חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:16 זריחה: 6:34 י"א בשבט התשפ"ג, 2/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

העולם יכיר ויוקיר
לומדים גאולה


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1804 - כל המדורים ברצף
כשרות היא מקצוע
יש חדש
התפילה – עבודה שבלב
יראת שמיים
מה מביא את העושר
מה משביע
תפילה בלי תיק
העולם יכיר ויוקיר
ה'חוזר' – דמות יחידה במינה
עציצים בשמיטה

הגמרא (זבחים יט,א) מספרת על ר' הונא בר-נתן, שפעם אחת עמד לפני איזגדר מלך פרס, ואבנטו היה חגור גבוה מהרגיל. ניגש אליו המלך וסידר את האבנט במקומו הראוי, כשהוא אומר לו: "הלוא נאמר עליכם 'מַמְלֶכֶת כֹּהֲנִים וְגוֹי קָדוֹשׁ'". ומסיימת הגמרא, שכאשר בא ר' הונא לפני אמימר וסיפר לו זאת, אמר לו אמימר: "התקיים בך 'וְהָיוּ מְלָכִים אֹמְנַיִךְ'".

פסוק זה (בישעיה מט,כג) הוא מנבואות הגאולה: "וְהָיוּ מְלָכִים אֹמְנַיִךְ, וְשָׂרוֹתֵיהֶם מֵינִיקֹתַיִךְ". הקב"ה מבטיח לעם ישראל כי אפילו מלכי אומות העולם יכירו בייחודו של עם ישראל וירגישו זכות לסייע לו.

עולם משובש

מתן הכבוד לעם ישראל והסיוע מצד אומות העולם מופיע בעוד ועוד נבואות. חשיבותו רבה בתהליך הגאולה לא רק בשל עצם התועלת שצומחת לעם ישראל מהסיוע הזה, אלא הדבר מעיד על עומק חדירת מושגי הגאולה לתוך גדרי העולם הזה (ראו לקוטי שיחות כרך כג, עמ' 171 ובכללות השיחה. ועוד).

עניינה של הגאולה, שמושגיה וערכיה נעשים טבעיים ומובנים מאליהם. דברים שכיום אנו נזקקים למחשבה ולהתבוננות כדי להשתכנע בנכונותם, יבואו אז בטבעיות מתוך גדרי העולם עצמו. בכך מתבטא השינוי הגדול שיחול בעולם בזמן הגאולה – העולם עצמו, מצד טבעו וגדריו, ישתנה וייעשה כלי לקבלת האמת.

כיום, טבע העולם מנוגד לאמת. הדבר מתבטא אפילו בדברים פשוטים – מלחמה, קנאה, תחרות. כל אלה מביאים הרס וחורבן, וכל אדם מבין זאת בהיגיון קר. אף-על-פי-כן, בכל שנות קיומו של העולם עסקו בני-האדם במלחמות וביריבויות, בקנאות ובשנאות. זמן קצר אחרי שליקקו את הפצעים ממלחמה אחת, נגררו למלחמה קשה אחרת. הדבר מעיד על השיבוש הפנימי שקיים בעולם, עד שאין בכוחו ללכת בדרך הישר.

כשתבוא הגאולה, יהיו הדברים ברורים ופשוטים. מלחמה, שנאה, קנאה ותחרות – ייראו מופרכות ומוזרות. איש לא יזדקק להסבר ולהתבוננות כדי להכיר בכך. זו תהיה תחושה טבעית, ממש כשם שבימינו אין איש נזקק להסברים כדי להימנע מלקפוץ לאש.

ההכרה מוכיחה

מכאן גם החשיבות שהגויים יכירו במעלתו ובייחודו של עם ישראל וישתוקקו לסייע לו. הגויים מייצגים את טבע העולם, לעומת עם ישראל שמעצם הווייתו הוא עם קדוש. כל עוד מעלתו של עם ישראל ידועה רק לו, המשמעות היא שהדבר לא חדר לתוך גדרי העולם. כאשר אומות העולם עצמן יכירו בייחודו ובתפקידו של עם ישראל, זו תהיה הוכחה שמושגי הגאולה אכן חדרו לתוך גדרי העולם.

תפקידו של עם ישראל הוא – "מַמְלֶכֶת כֹּהֲנִים וְגוֹי קָדוֹשׁ". כשם שהכוהנים, בתוך עם ישראל, אינם קיימים לצורך עצמם, אלא הם מקרינים קדושה ורוחניות לכל העם, ולכן העם כולו מוקיר אותם – כך תפקידם של היהודים בתוך כלל האנושות להקרין את ערכי האמונה, האמת והצדק. כל עוד אין העולם מכיר בכך, הדבר מעיד על שיבוש פנימי. ההכרה בתפקידו של עם ישראל מוכיחה שאכן העולם מתחיל לחשוב במושגים אמיתיים ונכונים.

בזמן הגאולה, כשם שייעלמו המלחמות והשנאות, יבין העולם כולו את תפקידו של עם ישראל. וכלשון הנבואה (ישעיה סא,ה-ו): "וְעָמְדוּ זָרִים וְרָעוּ צֹאנְכֶם, וּבְנֵי נֵכָר – אִכָּרֵיכֶם וְכֹרְמֵיכֶם". תפקידו של העם היהודי יהיה ברור לאומות העולם, כמו שהנביא ממשיך: "וְאַתֶּם, כֹּהֲנֵי ה' תִּקָּרֵאוּ מְשָׁרְתֵי אֱלֹקֵינוּ יֵאָמֵר לָכֶם".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)