חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:05 זריחה: 6:41 י"ט בשבט התשפ"ב, 21/1/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השליח בג'מייקה; דור רביעי לשליחות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1817 - כל המדורים ברצף
טבעי שיש חלב טרי בבוקר?
יש חדש
שדה עפרון – מנפילה לתקומה
בא בימים
לעורר בלחישה
הקשיים מעידים
העופות לא תעו
מהותה של שליחות
השליח בג'מייקה; דור רביעי לשליחות
טבעת קודם הנישואין

אם יום אחד ישאלו את רפאל-משה, הבן של הרב יעקב-יוסף ורעייתו הרבנית חיה-מושקא רסקין, למוצאו, תשובתו תהיה: "אני מג'מייקה, אבא שלי מקנדה, סבא שלי ממרוקו, ובמקור אנחנו בכלל מרוסיה". ככה זה כשאתה דור רביעי לשלוחי הרבי מליובאוויטש.

ערב כינוס השלוחים העולמי, הכירו את הרב יעקב רסקין, שליח חב"ד במדינת האי ג'מייקה שבאיים הקריביים. האי שטוף השמש התברך בעשור האחרון בזוג שלוחים, שיצאו לתת מענה ליהודי האי ולתיירים המבקרים בו. שנה בלבד אחרי נישואיהם עלו למטוס וקבעו את מגוריהם בג'מייקה.

רצו 'משהו חדש'

מה פתאום ג'מייקה? "הו, זה סיפור לא נורמלי", אומר השליח. באלול תשע"ג הם התחתנו. מיד אחרי ראש השנה החל הזוג הטרי לחפש מקום שליחות. "רצינו משהו חדש, מדינה חדשה", מספר הרב רסקין. עוד בהיותו תלמיד ישיבה נסע לאיים הקריביים בחופשת 'בין הזמנים'. בין ההצעות שעלו הייתה ג'מייקה.

שבוע לפני פורים נסע הרב רסקין לג'מייקה לבדיקת ההיתכנות לפעול במקום. "ברשימה שקיבלנו היו שמונים שמות של יהודים, אבל התחלנו 'לחרוש', ובכל יום מצאנו עוד ועוד יהודים", הוא מספר.

הבטחה בהלוויה

ואז אירע דבר מרגש: "ברשימה שקיבלנו הופיע השם רחמים דואק. התקשרנו לביתו לקבוע פגישה, ועוזרת הבית אמרה לנו כי הוא מאושפז אחרי שלקה בשבץ. נסענו למקום אשפוזו. אישה צעירה פתחה את הדלת. כשראתה אותי  צעקה: 'אתה אח של חני! מה אתה עושה פה?!'. התברר שהיא ובעלה אחיינים של רמי, והם מקורבים של גיסי ואחותי, השלוחים במונקו. הם באו לסעוד אותו".

הרב רסקין חזר לניו-יורק ועדיין התלבט אם השליחות הזאת נועדה בעבורם. הוא גולל את כל לבטיו במכתב שהניח על ציון הרבי. כמה שעות לאחר מכן קיבל הודעה: "רמי נפטר, אנחנו מטיסים אותו לקבורה בישראל, מאוד רוצים שתבוא להלוויה". הרב רסקין טס להלוויה. בסיומה פנה אליו אחיו של רמי ואמר לו: "פתח בית חב"ד בג'מייקה. אני נותן לך את ביתו של אחי, ואנחנו נהיה התומכים הראשונים שלך".

משקיעים יותר במקומיים

ליותר מזה לא היה הרב רסקין צריך, וכל השאר היסטוריה. בית חב"ד בג'מייקה הוא סיפור של הצלחה עם פעילות מרשימה. מגיפת הקורונה שינתה לחלוטין את אופי הפעילות. "משבע בערב אסור לצאת מהבית", מספר הרב רסקין. "בעבר נהגתי לבקר בבתי מלון ולחפש יהודים, ועכשיו המצב שונה. היו גם תקופות שהמדינה נסגרה לתיירים, מה שהפחית דרמטית את הפעילות".

אבל יש גם צד שני למטבע: "בתקופה הזאת יש לנו יותר זמן להשקיע ביהודי המקום. אם בעבר היינו מארחים בשבתות בעיקר תיירים, הרי עכשיו אנחנו מארחים בכל שבת משפחה אחת מהקהילה, ועושים איתה היכרות אישית עמוקה יותר. בתקופת הקורונה התחלנו בבניית מקווה טהרה, שבקרוב ייחנך, וגם ערכנו שיפוץ נרחב בבית חב"ד".


אוספים נשמות. הרב רסקין בסוכה הניידת בג'מייקה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)