חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:17 זריחה: 6:33 י"א בשבט התשפ"ג, 2/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החלטה נכונה בתוך הערפל
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1797 - כל המדורים ברצף
החלטה נכונה בתוך הערפל
יש חדש
ממך דורשים יותר
מחלוקת
צריך לעשות כלים
תוצאה של קריאת עיתון
הפער נסגר
התקשרות נצחית
"לאבא היה חשוב שהרבי יברכני"
נתינת המעשר ללוי

לפעמים החלטה של אדם אחד יכולה להיות קריטית לגורל העם כולו. איך האדם יכול להיות בטוח שהוא מקבל את ההחלטה הנכונה?

בתוך הסערה הגדולה המתחוללת בימים האלה סביב הקמת הממשלה, תחשבו על ההתלבטות הנוראה של כמה אנשים יחידים שבכוחם להכריע את הכף, לכאן או לכאן. מופעלים עליהם לחצים אדירים, משני הכיוונים. מקצתם ואולי כולם מתחבטים חיבוטי נפש קשים ביותר, הקורעים אותם לגזרים.

ותחשבו על אדם שיש לו אמביציה להיות ראש ממשלה, אבל הסיכוי לכך אפסי, מכיוון שהוא עומד בראש מפלגה קטנה. ופתאום נקרית לידו הזדמנות, בסיטואציה הזויה לחלוטין, להגשים את חלום חייו. האם ימצא את הכוחות לדחותה, ולהעמיד את הנאמנות להתחייבויותיו לבוחר ואת טובת העם והארץ מעל האינטרס האישי, או שהמוח האנושי הקודח יספק לו את כל התירוצים האפשריים להצדקת המעשה הזה.

עשה לך רב

כולנו נדרשים לקבל החלטות בחיי היום-יום. יש החלטות קלות יחסית ויש החלטות כבדות משקל. יש החלטות הנוגעות לחייו הפרטיים של האדם ויש החלטות בעלות משמעות ציבורית. ולפעמים החלטה של אדם אחד יכולה להיות קריטית לגורל העם כולו. איך האדם יכול להיות בטוח שהוא מקבל את ההחלטה הנכונה?

על כך אמרו חז"ל: "עשה לך רב". בדיוק בשביל זה יהודים הולכים לרבי ומבקשים את עצתו. הם יודעים שהשכל האישי המפותל יכול להכשיר אפילו שרץ בק"ן טעמים. שלא תמיד האדם יכול לראות את כל התוצאות של החלטותיו. שלפעמים מה שנראה נכון עכשיו, יתברר כטעות קשה בעתיד, שמחירה יהיה מר.

לכן הם רוצים לקבל עצה והכוונה ממי שיכול לראות את הדברים במבט מעמיק יותר. מי שיש לו יכולת להרחיק ראות. שרואה את התמונה הרחבה ולא רק את מה שנשקף מבעד לעדשה הצרה. שהתורה וערכיה הנצחיים הם נר לרגליו, ושאינו הולך שולל אחר נצנוצים שמסנוורים את העיניים.

את התחושה הזאת אנחנו רואים אצל אלפי יהודים שנפגשו עם הרבי מליובאוויטש וחלקו עימו את לבטיהם. הם יצאו מחדרו בתחושת הקלה. המעקשים נהפכו למישור. הבלבול והערפל נעלמו. פתאום הכול נעשה ברור, והיה ברור מהו טוב ומהו רע, מהו אור ומהו חושך.

הכוונה ישרה

אלפי שלוחיו של הרבי ברחבי תבל מתמודדים יום-יום עם הצורך לקבל החלטות קשות. הם עומדים בלחצים כבדים. תכופות נוצרות התנגשויות בין אמונתם וערכיהם לבין מציאות החיים. בעבר היו כותבים לרבי, שואלים בעצתו, ומקבלים הכוונה מאירה וברורה.

ומה עושים כיום? קודם כול כותבים לרבי כבעבר, כפי שנהג הרבי לומר אחרי הסתלקות חותנו – "צריך להמשיך לכתוב לו כמקודם, והרבי בוודאי ימצא את הדרך איך לענות". לפעמים דיי לאדם לשוות בעיני רוחו שהוא עומד מול עיניו החודרות של הרבי ומציג לפניו את השאלה. הוא כבר מרגיש מייד מה אמת ומה זיוף, מה הדבר הנכון ומה עצת היצר.

ועוד דבר שעוזר מאוד לפזר ערפילים – לשאוב כוח ועוצמה מתורתו של הרבי. בתורתו הכניס הרבי את נפשו, וכשמתחברים לתורתו, היא מכוונת את המוח והלב לקבל החלטות נכונות וללכת בדרך הישרה.


בשביל זה יהודים הולכים לרבי ומבקשים את עצתו (צילום ישראל־זאב גולדשמיד)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)