חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שבת בערב ט' באב
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1802- כל המדורים ברצף
הטמעת ההיסטוריה היהודית
יש חדש
מה היה לנו – בשני הכיוונים
תשעה באב
הצדיקים מסכימים
לחכות היום
מצרות להצלות
לא לשקוע בעצב
מקפוארה לבניין דגם המקדש
שבת בערב ט' באב

שאלה: האם יש דינים מיוחדים כשערב תשעה באב חל בשבת?

תשובה: אכן, יש כמה שינויים מהנהוג בכל שנה. את תפילת מנחה של שבת רצוי לקיים בשעה מוקדמת, כדי לאפשר לציבור לחזור הביתה מבעוד מועד ולקיים את הסעודה המפסקת בניחותא. אין אומרים בה 'צדקתך'.

בסעודה המפסקת (שהיא למעשה 'סעודה שלישית') אפשר לאכול בשר ולשתות יין. חייבים להפסיק לחלוטין כל אכילה ושתייה בזמן השקיעה (באזור המרכז – 19:47).

עד צאת השבת, אסור להכין מאומה משבת לחול, ואין להחליף בגדים ונעליים. כמו-כן עדיין אין יושבים על כיסא נמוך. מוצע לעסוק בינתיים בענייני החורבן בספר ירמיהו, או במסכת גיטין, במדרש איכה וכיוצא בזה.

עם צאת השבת יש לומר: "ברוך המבדיל בין קודש לחול" (בלי שם ומלכות). לאחר מכן יברך כל איש בביתו 'בורא מאורי האש' על אבוקה או שני נרות צמודים (אין מברכים על הבשמים, שיש בהם משום תענוג 'להשיב את הנפש'. ההבדלה על היין תהיה רק למחרת בערב).

רצוי לאחֵר את זמן ערבית כדי שהמתפללים יוכלו לשוב מבתיהם כשהם נועלים נעלי גומי או בד. מתפללים ערבית בישיבה על כיסאות נמוכים. אין אומרים 'וייתן לך'.

ביום ראשון בערב, לאחר סיום הצום (באזור המרכז: 20:13) ותפילת ערבית, נוטלים ידיים שש פעמים לסירוגין (כבקימת הבוקר), שוטפים את הפנים והפה, נועלים נעליים, ומבדילים על היין (בלי נר ובשמים). למנהג חב"ד מתחילים 'הנה א-ל ישועתי', ואחרים מתחילים בברכת הגפן. מותר לשתות את יין ההבדלה. רק אחר-כך אוכלים.

מקורות: שו"ע או"ח סי' תקנו ונו"כ. פסקי תשובות שם, נטעי גבריאל בין המצרים ח"ב פרק צה, וש"נ.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)