חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 י"ד בסיון התשפ"ד, 20/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מה אתם יודעים על הלכות ריבית?
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1807 - כל המדורים ברצף
לחוות את הימים המאירים
יש חדש
לכל אחד ואחת תפקיד מוגדר
לא תוכל להתעלם
מקום להתארח
לבער את הרע הפנימי
הקבצן המברך
חשבון נפש מתוך שמחה
מה אתם יודעים על הלכות ריבית?
טיפול באבידה

"עזוב, זה קשה מדיי", אמרו לו. המליצו לו להתעמק בתחומים אחרים. אבל דווקא האמירות האלה אִתגרו את הרב יעקב-שלמה שיינברגר, חסיד ויז'ניץ מאלעד, לצלול להלכות ריבית בשולחן ערוך אדמו"ר הזקן.

זה היה לפני חמש שנים. "התחלתי ללמוד את הלכות ריבית", מספר הרב שיינברגר (34),  "ובמקומות שהתקשיתי בהם הלכתי לשאול ידידים, תלמידי-חכמים, שלמדו את ההלכות האלה. הם הסבירו לי שמדובר בהלכות 'קשות'. אמרתי להם: אדמו"ר הזקן הוא הפוסק שלנו, ואנחנו צריכים להתנהל על-פי פסיקותיו".

ריבית בכל תחומי החיים

בעת האחרונה השיק הרב שיינברגר את ספרו, המבאר את הלכות ריבית. בספר הוא מגיש את דברי אדמו"ר הזקן בשולחן ערוך שלו, ולצידם ביאור, בשפה השווה לכל לומד. הספר מעוטר בהסכמות גדולי ישראל, ובהם רבו כ"ק האדמו"ר מוויז'ניץ שליט"א.

"בשנים האחרונות יש מוּדעוּת גוברת בנושא ריבית", אומר הרב שיינברגר בשיחה מיוחדת לרגל ח"י באלול, יום הולדתו של אדמו"ר הזקן. "יותר ויותר אנשים מבינים שצריכים להיזהר בתחום ההלוואות והיחסים בין לווה למלווה, במגוון תחומי החיים – הלוואה פרטית, הלוואה בנקאית, עסקות תשלומים ועד הלוואת מצרכים משכנים. זה תחום מורכב וצריך לדעת את ההלכות".

תודה במחוות, בלי מילים

הלכות ריבית, מדגיש הרב שיינברגר, נוגעות לכל אדם. "דוגמה מצויה: אדם לוקח הלוואה מחברו ואומר לו 'תודה'. לכאורה זה הדבר האנושי והטבעי. אבל יש בזה איסור. יותר מזה: אם עד לקיחת ההלוואה לא נהג לומר לחברו 'בוקר טוב', ועכשיו החל לנהוג כך – גם כן יש כאן איסור. באיסורים האלה התורה באה להגן על הלווה, שלא יתפתה. אדמו"ר הזקן מגדיר זאת 'דבר המושך לאדם', ומסביר שאם יפתח 'חוטו של מחט', יבוא לפתוח 'פתחו של אולם'".

אז אי-אפשר לומר תודה לנותן הלוואה? "הפוסקים נתנו עצה – שהאדם יאמר למלווה כי היה רוצה מאוד לומר לו תודה, ואולם התורה אסרה זאת עליו. מותר להביע תודה במחוות גוף, אך לא במילים. עם זה, לפקיד בבנק או לנציג גמ"ח מותר להודות, שכן הכסף אינו שלו".

כמה מלפפונים להחזיר?

גם ביחסי שכנים עלולות להתעורר בעיות. למשל, מי שלווה מלפפונים משכן ואינו זוכר כמה, האם הוא רשאי להחזיר יותר, כדי להיות בטוח? "כמעט לכל דבר יש פתרון", אומר הרב שיינברגר. "התורה לא באה להקשות עלינו".

העיון בהלכות ריבית הביא את הרב שיינברגר, שהוא דור שמיני לאדמו"ר הזקן, להתפעם מחידושיו: "יש 'החלטיות' ברורה מאוד בפסיקותיו. אין חצאי דברים. אחד מחידושיו העיקריים הוא סוגיית הלוואה לגוי. אדמו"ר הזקן פוסק שאסור להלוות לגוי בלי ריבית. בכלל הוא מזהיר מאוד מריבית ובעצם אומר כי מי שנזהר בכך יראה ברכה בכספו. אנצל את הבמה לומר לקהל הקוראים: הלכות ריבית – 'לא בשמיים היא'. כשלומדים, מבינים מה מותר ומה אסור, וזוכים לברכה גדולה".


"תלמדו, תדעו להתנהל". הרב שיינברגר וספרו החדש


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)