חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:13 זריחה: 6:36 ז' בשבט התשפ"ג, 29/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הצלילים שהציתו את הברק
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1811 - כל המדורים ברצף
יש לכולם מקום בסוכה
יש חדש
ההוכחה לתחיית המתים
חג הסוכות
אתרוג ממרחקים
ערך הערבה
הסוכה המחתרתית
אחדות בתוך הפרטים
הצלילים שהציתו את הברק
קדושה ביבול שביעית

צלילי חליל-צד חדרו לסלון של משפחת גרוסברג בתל-אביב. משהו בנעימה תפס את ברק, בן העשרים. הוא לא נזקק ליותר מכמה שניות כדי לדעת שהצלילים בוקעים מחלילו של אבי פיאמנטה.

אביו של ברק ניהל אמנים רבים, ועמד בקשר גם עם האחים אבי ויוסי פיאמנטה. "גדלתי על הצלילים האלה ומייד זיהיתי אותם", משחזר ברק. המוזיקה גרמה לו לרדת למטה, והוא מצא את עצמו בהתוועדות חסידית. הרגע הזה שינה את חייו.

סידור הפוך

הוא בן 29, יליד תל-אביב, וגם כיום תושב העיר, אב לשניים, ומוזיקאי כישרוני. המפגש הראשון שלו עם היהדות היה בלימודי בר-המצווה, עם שליח חב"ד בעיר, הרב יוסף גרליצקי. "אימי באה מבית מסורתי, אבל המצוות לא היו חלק מהחיים שלי בילדות", מספר ברק. "עם זה שאלתי את עצמי שאלות. במבט לאחור מתברר שהאמונה תמיד הייתה בליבי. אני זוכר שבסוף שנות העשרה, כשהייתי שרוי עמוק בחיי הלילה התל-אביביים, קמתי בוקר אחד בתחושה שזה לא יכול להימשך כך. שהחיים האלה ריקניים. חיפשתי משהו רוחני".

החיפושים הובילו אותו לקורסים על תורת המזרח, אבל אלה לא סיפקו אותו. ואז באה אותה התוועדות, ואחריה עוד אחת. אחד המשתתפים הזמין אותו לסעודת שבת, ולפני-כן לתפילת קבלת שבת. "נתנו לי סידור", הוא מחייך, "והחזקתי אותו הפוך. אמרו לי: תהפוך, תהפוך... התפללתי באותו ערב 'שבע ברכות', 'ברכת המזון' וברכות הדלקת נרות חנוכה... סעודת השבת הייתה חווייתית ממש. נהניתי כל-כך והחלטתי שאין מצב שאני לא שומר שבת".

הפיצוצים נרגעו

לא הכול היה ורוד. "היו לי פיצוצים בבית, היו אתגרים, אבל בסוף קיבלו אותי עם כל ה'אורות' שלי", מספר ברק. הגישה החסידית, לנצל את הכישרונות שבורא עולם נתן לכל אחד, גרמה לברק שלא לזנוח את המוזיקה.

במקביל להתקרבות לחיי תורה ומצוות והקמת בית בישראל, הוסיף לפתח את כישרונו המוזיקלי. "רציתי לקחת את המוזיקה שגדלתי עליה, מוזיקת רוק, ולהכניס בה תכנים יהודיים", מסביר ברק. "תקופת הקורונה צמצמה את מספר ההופעות, אבל גם לימדה אותי שיעור בעבודת הבורא – שהפרנסה באה מה' יתברך".

ניצול הכישרון

הצעיר התל-אביבי, שגילה את עולם היהדות בעקבות צלילים יהודיים, נשאר לגור בעיר הולדתו. הוא מוסיף לפגוש את חבריו ברחוב, ומשתדל לשמש דוגמה חיה ליהודי שומר מצוות ולהפיץ אור.

"פגש אותי בעת האחרונה חבר נעורים, כולו קעקועים, ואמר לי: 'ברק הצדיק, איזה כיף לראות אותך. בוא נעשה יחד מוזיקה יהודית'. החברים דווקא רואים בהתקרבות שלי מקור השראה בעבורם, ואני חש שהקשר המתמשך שלנו הוא שליחות חשובה", אומר ברק בסיפוק. בחג הסוכות יקפיץ המונים בשמחת החג. "שמחת בית השואבה זו שמחה טהורה ואמיתית. אני לא מחפש להיות כוכב-על, אלא לשמח יהודים. זו שליחותי בעולם", חותם ברק את שיחתנו.


"שליחות לשמח יהודים". ברק (צילום: יענקי אלהרר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)