חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חי ונושם רמב"ם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1798 - כל המדורים ברצף
מסירות הנפש היהודית תנצח
יש חדש
משה נוצר את הפחד בליבו
פרה אדומה
תשובה בחקירה
כלל בחיים
הפעלה מרחוק
כשתסתיים המלחמה
חי ונושם רמב"ם
בר-מצווה בין המצרים

לפרנסתו הוא עובד כמפקח כשרות, אבל חייו האמיתיים הם תקנת הרמב"ם היומי. הוא חי ונושם את לימוד הרמב"ם. מדי ערב מוסר שיעור ברמב"ם בעיר מגוריו, אלעד. כאשר מסיימים ספר מארבעה-עשר הספרים של הרמב"ם, הוא מארגן אירוע חגיגי לציון השמחה. ביום ההילולא של הרמב"ם הוא מוביל נסיעות מאורגנות לציונו בטבריה. ובכל רגע הוא נצפה משכנע עוד ועוד יהודים להצטרף ללימוד.

הכירו את ר' רפאל חימי (50), שבעשור האחרון מקדיש את חייו לתקנת הלימוד. הוא התחיל ללמוד רמב"ם יומי בהיותו ילד, כאשר אביו ע"ה המריץ אותו להתמיד בלימוד, אך הלימוד לא היה רציף ועקבי. לפני עשר שנים ביקש ממנו רב הקהילה, הרב שניאור-זלמן ירוסלבסקי, למסור שיעור יומי ברמב"ם. הוא נענה ונשבה בקסמי הלימוד.

התלהבות מידבקת

לא היה קל לו לקבל עליו את המחויבות למסירת שיעור יומי. "חשבתי על אימי שנפטרה שנה קודם לכן, ועל סבתי שנפטרה באותם ימים. החלטתי לעשות זאת לעילוי נשמתן", הוא מספר. "ומאז זכיתי שהקב"ה נותן לי כוחות להתמיד ולמסור את השיעור הזה בכל ערב, ויהי מה".

לימוד הרמב"ם הופך אותו לפצצת אנרגייה, וקשה לאנשים לסרב לו. הוא מדביק רבים בהתלהבותו. מעת לעת הוא מפיץ מנשרים ובהם ציטוטים מגדולי ישראל על מעלת הלימוד היומי של הרמב"ם. "כשאתה לומד רמב"ם בכל יום, הלימוד לא רק זורם בעורקים שלך, אלא נעשה חלק בלתי-נפרד ממך", הוא אומר. "כשאתה מתאמץ ללמוד בעיון כמה הלכות בכל יום, זה כבר נעשה חלק מנשמתך. אינך מסוגל לעבור יום בלי רמב"ם, כשם שאתה חייב לאכול ולשתות".

לא להיבהל

ההתמדה אינה קלה, מסביר חימי, אבל הסיפוק הוא התגמול. "כשאתה מסיים פעם אחת ועוד פעם ועוד פעם את כל הרמב"ם – אתה חש סיפוק אדיר. כשאתה רואה עוד יהודי המצטרף לתקנה הקדושה, עוד יהודי ש'עולה על העגלה' – זה ממלא אותך".

יש החוששים מההלכות ה'קשות' בספרו של הרמב"ם. חימי מרגיע: "הרמב"ם יצר חיבור מסודר ומקיף, המוגש בלשון בהירה מאין כמותה. כשאתה לומד את הספר פעם אחר פעם, גם ההלכות הקשות – קידוש החודש, כלים, מקוואות וכדומה – מתבהרות לך. כך זוכה אדם מן השורה, כמוני וכמוך, ללמוד את כל התורה כולה".

לומדים ורואים ישועות

לאורך העשור האחרון עד חימי לישועות שחוו יהודים שהצטרפו לתקנת הרמב"ם. "יהודי כתב לרבי מליובאוויטש כי הוא מתמודד עם חובות כספיים גדולים. הרבי אמר לו שיפרע את ה'חובות' שלו ברמב"ם היומי והקב"ה ידאג לפירעון החובות שלו, וכך היה. גם אני רואה במוחש כי יהודים שלומדים בקפידה את הרמב"ם נושעים במה שהם צריכים".

במעמד החגיגי של סיום המחזור הארבעים ברמב"ם היומי, שיהיה אי"ה בשבוע הבא בבריכת הסולטן בירושלים, ישתתף ר' רפי חימי, ועימו מאות יהודים שזכה לסחוף ללימוד. לקראת יום ההילולא של הרבי שיגר לציונו רשימה של שש-מאות יהודים שהצטרפו לתקנת הקודש.


בכיוון השעון: ר' רפאל חימי במסירת שיעור יומי ברמב"ם; מעתיר בתפילה בשבוע שעבר בציון הרבי; רשימת השמות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)