חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הפעלה מרחוק
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1798 - כל המדורים ברצף
מסירות הנפש היהודית תנצח
יש חדש
משה נוצר את הפחד בליבו
פרה אדומה
תשובה בחקירה
כלל בחיים
הפעלה מרחוק
כשתסתיים המלחמה
חי ונושם רמב"ם
בר-מצווה בין המצרים

זה היה בחודש אלול תרפ"ט (1929). מענדל גרליק היה אז בחור כבן עשרים, שלמד במסירות נפש בישיבות תומכי תמימים המחתרתיות בחרקוב ובנֶוול, שהוקמו בהוראת אדמו"ר הריי"צ (רבי יוסף-יצחק שניאורסון).

עיניו חשכו כשקיבל צו התייצבות לצבא הרוסי. מועד ההתייצבות היה – ראש השנה! אביו, ר' חיים-אליעזר, היה נחוש בהחלטתו כי בנו לא ישרת בצבא הקומוניסטי, שבו לא הייתה שום אפשרות לשמור תורה ומצוות.

בשכנותה של משפחת גרליק התגורר רופא שהיה חבר בוועדת הרופאים בלשכת הגיוס. ר' חיים-אליעזר פנה אליו בבקשה לעזור לבנו לקבל פטור. עוד ידידים בעלי השפעה ניסו לפעול. אך הרופא סירב בכל תוקף לשתף פעולה.

האב כתב על כך לרבי הריי"צ וביקש עצה וברכה. באותו זמן הרבי כבר שהה מחוץ לברית-המועצות, ולכן התשובה התעכבה מעט. אבל בערב ראש השנה הגיעה הוראה ממנו: "תלך הבת האמצעית לרופא, עם כסף בצמצום ובזהירות, וה' יעזור".

הבת, מוסיה (קצנלבויגן), לא הבינה כיצד תוכל להצליח במה שאביה וידידים בעלי השפעה נכשלו. היא אמרה שאין בכוחה לעשות זאת. אביה הבין לרוחה ולפחדיה, ולא לחץ עליה.

ואולם כאשר סיפר בסוד לכמה מחבריו החסידים את תשובת הרבי, טענו כלפיו שאם הרבי אמר כך, הרי הישועה צריכה לבוא באמצעות בתו דווקא. החסידים באו לבית משפחת גרליק, בניסיון לשכנע את הבת לגשת עם אחיה לבית הרופא. "אם הרבי אמר שאת תלכי, ודאי שבכוחך להצליח", אמרו לה החסידים בהתרגשות.

דבריהם נכנסו לליבה והיא השתכנעה. ליבה הלם בפראות בשעה שצעדה למרפאה. היא חששה שהרופא ילשין עליה ועל כל המשפחה, ואז מרה תהיה אחריתם. אך לא נותרה לה ברירה אלא לקוות לטוב, ולהתחזק באמונה בברכת הרבי.

כשהגיעה למרפאה ראתה את הרופא עומד בפתח, בדרכו לצאת לביתו. מוסיה לא ידעה מה לומר לו. מרוב התרגשות לא הצליחה לפצות את פיה. אך הרופא קיבל את פניה במאור פנים ואמר: "לך בדיוק חיכיתי... לכי הביתה ואמרי לאחיך לבוא אליי מחר אחרי עישון כבד, כדי שאוכל לכתוב שריאותיו לקויות".

"זה בלתי-אפשרי", אמרה לו מוסיה. "מחר זה שבת וחג, ויהודים אינם מעשנים ביום הזה". הרופא הבין שאין טעם להתווכח, והסכים כי האח יבוא אליו בלי עישון מוקדם, אבל שיציג את עצמו כאילו המאמץ קשה לו.

למחרת, בעיצומו של חג ראש השנה, הלכו האב, האם, הבן מענדל והבת מוסיה יחד לוועדת הגיוס. מענדל נתבקש להמתין בתור. זמן ממושך היה עליהם לחכות. האב עמד בפנים רציניות, שפתיו לוחשות פרקי תהילים.

כאשר יושב ראש הוועדה הרפואית יצא לרגע מהחדר, נכנס לפתע הרופא השכן של המשפחה לחדר הוועדה, וקרא בקול: "גרליק, בוא לכאן".

מענדל נכנס לחדר הוועדה. שלושה רופאים ישבו שם, והם הורו לו לשבת ולעמוד כמה פעמים במהירות רבה.

הוא עשה עצמו כאילו המאמץ קשה לו. מייד חתמו הרופאים כי הבחור מתקשה במאמץ, ובשל כך פטור משירות צבאי.

אך סיימו לחתום על המסמך חזר לחדר יושב ראש הוועדה. הוא הביט בפטור שנחתם ואמר באכזבה: "חבל שאיחרתי. הרי כשבחנו קודם את המסמכים שלו גילינו כי הוא בעל כישרונות מיוחדים לציור ודפוס, ולצבא יש דרישה לבעלי כישורים אלה. אך מכיוון שכבר נחתם הפטור – את הנעשה אין להשיב"...

בעוד יושב הראש מדבר הוסיף מענדל 'לשחק' כאילו הוא סובל מקשיי נשימה, והוא יצא מחדר הוועדה מחזיק את ידו על ליבו...

רק בשובם לביתם נתנו בני משפחת גרליק דרור לשמחה הגדולה שפיעמה בליבם. כולם ראו את התגשמות ברכתו השמימית של הרבי. במוצאי ראש השנה מיהרו להבריק לרבי: "מזל טוב!".

כעת נותרה החידה העלומה – מדוע הסכים פתאום הרופא לסייע למענדל? מי שסיפק את ההסבר היה הרופא עצמו. זה היה ימים אחדים לאחר מכן, כשר' חיים-אליעזר ביקש מבתו ללכת לרופא ולהביא לו עוגה ויין בצירוף מעטפה ובה מאה וחמישים רובל, להבעת תודה.

כשבאה מוסיה אל הרופא, עוד בטרם פצתה את פיה, חייך הרופא ואמר: "ודאי את תמהה מדוע הסכמתי לשחרר את אחיך". היא הנהנה בראשה, והוא הסביר: "מאז בא אביך וביקש ממני לסייע בשחרורו של אחיך, לא הצלחתי להירדם בלילות; אבל חשבתי בליבי, מדוע אסתכן בעבור יהודי? אך לילה קודם בואך חלמתי חלום ובו נאמר לי כי את תבואי אליי וכי עליי למלא את מבוקשך... ובכל-זאת אינני יודע מדוע עשיתי זאת"...

מוסיה ענתה לרופא: "יש אלוקים אחד, והוא נותן לכל אחד ואחת נשמה. לכל אדם תפקיד בעולם, ותפקידך כנראה להציל יהודים".

בהמשך העביר הרבי הוראות כי מוסיה תפעל לשחרור עוד בחורים מהגיוס. היא הצליחה להשיג פטור לשבעה-עשר בחורים, ואחד מהם היה ר' שמעון קצנלבויגן, לימים בעלה...

(על-פי 'סוערות בדממה')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)