חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:29 י"ג בכסליו התשפ"ג, 7/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מקפוארה לבניין דגם המקדש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1802- כל המדורים ברצף
הטמעת ההיסטוריה היהודית
יש חדש
מה היה לנו – בשני הכיוונים
תשעה באב
הצדיקים מסכימים
לחכות היום
מצרות להצלות
לא לשקוע בעצב
מקפוארה לבניין דגם המקדש
שבת בערב ט' באב

בזכות הקורונה נבנה בית המקדש השלישי. טוב, דגם בלבד, אבל מרהיב ומושקע, והוא מוצב במתחם 'מיני ישראל'. "אני יהודי שחולם", אומר ר' בניהו דיין-צדק, שעמל על בניית הדגם והגשים בכך חלום אישי.

עד פרוץ מגיפת הקורונה התפרנס דיין-צדק מניהול בית ספר ל'קפוארה' (אמנות לחימה ברזילאית). תלמידים באו אליו מכל עבר, וההצלחה הייתה יפה. ואז הכול נעצר. הוא היה למובטל. "אפס עבודה, אפס הכנסות", בלשונו.

למד לאחוז מברגה

האבטלה הכפויה גרמה לו לפנות לאפיק חדש – בנייה ויצירה. "עד לפני ארבע שנים לא ידעתי לעשות כלום. אם הייתי מחזיק מברגה, זה בדרך כלל היה הפוך", הוא מחייך. ואז קרה אירוע מצער בבית הכנסת שלו. "ספרי התורה היו מונחים בארון קודש נייד, והם נפלו על הרצפה. החלטתי להירתם לאתגר ולבנות ארון קודש מכובד. פניתי לחבר נגר, גייסתי כסף, ויחד בנינו ארון קודש יציב ומפואר".

המלאכה חיברה את בניהו לארונות קודש. "מאז, בכל פעם שפנו אליי בעניין ארון קודש, התגייסתי להשיג תרומות ולסייע בבנייה, לצד עבודתי בקפוארה".

חלום בנגרייה

כאשר הושבת בית הספר שלו בשל הקורונה פנה אליו מנהל נגרייה, שמשתתף איתו בשיעורי תורה, והזמינו אליו. "באתי והוא אומר לי: כל המפעל הזה שלך. אמרתי לו: מה?! והוא אומר לי: כן, כל החומרים, הכלים, שולחנות העבודה. כל מה שאתה צריך. בוא נהיה שותפים. אתה ואני. קפצתי ולחצתי יד בשמחה".

השהייה בנגרייה הציתה אצל בניהו חלום ישן: "בית המקדש תמיד היה בתוך ליבי, בתיקון חצות או בצער על הגלות. הזמן שהתפנה בקורונה הביא אותי לחשיבה שצריך לעשות מעשה למען הגאולה, ואז עלה הרעיון לבנות דגם של בית המקדש השלישי".

בכי בסיום

הוא התקשר לרב מנחם מקובר, מגדולי מומחי המקדש, קיבל ממנו את ברכת הדרך והבטחה לעזור בהדרכה ובידע, ויצא לדרך. שנה שלמה ארכה העבודה. היו גם רגעי שבירה. "ישבתי יום ולילה במפעל, מעיין שוב ושוב בספרו של הרב מקובר, תוך כדי שיחות טלפון איתו. כל פרט דרש תשומת לב דקדקנית. התפללתי לקב"ה שייתן לי כוחות. לא הייתי בטוח שאני ראוי לזה. זכיתי והתפילות נענו".

לפני חודשים אחדים תמה ונשלמה המלאכה, והדגם המרהיב הוצב ב'מיני ישראל'. המונים צופים בו מדי יום ביומו. "כשסיימתי את בניית הדגם בכיתי מהתרגשות", הוא אומר. כשהחלה החזרה לשגרה אחרי הקורונה שב בניהו לתלמידיו בקפוארה, אבל בלי לוותר על עבודות בניית ארונות הקודש. "אני מנער את הנסורת ומתחיל להתגלגל", הוא אומר וצוחק. "צריך לזכור", הוא חותם במסר, "שלא דיי לצפות לגאולה. עלינו להבין שבית המקדש ייבנה על-ידינו. כל אחד ואחד צריך לעשות מעשה טוב ולהחיש את ביאת המשיח".


התפילות נענו. בניהו והרב מקובר עם הדגם


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)