חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 ב' בתמוז התשפ"ב, 1/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בניין הורדוס קם לתחייה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1801- כל המדורים ברצף
להחזיר אהבה תחת שנאה
יש חדש
הכוח העצום של הנדר והתרתו
ערי מקלט
מחרדה למקהלות
היחלצו מאיתכם
סנהדרין האשרות
בונים ומתקבצים או להפך?
בניין הורדוס קם לתחייה
נטיעות והסכמים בתשעת הימים

פסיפס צבעוני שנחשף בערימות העפר שנחפר בידי הערבים בהר הבית סקרן את הארכיאולוגים והחוקרים הישראלים. התחקיר הראשוני העלה שזו חתיכה מרצפה עתיקה מימי בית המקדש השני. חתיכות דומות, שנחשפו בימים שלאחר מכן, הכניסו לתמונה את הארכיאולוגית המומחית פרנקי שניידר.

"הארכיאולוגית, שגדלה כקתולית בארה"ב, גילתה בצעירותה את שורשיה היהודיים, התגיירה ועלתה לארץ, החלה לחקור את הממצאים, וגילתה דבר מעניין מאוד", מספר אהרון הורביץ, ראש מכון מגלי"ם – מכון גבוה ללימוד ירושלים, במסגרת עיר דוד. "כשהורכבו כל חלקי הפאזל, התברר שזה קטע מהריצוף של הר הבית בימי בית המקדש השני. בתיאור של כוהן, שהכיר היטב כל פרט, יש תיאור של הרצפה הצבעונית, ופתאום התיאור המדהים קם לתחייה".

לא גמלים וחולות

הורביץ, בשנות השישים לחייו, עסוק מבוקר ועד ערב בחקר ירושלים הקדומה ובית המקדש. הוא נולד בארה"ב ועלה בנעוריו לארץ. "בעבורי, כילד, ירושלים הייתה משהו רחוק מאוד", הוא מחייך. "כשהיינו מאחלים 'לשנה הבאה בירושלים', דמיינתי גמלים וחולות. אחרי עלייתי לארץ, הסקרנות הביאה אותי לחפש, לקרוא, להתעניין".

הוא למד היסטוריה, הצטרף לקורס למורי דרך, ומצא את עצמו במכון ללימודי ירושלים של עיר דוד. מאז הוא שם, מביא לציבור (ובכלל זה למערכת החינוך ולאקדמיה) את המקורות והחשיפות. "מרתק מאוד", הוא אומר, "לראות איך יוצאים מתוך האדמה ממצאים חדשים השופכים אור על המקורות שלנו, שנכתבו לפני אלפי שנים".

מחצבת הכותל

אחד הדברים שעסק בהם הורביץ הוא חקר בניין המקדש של הורדוס. "זה היה מבנה כביר. יש לפנינו העובדות שנכתבו במקורותינו, העדויות של היסטוריונים מאותם ימים, והתגליות של העשורים האחרונים, שמצליחים לאמת הכול בדרך מדהימה".

המחקר של השנים האחרונות חשף מחצבה ששימשה לצורך המקדש. "הבונים השתמשו באבני ענק, שמקצתן שוקלות מאות טונות. איתרנו את אחת המחצבות, שבה חצבו בין השאר את אבני הכותל המערבי. זו הייתה תגלית חשובה ומיוחדת, שהושגה על-ידי הצלבת מקורות עם מידע מקצועי וכלים עכשוויים".

חומות תמיכה להר

כשהורביץ מונה תגליות מימי המקדש, קולו נרגש. "מצאנו טביעת חותם של המלך חזקיהו, גדול מלכי יהודה. חמישה מטר משם מצאנו חותם ועליו נכתב 'ישעיהו הנביא'. אלה ממצאים מרגשים מאוד, וכל מי שלומד ואוהב תנ"ך, מתלהב. התנ"ך פשוט קם לתחייה מול עינינו".

בעזרת כל המידע שנאסף אפשר לקבל תמונה כיצד התנהל המפעל האדיר של בניין הורדוס. חכמי ישראל חששו שהבנייה תיתקע, והפתרון שנמצא הוא להביא למקום את כל חומרי הבנייה, וברגע הנכון הסתערו על המלאכה עשרת-אלפים פועלים, שנעזרו באלפי עגלות משא, מנופים, גלגלות עץ, מכשירים הנדסיים וכלי חציבה. הורדוס בנה חומות אדירות, שתמכו ברחבת הר הבית. וכך הוקם הבניין שעליו נאמר בתלמוד: "מי שלא ראה בניין הורדוס, לא ראה בניין יפה מימיו".


תיאורי התנ"ך בתגליות החדשות. הורביץ


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)