חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ארומה של שליחות בין הכרמים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1808 - כל המדורים ברצף
אצלי – לא – הכול בסדר
יש חדש
בסוף גם הוא יברך
ברכות
ולנו בושת הפנים
לפני מי עומדים
הצוואה הוגשמה
"בזעקם בעוד ליל"
ארומה של שליחות בין הכרמים
ירקות ועשבי תבלין

אם בכל שנה עונת הבציר ביקב עמוסה מאוד, הרי ביקב הצפתי של ר' שחר שושני העומס השנה גדול פי שלושה. "לקראת שנת השמיטה אנו עושים מאמץ גדול להכין יין לשלוש שנים קדימה", אומר שחר. "בתום העונה הזאת נקלוט ענבים חדשים רק מהבציר שיהיה בעוד שנתיים, והיין יהיה מוכן כעבור עוד שנה".

לצד העבודה עם החקלאים בצפון מצליח שחר (52) לעורר מוּדעוּת אצלם לקראת שנת השמיטה. "שכנעתי בעל כרם אורגני שעובד איתי להצטרף לאוצר בית דין", הוא מספר. "בעבורו זה ניסיון גדול מאוד, במיוחד כשהוא עומד מול סביבתו". עוד מספר שחר בסיפוק כי חקלאי ידיד, שמגדל נקטרינות ואפרסקים בהר מירון, שוכנע אף הוא לשמור שמיטה, וכי שחר ילווה אותו בשנה הבאה וידריכו כיצד לנהוג.

אותו דווקא החליפו

שחר נולד וגדל בבית מסורתי. התחנך בבית ספר ברמת השרון, באווירה כפרית. "זאת הייתה ילדות מיוחדת בחיק הטבע", הוא מספר. ההתעוררות היהודית הראשונה שלו הייתה בעקבות אירוע דרמטי שהתרחש בשירותו הצבאי בלבנון.

"בשנת תשנ"א (1991) נערכנו לצאת לארוב למחבלים", הוא מספר. "לפני היציאה החליט מפקד הפלוגה שלנו להחליף אותי בחייל אחר. הכוח נקלע להיתקלות, ובה נהרגו חמישה חיילים, ובהם זה שהחליף אותי, הי"ד. האירוע עורר בי מחשבות רבות על משמעות החיים, ולמה אני דווקא נבחרתי להישאר לחיות".

הצלה מפיגוע בהודו

בתום שירותו הצבאי נסע לטיול בנפאל. הוא התנדב לסייע לשלוחי חב"ד שערכו את ליל הסדר הגדול, שבו השתתפו כאלף מטיילים. מנפאל המשיך להודו, ושם ניצלו חייו שנית. "ישבנו במסעדה בדלהי", משחזר שחר, "וכאשר יצאנו משם נשמע פיצוץ עז. התברר שמחבל הניח במסעדה מטען חבלה, ורבים נפגעו. ניצלנו בנס".

היעד הבא שלו היה אוסטרליה. שם נחשף לתורת החסידות. "החברותא שלי קנה לי זוג תפילין", הוא מספר, "ואט-אט עליתי על דרך המלך. חזרתי לארץ היישר לישיבת חב"ד בצפת, וזכיתי להקים בית בישראל".

שמיטה גם ביקב

את עולם היין גילה לאחר נישואיו. לצד לימודיו בכולל עבד בהשגחה ופיקוח על כרמים בעבור יקבים גדולים. כך התוודע הן לסוגיות הכשרות הן להכרת איכויות הענבים לקראת הבציר. כעבור חמש-עשרה שנים החליט לייצר יין בעצמו, בהידור קפדני, ובלי תוספת שמרים מלאכותיים. הוא הקים יקב בוטיק בהר כנען בצפת, ובו הוא מייצר יין, מיבול הכרמים שבגליל העליון.

שחר מקווה גם הוא ליהנות משנת השמיטה: "בשנה הבאה הפעילות תצטמצם, וגם לי יהיה יותר זמן להקדיש ללימוד תורה. שנה זו מעניקה חוויה מיוחדת, וכל מי שעוסק בדברים הקשורים לחקלאות מרגיש יותר את ברכתה המיוחדת".


שנת השמיטה כחוויה מיוחדת. שחר שושני ביקב


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)