חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 ל' בסיון התשפ"ב, 29/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השחקן כחייל בקרב התרבות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1796 - כל המדורים ברצף
אהבת הארץ ודיבור בשבחה
יש חדש
הנחיות לביצוע השליחוּת
ציצית
עיקר החיים
לא לשנות בשליחות
הוראה ועדות
הציצית והמשרתים
השחקן כחייל בקרב התרבות
'אשר יצר' בלילה

לפני כארבע שנים התחוללה סערה ב'פסטיבל עכו'. הצגה שמציירת מחבלים כגיבורים – נפסלה, ובעקבות זאת האליטה השלטת בעולם ה'תרבות' הישראלי פרשה מהפסטיבל. את ההזדמנות הזאת ניצלו אמנים דתיים, וכך נוצר מצב שמחצית מההפקות שהוצגו בפסטיבל באה מתוך העולם הדתי.

אסף פני-אל, תושב שילה, אחד השחקנים בהצגה 'תיקון חצות' של תיאטרון 'נקודה טובה', כתב אז מאמר חריף, נגד עיתון 'הארץ', שקבע כי בעקבות התוכן החדש הפסטיבל ייכשל. "בפועל היה בפסטיבל קהל גדול ומגוּון", אומר אסף. "ההצגה שלנו תיארה לילה קשה וארוך של פינוי גבעה בהתנחלות, כשהקהל נכנס לדמות התושבים המבוצרים, עם הרב, בתוך בית הכנסת של היישוב".

מרפא לנפש

העימות עם 'האליטה התרבותית' אינו זר לאסף (41). כבר חמש-עשרה שנים הוא פועל בתוך קבוצת אמנים דתיים לפריצת דרך בתוך עולם התרבות. לצד המשחק הוא מטפל בפסיכו-דרמה ומפיק סרטים.

"מאז שאני זוכר את עצמי, אני על במה", הוא מספר, "משחק מול המשפחה, החברים. פחד קהל? לא זוכר שהיה לי. תמיד אהבתי להיות מול קהל ולהציג. אחרי החתונה מיסדתי את הכישרון ולמדתי בבית ספר דתי למשחק, ומאז אני שם. בהמשך פיתחתי גם את כישרון הציור, כתיבת סיפורים והפקות וידאו. האמנות בעבורי היא דרך להתמודד עם אתגרי החיים. העיסוק הזה נותן לי המון אנרגיות נפשיות".

פרשה מצטיירת

אחד המיזמים האחרונים שלו הוא 'פרשה בדקה' – קליפ וידאו שבועי קצר, המציג את תוכן הפרשה, בליווי ציור שמצטייר תוך כדי קריינות של דמויות בולטות בציבוריות הישראלית. "הקליפ הקצר מציג את הפרשה מול העיניים, כהכנה לשולחן השבת, ואגב כך מסביר דברים שרבים בדרך כלל אינם מבינים", הוא מסביר.

הכול התחיל מההתמודדות עם הילדים: "הייתי יושב בשולחן השבת, מנסה להיזכר בנושאי פרשת השבוע ולא תמיד מצליח. וגם אם כן, זכרתי במעומעם נושא אחד. עד שהילדים הביאו חומש ועיינתי בו, הם כבר עזבו את השולחן... בעקבות היצירה השבועית, שעליה אני עמל לפחות שתים-עשרה שעות, אני צולל למעמקי הפרשה. אני לומד היום את פרשת השבוע כפי שלא למדתי מעולם ומנגיש אותה לציבורים רחבים".

הפקה על הגאולה

מגוריו בשילה, עיר המשכן התנ"כית, גורמים לו לחשוב הרבה על הגאולה העתידה. "אני חושב מה יקרה אם המשיח יבוא עכשיו, איך נדע מה לעשות? מה בדיוק הידע של האנשים בסוגיה? בעקבות המחשבות האלה התחלתי לכתוב תסריטים על תחיית המתים ועוד סיטואציות של הגאולה".

החיבור בין רעיונות מופשטים להמחשה ויזואלית הוא בעבורו אתגר מתמיד. "בכוח הוויז'ואל לתת לדברים מימד מוחשי", הוא אומר. "לחבר את דברי התורה שניתנה בהר סיני לפני אלפי שנים עם החיים שלנו, כאן ועכשיו. גם את תודעת הגאולה צריך לחוות ולהפנים".


לקלוט את הפרשה בדקה. פני-אל בעבודה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)