חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:17 זריחה: 6:33 י"א בשבט התשפ"ג, 2/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"לאבא היה חשוב שהרבי יברכני"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1797 - כל המדורים ברצף
החלטה נכונה בתוך הערפל
יש חדש
ממך דורשים יותר
מחלוקת
צריך לעשות כלים
תוצאה של קריאת עיתון
הפער נסגר
התקשרות נצחית
"לאבא היה חשוב שהרבי יברכני"
נתינת המעשר ללוי

נשיא המדינה הנבחר יצחק-אייזיק הרצוג היה נער בן שש-עשרה כשנלווה אל אביו, חיים הרצוג – אז שגריר ישראל באו"ם, להקפות שמחת תורה בבית מדרשו של הרבי מליובאוויטש. זה היה בשנת תשל"ז, זמן קצר אחרי שאביו נשא נאום חריף בעצרת האו"ם נגד ההחלטה שהשוותה את הציונות לגזענות ואף קרע את ההחלטה מעל הדוכן.

"באנו לרב'ה לשמחת תורה", מספר הרצוג, "עם משלחת גדולה של דיפלומטים ישראלים בניו-יורק. עמדתי נפעם מול הקהל העצום שבא להקפות".

בעלות על חברון

דמותו של הרבי הייתה מוכרת לו היטב. "לאבי היו שיחות רבות וקשר ארוך עם הרבי", הוא מספר. "גם סבי, שאני קרוי על שמו, היה לו קשר עם הרבי עוד בימים שחי בפריס. גם כאן, במעמד ההקפות, אבא שוחח עם הרבי ארוכות. הרבי אמר לו שבהיותו לוי עליו להצהיר מעל בימת עצרת האו"ם שמערת המכפלה שייכת ללוויים".

ביומנים שנכתבו אז מתוארים הדברים: "להרצוג אמר שיכריז באו"ם, כי חברון היא שלו ושל בנו, כמו שכתוב בתנ"ך (הרצוג הוא לוי). הרבי הוסיף: ואם יאמרו לך, קח בחזרה את הארבע-מאות שקל כסף, תאמר להם שישיבו זאת בתוספת ריבית של שלושת-אלפים שנה"... זמן קצר לאחר מכן נשא הרצוג האב נאום נוקב באו"ם בהשראת דברי הרבי.

אבא התרגש

ובחזרה לתיאורו של הבן את המפגש: "הרבי דיבר עם אבי על ההתנהלות מול אומות העולם באו"ם ועל הבלוק האוטומטי נגד ישראל בעצרת האו"ם, וגם על המלחמה בטרור".

לאביו היה חשוב שבנו יקבל ברכה מהרבי. "אבא הביא אותי אל הרבי ואמר: 'זה הבן שלי, יצחק-אייזיק', וביקש בעבורי ברכה. אני לא זוכר מה היו מילותיו של הרבי, אבל אני זוכר שבירך אותי. את החוויה הזאת אני נוצר בזיכרוני. אבי לא נהג להפגין רגשות, אבל במקרה הזה ראיתי שהוא מתרגש מהעובדה שהצליח 'להשיג' בעבורי ברכה מהרבי".

"נישקו אותו ואותי"

לקראת ההקפה החמישית הורה הרבי שלהקפה הזאת ילכו הלוויים, ויכריזו שהקב"ה, שהוא 'מלך עולמים', נתן את חברון ללוויים ושאיש אינו יכול לשנות זאת. הרבי הורה לתת ספרי תורה לשגריר הרצוג ולבנו. "לי, הקטן, נתנו ספר תורה קטן, שעליו מעיל לבן, והתברר לי אחר-כך שזה ספר התורה של הרבי. כולם נישקו אותו ואותי"... רק בשעת לילה מאוחרת נסתיימו ההקפות, והרצוג מסכם: "לעולם לא אשכח את המעמד הזה שנחרת בזיכרוני לעד. זו חוויה שלא שוכחים!".

במגוון תפקידיו פגש הרצוג את שלוחי הרבי סביב הגלובוס. "יש לי הערכה רבה לפעילותם", הוא אומר. "גם ילדיי, שביקרו בעולם, סיפרו על פגישותיהם עם השלוחים בבתי חב"ד רבים. יש לשלוחים היכולת לקבל כל יהודי בחום ובסבר פנים יפות, בדיוק כפי שאני עצמי חוויתי אז אצל הרבי".


למעלה: הרצוג בציון הרבי. למטה: בכינוס חב"ד (צילום: מאיר דהן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)