חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:27 י' בכסליו התשפ"ג, 4/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

קדושה ביבול שביעית
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1811 - כל המדורים ברצף
יש לכולם מקום בסוכה
יש חדש
ההוכחה לתחיית המתים
חג הסוכות
אתרוג ממרחקים
ערך הערבה
הסוכה המחתרתית
אחדות בתוך הפרטים
הצלילים שהציתו את הברק
קדושה ביבול שביעית

שאלה: כיצד יש לשמור על קדושתם של פירות שביעית?

תשובה: יש דעה יחידה (הרמב"ן) שמצווה לאכול פירות שביעית. ההכרעה ההלכתית היא שאין מצווה כזאת, והקדושה מתבטאת בעיקר בהגבלות במסחר ובשימוש, שחז"ל למדו אותן מהדגש של התורה – "לְאָכְלָה" (ולא לסחורה, ולא להפסד וכו').

יש להשתמש בפירות שביעית בדרך המקובלת. מאכל שנהוג לבשלו – מותר לבשלו; ירק ופרי שרגילים לסוחטו – מותר לסוחטו; אבל אכילה בדרך בלתי-מקובלת היא בכלל הפסד ואסורה. אין להאכיל מאכל אדם לבהמה, אלא אם כן כבר התקלקל ונפסל מאכילת אדם.

מותר לקלף ירקות ופירות כרגיל, גם אם אפשר לאוכלם בקליפתם; אלא שאת הקליפות והגרעינים הראויים לאכילת אדם (או שדבוקים בהם שיירי פרי) יש לסגור בשקית ניילון נפרדת לפני ההשלכה לאשפה, אך אין להניחם עם פירות שהחלו להרקיב.

מותר לשטוף בכיור את הכלים משיירי המאכלים כרגיל, מכיוון שכמות האוכל הנשארת קטנה עד שאין נהוג לאוספה (אם נאספה, תהיה בה קדושה).

הבעיה הטכנית היא בנוזלים (כמו מיצים ומרקים), שיש בהם קדושת שביעית. יש להשאירם פתוחים בכלי נפרד, עד שייפסלו מאכילת אדם ובהמה, ורק אז מותר לשופכם לכיור (מי כבישה או בישול, שאין נהוג להשתמש בהם, מותר לשפוך כרגיל).

אין למסור פירות שביעית לאדם שעלול לזלזל בהלכות התלויות בהם. אין להוציא פירות שביעית לחו"ל. הנוסעים לחו"ל יכינו להם מזון שאין בו קדושת שביעית. בשעת הדחק מותר לקחת צידה לדרך בלבד.

מקורות: ראה משנת יוסף, שביעית פ"ח מ"ב. 'משפטי ארץ – שביעית' פרק כג. 'התורה והארץ' ח"ג עמ' 237. 'שבת הארץ', תוספת שבת פ"ה ה"א הערה 4, ופ"ה ה"ג הערות 6,5.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)