חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 י"ז בכסליו התשפ"ד, 30/11/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המשכן
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 945 - כל המדורים ברצף
למרות הכול "מרבים בשמחה"
בציפייה לגאולה
יש חדש
כשרוצים להעניק, הופכים את הגביע
המשכן
כסף טהור
בן-הזוג האובד
המשכן הנצחי
הקברניט החסיד
תאריכים באדר

חיבור כפול

"ועשו לי מקדש... ככל אשר אני מראה אותך את תבנית המשכן" (שמות כה,ח-ט). נאמר בגמרא (עירובין ב) שהמשכן נקרא מקדש, ושהמקדש נקרא משכן. הוא נקרא מקדש, על שם שישראל מתקדשים מהחומריות ומתדבקים באביהם שבשמים, שזו עלייה מלמטה למעלה. והוא נקרא משכן על שם שהקב"ה שוכן בתוך עמו ישראל, והוא הדיבוק מלמעלה למטה. שני השמות רומזים על החיבור הכפול - מלמעלה למטה וממטה למעלה. 

(רבי אברהם מסוכצ'וב)

כוח לבצע

"ככל אשר מראה אותך... וכן תעשו" (שמות כה,ט). בשעה שהראה הקב"ה למשה את תבנית המשכן וכליו, נתן לו כוח להביא את מה שראה לידי מעשה בפועל. זהו שנאמר "וכן תעשו" - זוהי נתינת הכוח מלמעלה לכל ישראל, להביא לידי פועל את מה שראה משה בהר.

(אדמו"ר הזקן)

איפה נמצא הקב"ה

"ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם" (שמות כה,ח). שאלו את רבי מנחם-מנדל מקוצק, היכן הוא מקום משכנו של הקב"ה. ענה להם: "בכל מקום שמכניסים אותו". זהו שנאמר "ועשו לי מקדש" – אם פנימיות האדם רצופה אהבת ה' ויראתו, כי-אז "ושכנתי בתוכם" –הקב"ה שוכן בתוכם ממש.

היסוד שלם

כשם שמקום המקדש נשאר בקדושתו גם בזמן הגלות, כמאמר חז"ל (שמות רבה): "לעולם אין השכינה זזה מכותל המערבי", שכן החורבן היה רק בבית עצמו – כך המקדש הפרטי שבכל אחד ואחד מישראל, היסוד שלם, זך וטהור, וכל עניין השממה הרוחנית שיש לעיתים בישראל, היא רק ב'בניין' של המקדש הפרטי, אבל היסוד נשאר בקדושתו לעולם.

(היום-יום)

כלים ויריעות

שכינת ה' שוכנת בנשמתו של כל יהודי ויהודי, על-ידי עסק התורה  והמצוות, שהם מכוונים כנגד כלי המשכן והיריעות. כשם שהשראת השכינה במשכן הייתה על-ידי כלי המשכן והיריעות, כך השראת השכינה במשכן הפרטי שבכל אחד ואחד מישראל היא על-ידי שני הדברים: 'כלים' – לימוד התורה, 'יריעות' – קיום המצוות.

(תורה אור)

העיקר היופי הפנימי

המשכן היה מהודר מבפנים - הקרשים מצופים זהב, היריעות - תכלת וארגמן, הכלים של זהב. לעומת זאת, מבחוץ כוסה המשכן יריעות עזים פשוטות. להורות כי העיקר הוא היופי הפנימי, ואין להפגין את העושר כלפי חוץ.

(עיטורי תורה)

קבלת-עול

"וארבעים אדני כסף" (שמות כו,יט). "אדני" – מלשון אדנות, ללמדנו שיסוד המשכן הוא קבלת עול מלכות שמים, באהבה, בכיסופים ובגעגועים.

(רבי אברהם מסוכצ'וב)

קידוש חיי הרשות

על האדם לעשות משכן גם מדברי הרשות שלו, מכספו, מזהבו ומשאר חפציו. כשם שהזהב  והכסף שניתנו בעבור המשכן נעשו בעצמם חלק מהמשכן, כן חייב האדם לקדש את דברי הרשות שלו עד שהם-עצמם יהיו קדושים.

(לקוטי שיחות)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)