חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 כ' באייר התשפ"ד, 28/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הפיכת סדום ועמורה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1816 - כל המדורים ברצף
האבא שלימד אותנו לתת
יש חדש
סדום – הכתובת המרכזית
הפיכת סדום ועמורה
הדלת אינה מסתירה
הכוונה קובעת
לא צריך להתעצבן
מסירות נפש מוחלטת
האורחת הפכה לכלה
תשלום מאורח

זה לעומת זה

"ויקומו משם האנשים וישקיפו על פני סדום" (בראשית יח,טז). רק משקמו ללכת ולעזוב את אברהם, שנהנו אצלו ממידת הכנסת אורחים גדולה כל-כך, ושאברהם עמד ושירתם בהיותו חולה – כי אז "וישקיפו על פני סדום": אז הזדקר לנגד עיניהם בחריפות יתרה ההפך מאברהם – רשעתם ואכזריותם של אנשי סדום.

(פרחי אהרון)

ראה את הסוף

"ארדה נא ואראה" (בראשית יח,כא). "לסוף מעשיהם" (רש"י). אמנם אנשי סדום חטאו במעשיהם הרעים, אך הקב"ה הסתכל ב'סוף מעשיהם' – אם יתחרטו ויחזרו בתשובה או שיעמדו ברשעם.

(ספר המאמרים תש"ג)

כשהדבר נוגע בנפש

"וייגש אברהם" (בראשית יח,כג). "לדבר קשות, ולפיוס ולתפילה" (רש"י). מידתו של אברהם היא אהבה וחסד. כיצד ייתכן שאברהם ידבר קשות? אלא שכאשר מזדמן לאדם עניין הנוגע להצלת נפשות, בגשמיות או ברוחניות, עליו לעסוק בזה בכל כוחו, ובכל האמצעים האפשריים, גם אם זה הפך טבעו.

(הרבי מליובאוויטש)

צדיקים בין הבריות

"אולי יש חמישים צדיקים בתוך העיר" (בראשית יח,כד). לא צדיקים בתוך ביתם, שכל צדקתם בתוך ארבע אמותיהם, אלא "צדיקים בתוך העיר" – ברחוב, בין הבריות, בין אדם לחברו.

(אהבת דוד)

נאלצו להסתתר

במקום אחר לא ייתכן שיהיו בעיר חמישים צדיקים ושאברהם לא יידע עליהם. אבל בסדום, אפילו היו בה צדיקים, הלוא היו נאלצים להסתתר מפני רדיפות הרשעים, ולכן אמר אברהם "אולי יש".

(שושנת אברהם)

חבל בשני ראשים?

"השופט כל הארץ לא יעשה משפט" (בראשית יח,כה). אמר אברהם לקב"ה: אם עולם אתה מבקש, אין דין; ואם דין אתה מבקש, אין עולם. מה אתה תופס חבל בשני ראשים?

(בראשית רבה)

קל וחומר

"הנה נא הואלתי לדבר... ואנכי עפר ואפר" (בראשית יח,כז). אם אני, בשר ודם עלוב, יש בי רחמים, הרי שאתה, ריבונו של עולם, אב הרחמים והסליחות, ודאי וּוַדאי שאתה צריך לרחם עליהם.

(רבי בונם מפרשיסחה)

רעים בעצם מהותם

"ואנשי סדום רעים וחטאים" (בראשית יג,יג). אנשי סדום היו רעים בגופם, חטאים בממונם, וגם רעים אלו לאלו. בדוגמת האנשים שגם עם זרים מתנהגים בדרך קשה, וגם לבני ביתם הם מצירים ומעיקים, נהנים מייסורי הזולת, ומצטערים בהצלחת חבריהם בעושר או בבנים. כך יש לראות את הרוע של אנשי סדום – הוא כרוע של אותם אנשים, שהם רעים בעצם מהותם ומעצם טבעם.

(ספר המאמרים תרפ"ט)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)