש חדש
סוד ההצלחה בחינוך
השבטים
מי יכול לטעות
מקור הכעס
משימתה של חולדה
חיים של ידיעת אלוקות
האנטישמים נלכדו והתנצלו פומבית
הנזקק להתפנות באמצע התפילה

"על איזה פיקדון אתה מדבר?", שאל בעל האכסניה בהבעת פנים תמימה. האיש שעמד מולו לא ידע את נפשו. הלוא לפני כניסת השבת הפקיד בידיו אלף רובל, ועכשיו בעל האכסניה עושה עצמו כמי שאינו יודע דבר.

זה היה באחד מימי היריד שנערך בעיר ניז'ין שבאוקראינה. אהרון עבד אצל סוחר יהודי ידוע במוסקווה, ונשלח לניז'ין להשלמת עסקה שסיכם הסוחר. הוא הביא עימו אלף רובל, שאותם היה צריך למסור למוכר ולקבל תמורתם את הסחורה הרצויה.

ואולם עיכובים בדרך גרמו לו לבוא לעיר סמוך לכניסת השבת. הוא מיהר לאכסניה הראשונה שנזדמנה לו וביקש לעשות בה את השבת. מכיוון שחשש להשאיר בחדרו את הכסף, ביקש מבעל האכסניה לשמור עליו עד צאת השבת. מראהו החיצוני של האיש השרה על אהרון ביטחון כי הוא אדם נאמן.

בצאת השבת, כאשר ניגש אהרון לבעל האכסניה וביקש לקבל את הפיקדון, עטה בעל האכסניה פני תם וטען כי לא היו דברים מעולם. ברגע הראשון חשב אהרון כי האיש רק מנסה להתל בו מעט. הוא חזר על בקשתו לקבל את כספו.

"הסתלק מייד מהאכסניה שלי!", צעק עליו האיש. "האם אתה חושב להעליל עליי כי אני מנסה לגנוב את פרוטותיך העלובות?!".

אהרון נאלץ להסיק שהאיש אכן נחוש לגנוב ממנו את מעותיו. מאחר שלא היה לו קרוב או מכר בעיר, החל לסובב ברחובות, עד שרגליו נשאוהו לבית המדרש.

האולם היה חשוך בשעת ערב זו, חוץ מפינה אחת שהוארה בעששית. אהרון התקרב לאותה פינה וראה שם את רבי מנחם-נחום, בנו של רבי דובער שניאורסון, האדמו"ר השני (ה'אמצעי') בשושלת חב"ד, שוקד על תלמודו. מראהו הרשים את אהרון, והוא החליט לספר לו את צרתו ולהיוועץ בו.

רבי מנחם-נחום הבטיח לו כי בבוקר ידבר על ליבו של בעל האכסניה. ואכן, בבוקר הלך אליו ושאלו לפשר סירובו להחזיר לאורח את כספו.

"אינני יודע על שום פיקדון", השיב האיש בזעם. "מעולם לא קיבלתי ממנו פרוטה, והוא בודה את הדברים מליבו".

עדים להפקדת הכסף לא היו לאהרון, וגם שטר פיקדון לא נכתב ביניהם. ממילא לא הייתה דרך להוכיח שבעל האכסניה מתכחש לפיקדון שקיבל. ואולם רבי מנחם-נחום חש כי ניכרים דברי אמת.

יעץ רבי מנחם-נחום לאהרון לגשת אל ציונו הקדוש של אביו ולבקש שם רחמים. אהרון עשה כעצתו והלך אל הציון בלב שבור. שם בכה במר נפשו וביקש כי הרבי יעתיר עליו רחמים.

באותה שעה שאהרון שפך את ליבו בציון ישב בעל האכסניה לסעוד את ארוחת הצהריים. ופתאום הופיעה מולו חולדה גדולה ועמדה לפניו בלי מורא. האיש ניסה לנופף בידיו לעברה כדי לגרשה, אך זו נותרה על מקומה.

קם האיש והתקרב אליה בניסיון לסלקה, והחולדה זינקה לעבר גרונו ונעצה בו את ציפורניה. בעל האכסניה איבד את שיווי משקלו ונפל.

בני הבית חשו אליו וניסו לשחרר את לפיתתה של החולדה, אולם זו רק חיזקה את אחיזתה, נועצת את ציפורניה עמוק יותר בגרונו של האיש. בני הבית חששו כי אם ינסו למשוך את החולדה בכוח, היא עלולה לפגוע בכלי הדם שבגרון.

האיש נשבר ולחש: "יודע אני בשל מה באה עליי הצרה הזאת. מעלתי בכספי פיקדון שמסר לידי האורח. קראו לו ואשיב לו את כספו".

בני הבית יצאו מייד לחפש את אהרון, ואכן מצאו אותו והביאו אותו לאכסניה, ושם החזירו לו את כספו. כעת ציפו שהחולדה תעזוב את קרבנה, אך היא לא הרפתה מאחיזתה בגרונו של האיש.

בעל האכסניה הוסיף ואמר לבני ביתו: "לכו ובקשו בשמי את מחילתו של הצדיק רבי מנחם-נחום, שהתחצפתי כנגדו. שיתפלל בעבורי שאיחלץ מהצרה שבאה עליי".

לא חלף זמן רב ודמותו של רבי מנחם-נחום נראתה בפתח. כשנכנס, וראה את החולדה לופתת את גרונו של האומלל, הרצינו פניו. "מחול לך, מחול לך", קרא רבי מנחם-נחום.

אך החולדה לא זזה כמלוא נימה. רבי מנחם-נחום עצם את עיניו והרהר מעט. לבסוף התכופף לעבר בעל האכסניה ושאל: "אמור לי, האם הטחת דברים כלפי אבא?".

בכוחותיו האחרונים הנהן בעל האכסניה בראשו לאישור. "אם כן", הזדקף רבי מנחם-נחום, "גש מייד אל הציון הקדוש של אבי ובקש שם מחילה".

הנוכחים מיהרו לשאת את האיש אל הציון. בבואם לשם הניחו אותו על הקרקע, בכניסה לציון. בעל האכסניה פרץ בבכי קורע לב וביקש מחילה גמורה. הוא הבטיח כי מכאן ואילך ישנה את התנהגותו הרעה וינהג ביושר.

לא הספיק לסיים את דבריו והחולדה הרפתה ממנו וברחה. בטרם הספיקו הנוכחים הנרגשים לקלוט את המתרחש, נעלמה החולדה מעיניהם, ובעל האכסניה קם על רגליו חיוור כסיד ונרעש מהמאורע המסעיר שאירע לו.

(על-פי 'לשמע אוזן' ו'לקוטי סיפורים')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)