חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 ל' בסיון התשפ"ב, 29/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החסיד שמדבר על הסוס ורוכבו
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1814 - כל המדורים ברצף
אלה לא החיים שלך
יש חדש
המבול יצר עולם של תשובה
העורב והיונה
להתמסר לנפשות
אלוקים יודע
ראיית הנולד
טהרת העולם לגאולה
החסיד שמדבר על הסוס ורוכבו
ברק, רעם וקשת

צהלת הסוסים מקדמת את פניו של ר' מנשה גולדיס (37), בבואו לחווה הטיפולית שלו בראשון-לציון. מנשה הוא חסיד באיין, תושב בני-ברק, שקיבל את ברכת האדמו"ר שלו להקמת החווה. מביתו שבבני-ברק יוצא גולדיס בכל בוקר לחווה. אחרי סיבוב בקרה הוא והצוות מאכילים את הסוסים ונערכים לקראת בוא התלמידים.

השיעורים נמשכים ברצף עד שעות הערב. "הסוסים אינם מתעייפים, ובכל-זאת אנחנו נותנים להם מנוחה אחרי כל סיבוב טיפולי", אומר גולדיס. "בסוף היום אנחנו מחזירים אותם לאורוות, ושם הם אוכלים ונחים. הסוס ישן כשלוש שעות ביממה כשהוא במקום סגור. בטבע – שעה אחת בלבד. הסיבה לכך – הפחד מטורפים". גולדיס מציין כי שנת הסוס מצוינת בתלמוד כמידה הלכתית ל'שנת עראי'.

כלי טיפולי נפלא

איך נראית הרכיבה הטיפולית? גולדיס מסביר כי הטיפול משתנה מתלמיד לתלמיד: "כל תלמיד הוא עולם לעצמו. רוב התלמידים אינם חוששים מהסוסים, ומי שפוחדים מקבלים מיקוד טיפולי בהתמודדות עם פחדים. פעמים רבות הפחד מהסוס מביא לידי ביטוי פחדים אחרים, והטיפול מסייע להתגבר עליהם".

לדבריו, שיטת הטיפול הזאת נוחלת הצלחות רבות. "באמצעות הרכיבה על הסוסים הצלחנו לפצח קשיים רבים של מטופלים", אומר גולדיס. "היו מקרים שההורים כבר הרימו ידיים, ודווקא הטיפול בחווה פתר את הבעיה. זה כלי נפלא שבורא עולם העניק לנו, והוא ממחיש שאין מקום לייאוש".

הסוס והנפש הבהמית

גולדיס מרבה לדבר עם המטופלים על ההשקפה החסידית הקשורה לסוס. "בספר התניא מדובר רבות על הנפש האלוקית והנפש הבהמית", הוא מסביר. "הסוס מסמל את הנפש הבהמית – הוא תמיד ירצה ללכת אחרי הגשמיות. אוכל, מנוחה, והליכה חופשית לאן שירצה. הרוכב מסמל את הנפש האלוקית – הוא שואף להשיג שליטה על הסוס, להוביל אותו, להנהיג".

לפעמים אפילו צפייה בסוסים היא כלי טיפולי, כפי שגולדיס מספר: "בא אלינו ילד שהוריו היו בהליכי גירושין. האווירה בבית השפיעה עליו מאוד, והוא ביטא זאת בהתפרצויות והתנהגויות קשות. ביקשתי מהילד לבוא בבוקר מוקדם ונתתי לו לצפות בסוסים העסוקים במריבותיהם. אמרתי לו שאינני מתערב במריבות שלהם, והצעתי לו לנהוג כמוני ולא להתערב במה שאינו בשליטתו. השיעור הזה סייע מאוד לילד והוריד את מפלס החרדה שלו".

נס בקורונה

הקורונה הביאה אתגרים בלתי-שגרתיים. "היה לנו תלמיד שנכנס שוב ושוב לבידוד, ולא היה יכול לבוא לשיעורים. הבאנו אליו סוס עד חצר ביתו. לא היה גבול לאושרו".

גולדיס עצמו חווה נס גדול. בתחילת עידן הקורונה חלתה רעייתו בנגיף, יוּלדה לפני הזמן והייתה מונשמת ומורדמת. "היינו זקוקים לניסים גדולים. פניתי לציבור בקריאה להתפלל למענה ולשמור על ההנחיות. התפילות קרעו שערי שמיים. רעייתי נרפאה וגם התינוק, שנולד פג, גדל ומתפתח, ברוך השם".


האדמו"ר נתן את ברכתו. גולדיס בחווה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)