חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 ח' בסיון התשפ"ג, 28/5/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חדרי אירוח שמשנים חיים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1800- כל המדורים ברצף
למה צריך בית מקדש
יש חדש
הגורל שנותן לנו כוחות
קרבן התמיד
תלוי איפה פינחס
לא נרתע
חיזיון ורפואה
לימוד אקטואלי
חדרי אירוח שמשנים חיים
טיול ונופש ב'בין המצרים'

ים בן-יעיש, תושב נתניה המתגורר בפנמה, קיבל שיחת טלפון בהולה. גידול חמור התגלה אצל אביו, והוא התבקש לבוא מייד לארץ. זה היה לפני כשנה, בעיצומה של מגיפת הקורונה. האיש בא בבהילות למרכז הרפואי 'שערי צדק', ושם התברר לו כי אביו צריך לשהות באשפוז ממושך. בשל מגבלות הקורונה וסגירת המלונות לא ידע ים היכן ללון.

ידיד חיבר אותו עם ר' אשר בנדיקט, מנהל יחידות האירוח בבית 'יד שרה', הסמוך ל'שערי צדק'. זה נחלץ במהירות לארגן לים ובני משפחתו מקום לינה. "ציפיתי למקום אירוח של ארגון חסד, ומבחינתי גם מזרן היה מספיק", מספר ים. "כשראיתי את יחידות האירוח המפוארות, המוצעות לבני משפחות המאושפזים, נדהמתי". הוא נעזר באירוח הזה למשך כחודש וחצי, וחייו קיבלו תפנית חיובית.

נחת לאימא

הכול התחיל כאשר בנדיקט, שמנהל בהתנדבות את יחידות האירוח, הציע לו שיקבל עליו לשמור את כל השבת למען רפואת אביו. "ים קיבל זאת עליו בשמחה", מספר בנדיקט. "בהמשך החל לשמור שבת בקביעות, ואחר-כך גם התחיל ללכת לבית הכנסת".

יום אחד קיבל בנדיקט שיחת טלפון מפתיעה מאימו של ים: "היא סיפרה לי שבנה, שהגדיר את עצמו קודם לכן אתאיסט, התחיל לשמור שבת, להתפלל בבית כנסת ולהשתתף בשיעורים. האם המסורתית הודתה לנו בהתרגשות שבזכותנו השתנו חייו של בנם".

פריצת דרך למערכת

לפני ארבעים שנה הקים בנדיקט עם אשתו את ארגון 'סולם', שמסייע לילדים בעלי צרכים מיוחדים. "הכול התחיל", הוא מספר, "לאחר שאשתי, ששימשה מנהלת גנים, גילתה שהשכנים אינם מוציאים מהבית את בתם בת השלוש, שנולדה עם תסמונת דאון. ההורים התביישו בה.

"אשתי שכנעה את אם הילדה לשלוח את הילדה להשתלב בגן רגיל, דבר שהיה אז מהפכני. כשראתה עד כמה הדבר סייע לאותה משפחה, החליטה להקים ארגון שיסייע בשילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים במוסדות רגילים. רק שנים לאחר מכן המדיניות הזאת נהפכה לחלק מהחזון של מערכת החינוך כולה".

נענה לקריאה

בנדיקט עבד במועצה הדתית בירושלים, ואף שימש היו"ר שלה, עד פרישתו לגמלאות. אחרי פרישתו פנה אליו הרב אורי לופליאנסקי מ'יד שרה' והציע לו להקים חדרי אירוח לטובת קרובי משפחה של מאושפזים ב'שערי צדק', שאין להם היכן ללון בשבת. בנדיקט נענה.

"התחלנו בארבעה חדרים, ובעקבות הביקוש הגדול בנינו עוד ועוד חדרים, וכיום יש לנו עשרים וחמישה חדרי אירוח. החדרים מאובזרים ברמה גבוהה, ויש בהם פינת קפה ועוגה לאורך השבת. גם ספריות קריאה ולימוד ובית כנסת עומדים לרשות השוהים. בזכות התנאים הנוחים, מתאפשר למשפחות לבוא כזוג וכך לשהות בדרך הטובה ביותר לצד המאושפזים".


ים ואביו. מהפך בחיים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)