חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 י' בניסן התשפ"ד, 18/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ברכות
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1808 - כל המדורים ברצף
אצלי – לא – הכול בסדר
יש חדש
בסוף גם הוא יברך
ברכות
ולנו בושת הפנים
לפני מי עומדים
הצוואה הוגשמה
"בזעקם בעוד ליל"
ארומה של שליחות בין הכרמים
ירקות ועשבי תבלין

לא לברוח מהטוב

"ובאו עליך כל הברכות האלה והשיגוך" (דברים כח,ב). האדם, בקוצר דעתו, בורח לפעמים מן הטוב, כי איננו יודע שזה טוב לו. לכן התפלל דוד "אך טוב וחסד ירדפוני", שכן איני יודע לפעמים לרדוף אחרי הטוב והחסד, ומוטב שהם ירדפו אחריי וישיגו אותי. זהו  שאמרה תורה: "ובאו עליך כל הברכות האלה והשיגוך" –  הברכות יבואו אליך וישיגו אותך.

(דגל מחנה אפרים)

השגה איך לנהוג

לכאורה המילה "והשיגוך" מיותרת, שהרי אם יבואו עליך הברכות, ממילא מובן שישיגוך. אלא יש מי שחננו ה' בהון ועושר ורוב ברכות, אבל אין לו ההשגה הנכונה איך להשתמש בעושרו וטובו. לכן נאמר "והשיגוך", מלשון השגה והבנה. שתהיה לך גם השגה איך להתנהג בשפע הטוב, והשגה זו עצמה היא ברכה.

(רבי שאול טאוב ממודז'יץ)

ברכות עד למטה

דינו של אדם נכתב ונחתם בראש השנה ויום כיפור, ובכל-זאת אנו מבקשים בכל יום 'רפאנו', 'ברך עלינו' וכדומה. כי בראש השנה ויום כיפור החסד נמשך באצילות, וכדי שיירד לעשייה צריכים השתלשלות של דרגות רבות. ואדם נידון בכל יום, לפי מעשיו באותו יום. אם ראוי הוא, יורד החסד למטה, ואם לאו – הוא נשאר למעלה, ברוחניות. על כך נאמר "ובאו עליך כל הברכות" – המשכת הברכות בעולם האצילות; "והשיגוך" – המשכת הברכות עד למטה.

(אור התורה)

תישאר כפי שהיית

כשיהודי מתעשר הוא משתנה ונעשה אדם אחר. לכן זו ברכה מיוחדת אם "יבואו עליך כל הברכות האלה – והשיגוך"; הן ימצאו אותך כפי שהיית, לא נחמצת ונתקלקלת.

(רבי מרדכי-יוסף מאיז'ביצה)

בלי לבעוט

"כי תשמע בקול ה' אלוקיך" (כח,ב). גם זה בכלל הברכה, כי דרך העולם לבעוט בה' מרוב טובה. כנאמר "שמנת עבית כשית, ויטוש א-לוה עשהו". וכאן מבטיחה התורה שהעושר לא יזיק לך. אף "כי יבואו עליך כל הברכות האלה" – בכל-זאת "תשמע בקול ה' אלוקיך".

(עיטורי תורה)

שפע על החשבון

"כי תשמע" לשון עתיד. כי ה' יתברך נותן לפעמים כהלוואה, על חשבון מה שהאדם ישלם אחר-כך. זהו "ובאו עליך כל הברכות האלה והשיגוך", כאילו כבר השיגה ידך.

(רבי יהושע טרונק מקוטנה)

ברכה שלא ליפול

"והותירך ה' לטובה" (כח,יא). שלא יבוא האדם לידי נפילה מתוך רוב הטובה, על-ידי התנשאות וכדומה. אלא "והותירך ה' לטובה" – שתישאר בעבודת הבורא גם כשיהיה לך כל טוב.

(שפת אמת)

יתרונות העיר והכפר

"ברוך אתה בעיר וברוך אתה בשדה" (כח,ג). כמה מעלות טובות לעיר: יושבים בה בני-אדם רבים, והיא מקום תורה וחוכמה, ואדם נהנה בה מנוחות מרובה. וכמה מעלות טובות לכפר: החיים בו שלווים יותר, האוויר צח יותר, היחסים בין אדם לחברו קרובים יותר. זו אפוא הברכה: "ברוך אתה בעיר וברוך אתה בשדה" – שתהיה מבורך בברכת העיר ובברכת הכפר גם יחד.

(חתם סופר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)