חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 ב' בתמוז התשפ"ב, 1/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הנחיות לביצוע השליחוּת
שלחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1796 - כל המדורים ברצף
אהבת הארץ ודיבור בשבחה
יש חדש
הנחיות לביצוע השליחוּת
ציצית
עיקר החיים
לא לשנות בשליחות
הוראה ועדות
הציצית והמשרתים
השחקן כחייל בקרב התרבות
'אשר יצר' בלילה

שליחות המרגלים משקפת את השליחות המוטלת על כל יהודי – להיות שליחו של הקב"ה להפיכת ביתו וסביבתו ל'ארץ ישראל'. ייחודה של ארץ ישראל משאר הארצות הוא בנוכחות הגלויה של הקב"ה בה. כך עלינו לגלות את אורו של הקב"ה בנחלתנו הפרטית, על-ידי לימוד התורה ומעשה המצוות.

יהושע וכלב טענו בעד הארץ: "אַךְ בַּה' אַל תִּמְרֹדוּ, וְאַתֶּם אַל תִּירְאוּ אֶת עַם הָאָרֶץ, כִּי לַחְמֵנוּ הֵם". כלומר, הכניסה לארץ ישראל וקיום התורה והמצוות שם הם כ'לחם' בעבור בני ישראל, ובהשאלה לשליחותנו – קיומהּ חיוני לנו כמו מזון.

לא לחרוג

המרגלים נשלחו למשימה שהייתה מוגדרת בזמן ובמקום מסוימים. לעומתם, השליחות המוטלת עלינו היא תמידית וחלה בכל מקום שבו האדם נמצא. לא רק כשהוא מתפלל בבית הכנסת, או בימים מיוחדים, אלא גם בעיסוקי החולין שלו בשגרת היום-יום חובה עליו להיות חדור בתחושת השליחות.

כיצד לקיים את השליחות – זאת יש ללמוד כלקח מפרשת המרגלים. ראשית, על היהודי לברר את מטרת השליחות שלו. המרגלים לא טעו בדרך ביצוע השליחות, אלא שגו בהבנת ייעודה. הם נתבקשו לבדוק את הדרכים שבהן כדאי לכבוש את הארץ, אך חרגו משליחותם בהוספת פרשנות אישית ובקביעה "לֹא נוּכַל לַעֲלוֹת".

התאמה לתנאי המקום

יש ללמוד מכך, שאין שאלה אם בכוחנו לבצע את השליחות שהוטלה עלינו; כישלון אינו אפשרות. וכפי שרש"י מפרש את דברי כלב: "עָלֹה נַעֲלֶה וְיָרַשְׁנוּ אֹתָהּ" – "אפילו בשמיים, והוא אומר לנו עשו סולמות ועלו שם, נצליח בכל דבריו". הכוחות ניתנים לנו, וכל שעלינו לעשות הוא – לתור את הארץ; לחפש את האמצעים היעילים למימוש השליחות.

משה רבנו הטיל על המרגלים לברר "הַשְּׁמֵנָה הִיא אִם רָזָה". גם בשליחות הרוחנית יש לבדוק את טיבו של המקום. אם הוא 'רזה' מבחינה כלכלית, יש לעסוק שם במצוות צדקה; ואם התושבים עניים ברוחניות, יש ללמדם אלף-בית של יהדות. ואם זו ארץ 'שמנה' בגשמיות או ברוחניות – השליחות היא להוסיף בה אור וחיוּת.

ההיסטוריה לצידנו

אל לאדם להמתין להנחיות מלמעלה, ל'בת-קול' ממרומים או לנביא שינחו אותו בפירוט כיצד למלא את שליחותו. עליו "לָתוּר אֶת הָאָרֶץ" בעצמו ולגבש תכנית פעולה. ועם זה עליו לזכור כי אין מקום למחשבה אם השליחות תצליח אם לאו – ודאי שהיא תצליח.

ייתכן שה'שליח' יידרש להתמודד עם קולות רבים שיפקפקו בסיכויי ההצלחה, אך גם זה אינו צריך להרתיעו. דעת הרוב אינה בעלת משמעות מול רצונו של הקב"ה. ההיסטוריה של עם ישראל מוכיחה כי דווקא העם שתמיד היה "המעט מכל העמים" שרד את כל הרדיפות, ואילו מעצמות אדירות נכחדו לגמרי. זה כוחה של הדבקות בשליחות של הקב"ה ובתורה ומצוות שנתן לנו.

(על-פי תורת מנחם תשמ"ב, כרך ג, עמ' 1659)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)