חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ירקות ועשבי תבלין
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1808 - כל המדורים ברצף
אצלי – לא – הכול בסדר
יש חדש
בסוף גם הוא יברך
ברכות
ולנו בושת הפנים
לפני מי עומדים
הצוואה הוגשמה
"בזעקם בעוד ליל"
ארומה של שליחות בין הכרמים
ירקות ועשבי תבלין

שאלה: האם מותר לשתול עכשיו בגינה ירקות ועשבי תבלין, שיצמחו במשך השמיטה?

תשובה: שתילי ירקות ועשבי תבלין ותה מותר לשתול באדמה רטובה לפני כ"ז באלול, כי אז הירק ישתרש (על-פי רוב) לפני השמיטה, ולא יחול עליו איסור 'ספיחין' אלא 'קדושת שביעית' בלבד.

ירקות שנבטו אחרי ראש השנה נאסרו בגזירת חכמים, מחשש שיהודים יזרעו בשמיטה ויאמרו ש'ספיחין' הם. צמחים אלה יש להזניחם, שיכלו מאליהם.

שתילים שצמחו קודם השמיטה מותר להשקותם במידה שתמנע את התייבשותם, ואסור לטפחם, לדשנם וכדומה. אם בכל-זאת צמחו והניבו ירקות, חלה עליהם קדושת שביעית.

מצוות עשה להפקיר את הגידולים הקדושים בקדושת שביעית, שנאמר (שמות כג): "וְהַשְּׁבִיעִת תִּשְׁמְטֶנָּה וּנְטַשְׁתָּהּ, וְאָכְלוּ אֶבְיֹנֵי עַמֶּךָ". לדעת ה'מבי"ט', התורה הפקירה את הפירות, אולם לדעת ה'בית יוסף' מוטלת מצוות ההפקרה על הבעלים. אין הוא צריך להפקיר את הירקות והפירות במפורש, ודיי שאינו נועל את הגינה.

אסור למנוע כניסת יהודים לגינה לליקוט ירק. אך מותר לבעלים לקבוע זמנים מיוחדים ללקיטה, כאשר הוא עצמו נוכח במקום, כדי למנוע נזק לשתילים. במקרה כזה מחובתו להודיע לשכנים, או לקבוע שלט, בדבר הזמנים שבהם אפשר ללקט.

מותר ללקט בבת אחת כמות קטנה בלבד, לצריכה ביתית של כמה ימים. עבר והביא יותר מכך – לא נאסרו הירקות, אך לא ישהֵם בביתו זמן רב.

רצוי לקטוף את הירקות בשינוי מהרגיל בכל שנה. אסור לקטוף פירות שביעית בעודם בוסר. הלוקט פירות שביעית מגינת חברו, רצוי שיודה על כך לבעלים, אף שהפירות הם הפקר.

מקורות: ראה 'שביעית להלכה ולמעשה' (תשמ"ז) פרק א. 'ושבתה הארץ' פרק ה. אנציקלופדיה תלמודית ערך 'אפקעתא דמלכא', ולקוטי שיחות כרך יז, עמ' 286 ואילך, וש"נ.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)