חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:35 י"ג בסיון התשפ"ד, 19/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הקברניט החסיד
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 945 - כל המדורים ברצף
למרות הכול "מרבים בשמחה"
בציפייה לגאולה
יש חדש
כשרוצים להעניק, הופכים את הגביע
המשכן
כסף טהור
בן-הזוג האובד
המשכן הנצחי
הקברניט החסיד
תאריכים באדר

 

פרייס: ללמוד חת"ת בתא בקברניט

שעה חלפה מאז המריא מטוס חברת התעופה הצרפתית סטאר-איירליינס מנמל התעופה שארל-דה-גול בפריס. הטיסה לסנגל שבאפריקה התנהלה למישרין. הוא החליט שזה הזמן ליהנות מיתרונות האוטומציה ולצאת להפסקה קצרה. הוא הוציא מתיקו את ספר החת"ת (חומש, תהילים ותניא). את התהילים היומי כבר אמר בבוקר, לאחר התפילה, וכעת עליו להשלים את השיעורים היומיים בחומש ובתניא. לאחר כרבע שעה של לימוד השיב את הספר לתיק. ידו נשלחה לעבר אחד הכפתורים והוא הכריז ברמקול: "בוקר טוב לכם נוסעים יקרים, כאן הקברניט דוד פרייס. אני מקווה שאתם נהנים מהטיסה...".

את דוד פרייס (42) פגשנו בביקור שערך בבית חברים בכפר-חב"ד. על ראשו כיפה שחורה גדולה, זקנקן קטן מעטר את סנטרו המחודד וציציות משתלשלות מחגורת מכנסיו. בליבו הוא כבר חסיד חב"ד. אי-אפשר להתעלם מהחיוך הנצחי על שפתיו ומהאבנט ('גארטל') שהוא מחזיק בכיס חליפתו וחוגרו בזמני התפילה.

רצה להיות אסטרונאוט

הזיכרון הראשון שיש לדוד מעולם התעופה הוא מגיל שש. הוא התגורר עם הוריו בפריס. לילה אחד העירו אביו, רופא שיניים במקצועו, לצפות בשידור נחיתת האדם הראשון על הירח. "הוקסמתי מהעניין ומאז התחלתי לחלום על תעופה. רציתי להיות אסטרונאוט, אבל הבנתי שעליי להיות מעשי יותר ולהסתפק במטוס רגיל", הוא מספר.

בעקבות היכרות של אימו עם חסידי חב"ד בפריס החלה להתקרב ליהדות. קרוב לבר-מצווה שלו אף לקחה אותו לביקור בחצר הרבי מליובאוויטש. דוד ואימו נכנסו אל הרבי ל'יחידות', ולאחר שהשיב לשאלות האם, פנה הרבי לדוד ואמר לו: "עליך ללמוד שולחן-ערוך".

זמן להתבונן

דוד חזר לבית-הספר הציבורי שבו למד בפריס ולמסלול החיים החילוני. כשהתבגר פנה לבית-הספר הגבוה לתעופה בטולוז. הוא עבר את המבדקים בהצלחה ונכנס למסלול ארוך וקשה של לימודים. לאחר חמש שנות לימוד החל לשמש טייס-משנה, ולאחר אלפיים שעות תעופה קודם לדרגת קברניט. הוא טס בקווים ארוכים מאוד, שבהם היה לו "הרבה זמן להתבונן בבריאה המופלאה של הקב"ה", כדבריו.

שבת אחת נכנס ל'בית ליובאוויטש' בפריס. אחד המתפללים, בעל-תשובה, הזמינו לסעודת שבת בביתו. שם גם הכיר את רעייתו לעתיד, נטלי-שרה, בתם של המארחים. באותו זמן לא הייתה שותפה לחזרה בתשובה של הוריה, אך מצאה שפה משותפת עם הטייס היהודי הצעיר.

ההחלטה: שמירת שבת

לאחר שהקשר ביניהם העמיק והם כבר עמדו להתחתן, קיבלו דוד ונטלי-שרה החלטה להקים בית מסורתי. במרכז החלטה זו עמדה שמירת השבת - עניין לגמרי לא-פשוט לגבי דוד. הוא נאלץ לגייס הרבה מאוד תעצומות-נפש כדי לעמוד בהחלטה. ההתעקשות על השבת עוררה אותו לקיום מצוות נוספות, בבחינת "מצווה גורת מצווה".

לבני הזוג פרייס שלוש בנות - רבקה, חנה ויהודית - הלומדות בבית-ספר חב"ד בפריס. נטלי-שרה היא כיום חוקרת במכון הממשלתי לאנרגייה אטומית. דוד אומר בחיוך שאין הרבה יהודים במקצוע הטיס בכלל, אך להערכתו הוא "הטייס היחיד בעולם שהוא שומר-מצוות וגם חסיד".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)