חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:15 זריחה: 6:04 י"ג בניסן התשפ"ד, 21/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המדען הקנדי ותגליות התורה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1813 - כל המדורים ברצף
שנת שמיטה, שנת רוגע
יש חדש
איך נבראו השמיים והארץ?
בראשית
למה גשמיות?
שני דברים
מכירת המצוות
גן עדן העתידי
המדען הקנדי ותגליות התורה
גינת הנוי בשמיטה

תוך כדי הלימודים המשותפים, בין המדען הקנדי לרב שנעשה החברותא שלו, אמר המדען פעם אחת: "אם התורה אמיתית, לא ייתכן שהמדע יסתור אותה". ההצהרה הזאת הייתה הדחיפה לסדרת ספרים העוסקים בחיבורים בין התורה למדע העכשווי.

דניאל פרידמן מוונקובר שבקנדה הוא לא רק מדען, אלא גם פילנתרופ ואיש עסקים מבריק. עשרים שנה ניהל את חברת MDA, חברת הענק הקנדית לטכנולוגיה תעופתית וחלל . בימי כהונתו כמנכ"ל הגדיל את הכנסות החברה ממאה מיליון דולר ליותר משני מיליארד. כיום הוא יו"ר חברה העוסקת בפיתוח טכנולוגיות ללכידת פחמן דו-חמצני מהאוויר. אך עיסוקיו הרבים אינם מונעים ממנו את 'עסקי תורתך', שבהם הוא מתמיד.

יישום התורה בעסקים

"כשדניאל נעשה שכן שלי", מספר החברותא, שליח חב"ד הרב שמואל ישעיהו, "החל לבוא לשיעורים שלי. מהר מאוד רכש ידע והבנה עמוקים, והתייחס ללימוד התורה בכל הרצינות. אין אצלו ביטול זמן. בכל רגע פנוי הוא לומד".

תוך כדי הלימוד היה מראה לחברותא שלו כיצד חידושי המדע העדכניים ביותר מתאימים למה שנאמר בתורה ובחסידות. זה עודד אותו לפרסם את הדברים, וכך יצאה לאור סדרת ספרים פופולרית, בקרב יהודים וגם שאינם בני ברית. הלימוד הוביל גם לספר משותף של השניים, 'עסקים כהלכה – יישום חוכמת התורה בעולם העסקים'.

לתת כבוד לתהליך

באחד הפרקים השניים עוסקים בשיח בין הקב"ה לאברהם אבינו בעניין סדום. "מה פשר הדו-שיח הזה", שואל הרב ישעיהו. "מדוע ה' נותן לאברהם להתמקח? הוא היה יכול לומר לו מייד שאין בסדום אפילו עשרה צדיקים. אלא יש כאן מסר שצריך לתת לאדם להפנים את המסקנה הסופית. להיות שלם עם התוצאה, עד ש'אברהם שב למקומו'. מזה הפקנו תובנה בעולם העסקים, שמנהל טוב, מנהיג טוב, צריך לדעת לנהל דו-שיח. שהדיון הוא חלק מתהליך ההפנמה. מנהל צריך להקשיב בתשומת לב ובסבלנות. לא למהר לסיים את השיחה או לנעול את הדיון. להכיר שמתבצע תהליך, ולתת כבוד ותמיכה לכפופים אליך".

פרידמן אוהב במיוחד את פרשת בראשית. "המילה 'ברא' סוגרת חור שהמדע אינו יודע לסגור", הוא מסביר. "המדע מנסה לתאר תהליכים שמתחוללים בתוך היש, אבל מנין נוצר היש – על כך אין למדע תשובה. התורה אומרת 'בראשית ברא', שעניינה בריאת יש מאין".

המדע והאלוקים חד הם

פרידמן אומר שההתעמקות בתורת החסידות גורמת לו לחוש את נוכחות הבורא בכל תחום בחייו. "בכל פעם שאני לומד דבר חדש בחסידות, אני מגלה עד כמה הוא מחובר לעולם, מראשית היווצרות היקום ועד הנשמה שבתוכנו", הוא אומר.

הוא דוחה את ההנחה שיש התנגשות בין המדע ובין האמונה באלוקים. "להפך", אומר פרידמן בלהט, "המדע והאלוקים חד הם! אלוקים יצר זמן, מרחב, חלקיקים וכוחות, ודרכם הוא מתגלה. השיטה המדעית חוקרת את מעשיו של 'אלוקים', אך אם אין היא רואה את הכוח האלוקי שמאחורי הכול, היא מחמיצה את ראייה התמונה הגדולה".


חברותא מחברת עולמות. הרב ישעיהו והמדען פרידמן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)