חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 א' בתמוז התשפ"ב, 30/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ה'חוזר' – דמות יחידה במינה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1804 - כל המדורים ברצף
כשרות היא מקצוע
יש חדש
התפילה – עבודה שבלב
יראת שמיים
מה מביא את העושר
מה משביע
תפילה בלי תיק
העולם יכיר ויוקיר
ה'חוזר' – דמות יחידה במינה
עציצים בשמיטה

ביום שישי שעבר, בשעת בוקר, הוקמה בבית העלמין מנטיפיורי שבניו-יורק מצבתו של הגאון החסיד הרב יואל כהן. "ה'חוזר', דולה ומשקה מתורת רבו", נכתב במצבה, בתיאור מדוד ומאופק של האיש, שכל חייו ברר את מילותיו אחרי מחשבה מעמיקה.

עולם החסידות התעטף באבל עם היוודע דבר פטירתו של ה'חוזר', שהיה דמות ייחודית ומעוררת השראה. רבבות מבוגרים וצעירים – בפערי דורות – חשו אובדן אישי. ילדים ביולוגיים לא הניח אחריו, אבל אלפי תלמידים חבים לו את חייהם הרוחניים, בזכות שיעוריו, מאמריו והתוועדויותיו, שבהם הנחיל להם את משמעותה של הבנה אמיתית ובהירה בתורת החסידות.

העילוי הצעיר

הרב כהן נולד ברוסיה בשנת תר"צ (1930). הוריו מסרו את נפשם לשמירת הגחלת היהודית בימי הרדיפות של הקומוניסטים. המשפחה הצליחה לצאת מרוסיה, עלתה לארץ והשתקעה ברמת-גן. כהן הצעיר נכנס ללמוד בישיבת 'אחי תמימים' החב"דית בתל-אביב, שבראשה עמד הגאון רבי דוד פוברסקי, לימים ראש ישיבת פוניבז'.

בנו, הגאון רבי ברוך-דב פוברסקי שליט"א, ראש ישיבת פוניבז' כיום, שיתף לפני כמה שנים בהתרשמותו של אביו מהעילוי הצעיר: "אני זוכר כי אבא חזר פעם אחת הביתה והתבטא בהתפעלות כי הרב יואל כהן מגלה כישרון גדול יותר מהרב שלמה ברמן (לימים מראשי ישיבת פוניבז'), שאבי הפליא מאוד את גאונותו".

ההפלגה והבשורה

נפשו של הבחור הצעיר חשקה לנסוע אל הרבי הריי"צ (רבי יוסף-יצחק) מליובאוויטש, שאותו ראה רק בהיותו ילד, כשמשפחתו הייתה בדרכה לארץ. לאחר מאמצים רבים עלה בידו להגשים את חלומו, ולעלות עם חבר לספינה שהפליגה לארה"ב. אלא שבדיוק באותו זמן, בי' בשבט תש"י, הסתלק הרבי,  ורק כשהגיעו השניים לארה"ב התבשרו בבשורה הקשה.

הרב כהן זיהה עד מהרה את אורו הגדול של הרבי מליובאוויטש, שבתקופה הראשונה לא הסכים כלל לקבל את שרביט ההנהגה. דברי תורתו העמוקים שבו את ליבו של העמקן הצעיר, והוא נעשה חסיד בלב ונפש. במשך עשרות שנים קלט במוחו הגאוני את ההתוועדויות של הרבי, וידע לאחר מכן לשחזר את המאמרים והשיחות ולכתוב אותם, ובכך הנחיל את תורת הרבי לציבור.

קיבל תורה ומסרה

במשך הזמן צורפו עוד 'חוזרים' וסייעו לו במלאכה, אבל איש מהם לא התקרב לרמת הדיוק וההבנה המופלאה שלו. במקביל הורה לו הרבי לשמש משפיע בישיבה, ולמעשה רוב תלמידי ישיבות חב"ד היו תלמידיו, בלעו בשקיקה את שיעוריו ונהנו מיחסו האישי החם, ובכלל זה אירוח על שולחנו בסעודות שבת.

לצד כל אלה הטיל עליו הרבי את המיזם הענק 'ספר הערכים – חב"ד', אנציקלופדיה מקיפה לערכי תורת החסידות, שבה הופיעו עד כה תשעה כרכים. כמו-כן הניח ספרים רבים המגישים את מאמריו הבהירים, שיעוריו, התוועדויותיו ואת ביאוריו לספר התניא ולמאמרי חסידות רבים. בן תשעים ואחת היה בפטירתו.


הרב כהן. גאונות ובהירות בכפיפה אחת


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)