חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:13 זריחה: 6:36 ז' בשבט התשפ"ג, 29/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חג הסוכות
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1811 - כל המדורים ברצף
יש לכולם מקום בסוכה
יש חדש
ההוכחה לתחיית המתים
חג הסוכות
אתרוג ממרחקים
ערך הערבה
הסוכה המחתרתית
אחדות בתוך הפרטים
הצלילים שהציתו את הברק
קדושה ביבול שביעית

סגולה נגד היצר

הסוכה היא סגולה כנגד היצר הרע שלא יפגע בך, אחרי התשובה של הימים הנוראים. והראיה מיעקב, כשהלך מעשיו הקים לו סוכה, כדי להיפטר מהרשע.

(רבי חנוך מאלכסנדר)

לב אחד

'לולב' – לו לב. יהודי צריך שיהיה לו לב אחד, לקב"ה בלבד. כמו שנאמר 'צור לבבי', שהקב"ה הוא פנימיות נקודת לבבי, כביכול, ואין לי לב אחר.

(לקוטי תורה)

הקב"ה מקים

"הרחמן הוא יקים לנו את סוכת דוד הנופלת" (מברכת המזון). 'סוכה' ראשי תיבות סומך ועוזר כל הנופלים. מי שנופל בעיניו ומתנהג בשפלות, הקב"ה עוזרו ומקימו. כמו שאמרו בגמרא: מי שמשפיל את עצמו, הקב"ה מגביהו. וזהו 'סוכת דוד הנופלת'.

(רבי פינחס מקוריץ)

מהי סוכה מלאה

בתורה נאמר "חַג הַסֻּכּוֹת", חסר ו'. ללמדנו שאפילו סוכה שהיא כשרה בתכלית הכשרות בדופנותיה אינה מלאה אלא אם כן ממלאים אותה אורחים ועניים הגונים.

(עיטורי תורה)

כל מצווה – הקב"ה

איתא במדרש: "פרי עץ הדר, זה הקב"ה, כפות תמרים, זה הקב"ה, וענף עץ אבות, זה הקב"ה, וערבי נחל, זה הקב"ה". ויש לפרש, שהרי כל מצווה מחברת את האדם המקיימה עם הקב"ה, מְצַוֶוה המִצְוָוה. מובן אפוא שפרי עץ הדר, זה הקב"ה; וכן שאר המינים.

(שיחות קודש)

נוי סוכה

בערב סוכות היה רבי חיים מצאנז נותן הרבה צדקה, יותר מהרגיל. פעם אחת אמר בערב סוכות שהוא נזקק לכמה אלפי רובלים. הלכו בניו ולוו אצל הגבירים את הכסף והביאו לאביהם. מייד חילק אותו לעניים, וכל היום היה טרוד בחלוקת צדקה. בליל החג נכנס לסוכה ואמר: "נוהגים לייפות ולקשט את הסוכה בכל מיני פאר והדר, ואני – הצדקה היא נוי הסוכה שלי".

לא להשאיר יהודי בחוץ

ביום הראשון של החג, שבו חיוב נטילת ארבעת המינים הוא מן התורה, עליהם להיות שלמים, ו'חסר' פוסל אותם, היינו שלא חל עליהם אז הכלל 'רובו ככולו'. ללמדך, לא דיי שרוב העם כשרים, אלא כל עוד יש אפילו יהודי אחד שנשאר 'בחוץ', יש פגם וחיסרון בעם כולו, שכן כל ישראל הם 'קומה אחת'.

(הרבי מליובאוויטש)

שמחה של מצווה

בשנת תרע"ט, בעת מלחמת העולם הראשונה, לא היו אתרוגים ברוסיה, ורק לרבי הרש"ב מליובאוויטש, שגר אז ברוסטוב, היה אתרוג. חסיד אחד נסע בחול המועד מקרמנצ'וג שבאוקראינה (מרחק של יותר משש-מאות קילומטר), לברך על האתרוג. לאחר שקיים את המצווה, אמר בשמחה ובסיפוק: "תודה לא-ל!". אמר לו הרבי: "ייתן ה' שהשמחה של מצווה תאיר בכל ימות השנה".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)