חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 כ"ט בסיון התשפ"ב, 28/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ברק, רעם וקשת
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1814 - כל המדורים ברצף
אלה לא החיים שלך
יש חדש
המבול יצר עולם של תשובה
העורב והיונה
להתמסר לנפשות
אלוקים יודע
ראיית הנולד
טהרת העולם לגאולה
החסיד שמדבר על הסוס ורוכבו
ברק, רעם וקשת

שאלה: האם בכל פעם שרואים ברק או שומעים רעם צריכים לברך?

תשובה: על הברקים ועל הרעמים נקבעה בתלמוד ברכה מיוחדת: "ברוך... עושה מעשה בראשית", או "ברוך... שכוחו וגבורתו מלא עולם". למעשה, מברכים 'עושה מעשה בראשית' על ראיית הברק, ו'שכוחו וגבורתו' על שמיעת הרעם, משום שהרעם מזעזע את האדם ומביאו לידי זכירת כוח הבורא וגבורתו יותר מן הברק. לפי ה'ילקוט יוסף', מברכים את אחת הברכות בלבד על שניהם.

אין לברך שוב ושוב באותו יום על כל ברק ורעם. אם התבהרו השמיים לגמרי ואחר-כך התעננו מחדש ושוב הופיע ברק או רעם – חוזרים ומברכים עליהם אפילו באותו יום. כאשר העננים לא התפזרו עד למחרת, לדעת ה'משנה ברורה' וה'ילקוט יוסף' מברכים שוב אחרי שנת לילה, ואילו ה'קצות השולחן' מפקפק בזה ולדעתו אין לברך.

הרואה קשת בענן מברך "ברוך אתה ה'... זוכר הברית, ונאמן בבריתו וקיים במאמרו". אפילו לא התפזרו העננים, מברכים על כל קשת נוספת שמופיעה. אסור להסתכל הרבה בקשת, כי היא כעין דוגמה ל"מראה דמות כבוד ה'" (יחזקאל א).

יש אומרים שהרואה קשת לא יספר על כך לחברו, משום שהוא כמוציא דיבה, כי הקשת היא אות שהעולם היה ראוי לאבדון ולמבול, אלא שהקב"ה מקיים את העולם מפני בריתו אשר כרת עם נח.

מי שראה ברק, שמע רעם או ראה קשת אפילו באמצע קריאת שמע (חוץ מפסוק ראשון ו'ברוך שם', וכמובן תפילת העמידה) – יפסיק ויברך, שאם מפני כבוד בשר ודם ויראתו מפסיקים, כל שכן מפני כבוד הקב"ה (זו דעת שולחן ערוך אדמו"ר הזקן. הנוהגים על-פי ה'משנה ברורה' יברכו רק בין הפרקים, והנוהגים על-פי 'כף החיים' יימנעו מלברך אפילו ב'פסוקי דזמרה').

מקורות: ברכות נד,א. נט,א-ב. חגיגה טז,א. רמב"ם פ"י מהל' ברכות. שו"ע או"ח ונו"כ סי' סו (ושו"ע אדמו"ר הזקן שם), רכז, רכט. סידור אדמו"ר הזקן, סדר ברכת הנהנין פרק יג (בהוספות לשו"ע ח"א עמ' 346). קצות השלחן סי' סו. שלחן מנחם או"ח ח"א סי' קלא. שו"ע הקצר פרק פו. פסקי תשובות רכז,ז.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)