חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:38 זריחה: 6:29 ו' בתשרי התשפ"ד, 21/9/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

במקום שבעלי תשובה שואלים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1810 - כל המדורים ברצף
ללכת את כל הדרך
יש חדש
לא דיי בזקנים; צריך גם שוטרים
תשובה
'כאב שיניים' של הקב"ה
ביודעים ובלא יודעים
דבקות במהומה
שמחת הכיפורים לעתיד
במקום שבעלי תשובה שואלים
ירקות בשמיטה

התגובה שקיבל מבעל תשובה טרי היא השכר לעמלו. כך כותב האיש: "עמדנו על סף גירושין. הבית שלנו היה הרוס. ואז קיבלתי את ספריך, וכל תשובה העמידה מחדש עוד לבֵנה בבית שלנו". מדובר בספר 'במקום שבעלי תשובה עומדים', שלושה כרכים, ובהם הדרכה הלכתית לבעלי תשובה טריים.

הרב אופיר-יהודה טנג'י (45) גדל בצפת, במשפחה מסורתית. "לפני בר-המצווה שלי", הוא מספר, "אבא הורה לי לקבל עליי להניח תפילין שנה ברציפות. זו הוראה שנתן גם לשאר אחיי. לקראת סיום אותה שנה הציע לי אחי לבוא עימו לבית הכנסת, להתפלל שחרית. אמרתי לו: 'אבא ביקש רק שנניח, לא ביקש שנלך לתפילה'. אבל אחי הפציר בי, ונעניתי".

בזכות שיעור אחד

ומצווה גוררת מצווה. "בן-דוד שלנו, שגר באזור, הזמין אותנו לבוא לשיעור. אמרתי לו שאנחנו אוהבים את הדת, אבל אין סיכוי, כי 'אנחנו לא שם'. הוא ביקש שוב ושוב. 'אתם לא צריכים לשים כיפה, רק תבואו לשיעור אחד', אמר לנו".

שיעור התורה ריתק את הנער הצעיר. הוא נשבה ביופייה של התורה, ובא לשיעור נוסף. שיעור גרר שיעור ובתוך שלושה חודשים מצא את עצמו בישיבה ברכסים. כעבור שלוש שנים התקבל לישיבת 'כיסא רחמים' בבני-ברק, ומשם עבר לישיבה ביבנה. לימים השתקע בראשון-לציון, ושם נוצרה סביבו קהילה, כשהוא מלמד תורה ושם דגש על קירוב לבבות.

דילמה של קיבוצניק

סדר יומו מלא בלימוד ובשיעורים רצופים, אך ליבו נתון בעיקר למתקרבים שרק מתחילים לצעוד את פסיעותיהם הראשונות בעולם התשובה. הקרבה הזאת גרמה לרב טנג'י לעמול זמן רב על ספר השאלות והתשובות הנוגעות לבעלי תשובה.

לדבריו, השראה וכיוון דרך קיבל מהתייחסויותיו של הרבי מליובאוויטש לסוגיה זו. "עיינתי רבות בכתבי הרבי, כדי לנתב נכון בין עולם ההלכה ובין חיי היום-יום", מספר הרב טנג'י. "אחד הדברים המופלאים שקראתי היה תיאור פגישה של קבוצת סטודנטים עם הרבי, שבה הדריך אותם באופן יוצא מן הכלל. השאלות רבות ומגוּונות: החל מיהודי שהחל לשמור שבת אך אשתו רוצה שייסע עימה לים בשבת. או קיבוצניק שאשתו אינה מוכנה לוותר על חמץ בפסח. יש שאלות שהייתי צריך לשבת חודש ימים כדי לנסח תשובה ברורה עליהן".

בלי שבירת הכלים

גדולי הרבנים הפועלים בקרב בעלי התשובה העניקו לספריו את הסכמותיהם. "העובדה שעד היום לא יצאו מדריכים הלכתיים לבעלי תשובה – מסבירה את הקושי", הוא אומר.

הרב טנג'י מבהיר כי "ההלכה מעניקה פתרון לכל דילמה ומלמדת את הזוגות שאין הצדקה לפרק את החבילה". לדבריו, אור החסידות חיוני לבעלי התשובה: "החסידות מעניקה השקפה בריאה לבעלי תשובה, איך להתקרב בלי 'שבירת הכלים'. ובשפה עממית: החסידות מרגיעה אותנו. רואים לצערנו אנשים שמייד עם חזרתם בתשובה נכנסים למידת הדין. החסידות מלמדת איך מתקרבים מתוך מידת הרחמים. חושך לא מגרשים במקלות, רק עם אור ועוד אור".


"החסידות מרגיעה אותנו". הרב טנג'י


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)